Nuomonės

2019.05.28 12:39

Virginijus Savukynas. Viltis Lietuvai

Virginijus Savukynas, apžvalgininkas2019.05.28 12:39

Didžiausias netikėtumas buvo ne tai, kad Gitanas Nausėda triuškinamai laimėjo. Didžiausias netikėtumas – tai, kad Ingridai Šimonytei nepavyko per antrą turą pritraukti naujų rinkėjų.

Ji netgi šiek tiek jų prarado. Dėl to kalta gal ne tiek pati Šimonytė, bet dalis jos aktyvių rėmėjų, kurie paskutines dvi savaites užsiėmė, nepabijokim to įvardinti, visuomenės kiršinimu. Tai gera strategija mobilizuojant simpatikus, bet labai bloga siekiant pritraukti daugiau balsų. Beje, įdomu tai, kad už Tėvynės Sąjungą Europos Parlamento rinkimuose balsavo mažiau žmonių nei už I. Šimonytę. Tad kalbos apie konservatorių praplėstą rinkėjų ratą yra ankstyvos.

Tačiau dabar apie naująjį prezidentą. Per visą rinkiminę kampaniją Gitanas Nausėda skelbė žinią, kad norint permainų turime baigti besitęsiantį susipriešinimą. Suprantu, kad daugeliui patinka susigalvoti priešus, o paskui juos socialiniuose tinkluose virtualiai sudoroti. Tačiau patyčių didinimas viešojoje erdvėje nėra pati geriausia strategija, siekiant platesnio sutarimo ir – o tai svarbiausia – Lietuvos progreso. Būtent G. Nausėdos tapimas prezidentu gali sukurti galimybę Lietuvos šuoliui.

Kodėl? Pirmiausia reikia pasakyti, kad Lietuvai netrūksta gerų idėjų. Jų yra daug. Tačiau jos nesulaukia palaikymo, todėl nebūna įgyvendintos. Antra, jei jų imasi partijos, tai ir lieka partinėmis idėjomis. Geriausias pavyzdys –prieš dešimtmetį inicijuotas tuometinio premjero Andriaus Kubiliaus valstybės vizijos kūrimas. Iniciatyva labai gera. Netgi ir dokumentas buvo paruoštas, tačiau tuo viskas ir baigėsi. Priežastys aiškios: į tai buvo žvelgiama kaip į vienos partijos iniciatyvą. Tokių darbų turi imtis prezidentas. Be to, valstybės vizijos kūrimas yra nuolatinis projektas. Juk niekas nežino ateities, pasaulis greitai keičiasi. Atitinkamai turi koreguotis ir ateities projekcija.

G. Nausėda prieš rinkimus ir po jų aiškiai pasakė, kad bus siekiama dialogo su įvairiomis visuomenės grupėmis. Jei taip nutiks, prezidentūra gali tapti ta vieta, kur dabar klaidžiojančios pavienės labai geros idėjos gali gauti rimtą palaikymą ir būti įgyvendintos.

Jei norima dėl ko nors susitarti – švietimo, kultūros, ekonomikos ar kitose srityse – svarbus prezidento vaidmuo. Prezidentas gali susodinti prie vieno stalo tiek visus politikus, tiek ir ekspertus, iniciatyvius žmones. Ir tik su jo parama gali atsirasti nacionaliniai susitarimai bei valia juos įgyvendinti. Tai, kad G. Nausėda yra nepartinis, jam leis kalbėtis su visomis partijomis. Būtent čia slypi jo stiprybė, o ne silpnybė.

Ilgą laiko to nebuvo. Dabar tam atsiveria galimybė. Atrodytų mažas dalykas – gerų idėjų palaikymas, tačiau nuo to prasideda visi didieji projektai. Jau ilgą laiką kalbama, kad nežinome, kur einame, ko norime pasiekti. Dabar tai galima padaryti. Ir kaip tik nuo tokio mažo žingsnelio prasideda dideli pokyčiai. Lietuva turi istorinį šansą. Svarbu mums jo nepaskandinti kasdieninėse rietenose ir visiškai nesunaikinti kūrybinio prado.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt