Naujienų srautas

Nuomonės2019.05.20 13:14

Mindaugas Aušra. Nedeklaruoti Kirkučio ir Kepenio sveikuoliški interesai

Mindaugas Aušra 2019.05.20 13:14

Londono teismas užpernai privertė vegetarę moterį paskiepyti savo vaikus. Ji teisinosi bandanti atžalų kūnus išvaduoti nuo toksinų. Kuo čia dėtos vakcinos? Vegetarai patyrė sukrėtimą paaiškėjus, kad kai kuriuose skiepuose yra gyvulinės kilmės produktų.

Ar visi vegetarai yra antivakseriai? Nebūtinai. Bet Lietuvoje tokių, atrodo, yra bent du – sveikuoliai Seimo nariai Algimantas Kirkutis ir Dainius Kepenis, nematantys reikalo deklaruoti savo sveikuoliškų interesų.

Sveiką mitybą, dažniausiai be mėsos, propaguojantis Seimo narių duetas politinėje scenoje šiemet pristatė fejeriją „Skiepų fantomas“. Plintant tymų protrūkiui, vienas įrodinėjo, kad vakcinos tėra tik farmacijos kompanijų pasipelnymo akcija, kitas aiškino apie skiepuose užslėptą nepageidaujamą genetinį kodą. Ir jokie gydytojų moksliniai įrodymai jų nesugebėjo paveikti.

O parlamentarų kuruojama Sveikos gyvensenos komisija pernai sugebėjo Seimui pasiūlyti šimtą sveikatos tausojimo ir stiprinimo gairių. Viena iš jų, pavyzdžiui, nurodo, kad, remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, būtina Lietuvoje taikyti liaudies, papročių medicinos priemones.

PSO biuras Lietuvoje sako nerandantis dokumento, kuriame būtų tokia formuluotė, yra tik toks išaiškinimas: „PSO pasisako dėl galimybės derinti šiuolaikinės medicinos ir papildomosios medicinos priemones.“

Iškalbingiausiai D. Kepenio teiktą projektą apibūdino Švietimo komitetas. „Dažnu atveju pateiktas tekstas stokoja logikos, yra nesuprantamo turinio formuluočių, pvz.: papročių medicinos priemonės“. Bet galbūt Švietimo komitetas neturi tų mokslinių įrodymų, kuriuos turi D. Kepenis. Būtent jo buvusi darbovietė, Sveikuolių sąjunga, organizuoja mokymus, esą padedančius organizmo senėjimą sustabdyti 50 proc. Sveikuoliai sako, kad jų metodika – pagrįsta moksliniais tyrimais.

Už įvairias paslaugas sąjunga prašo apie 350–450 eurų. Neblogas verslas, ypač kai jo lobizmu valdžioje užsiima komitetuose ir komisijose sėdintis Seimo narių duetas. „Viskas yra komercija“, – pernai portalui 15min.lt sakė profesorius A. Kirkutis.

Ar savo komercinius interesus šie parlamentarai deklaravo? Ne visai. Pernai Vyriausioji tarnybinės etikos komisija nustatė, kad Seimo narys A. Kirkutis nedeklaravo, jog iki 2018 m. birželio dalyvavo Sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų veikloje. Tą jis galiausiai padarė.

Tačiau pamiršo deklaruoti, kad iki 2018 m. kovo (jau kurį laiką būdamas Seimo nariu) buvo Gyvenimo būdo medicinos asociacijos, kurią pats įsteigė, vadovu bei valdybos pirmininku. Dabar – valdybos narys. Bent jau taip rodo Registrų centro duomenys.

Pamiršo deklaruoti ir tai, kad priklauso Europos gyvensenos medicinos organizacijai, bent jau taip skelbia oficialus organizacijos portalas. Galbūt būtent dėl šių interesų A. Kirkutis balandį nepritarė Vyriausybės ataskaitai, nes, anot jo, ten nebuvo paminėta gyvensenos medicina? Gyvenimo būdo medicinos asociacijos įstatuose rašoma apie lobizmą sveikatos, švietimo ir socialinės apsaugos srityse.

Priminsiu, kad A. Kirkutis – Sveikatos reikalų komiteto ir Sveikos gyvensenos komisijos narys, pastaruoju metu leidžiantis komentarus ir straipsnius apie gyvensenos medicinos projektus ir bandomąsias stovyklas. Prieš tapdamas parlamentaru, A. Kirkutis skaitydavo paskaitas mokomosiose konferencijose ir seminaruose. Kartais juose pasirodydavo kartu su D. Kepeniu.

O štai parlamentaro D. Kepenio interesų deklaracija apskritai tuščia. Tai Seimo narys, pirmininkaujantis Sveikos gyvensenos komisijai ir teigęs, kad nutukimas – tūkstantį kartų didesnė problema negu tymai.

Apie tai parlamentaras iš tiesų turėtų išmanyti. Registrų centras rodo, kad jis priklauso Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų bei Lietuvos olimpinės akademijos taryboms. Abiejų pozicijų deklaracijoje – nėra. Ko dar trūksta? Registrų centro duomenimis, D. Kepenis vis dar vadovauja savo Palangos sveikatos mokyklai.

Paklaustas, ką gi šiuo metu mokykla veikia, atsakė, kad Mokesčių inspekciją jis yra informavęs, kad veikla laikinai nevykdoma. Tačiau priduria: „Kai grįšiu, pasibaigs mano kadencija, aš tą veiklą atgaivinsiu.“

Beje, su šia mokykla yra įdomių niuansų. 2001 m. D. Kepenis praplėtė mokyklos veiklos rūšių sąrašą ir prie sveikatingumo centro veiklos pridėjo agrocheminių produktų ir trąšų didmeninę prekybą, gėlių, sėklų ir trąšų mažmeninę prekybą, taip pat prekybą per keliaujančius firmos atstovus.

Seimo narys sako jokios panašios veiklos niekada nevykdęs ir, esą, po šiomis veiklos rūšimis slėpėsi kitos veiklos, tačiau susisiekus su verslo rūšis aprašančiu Statistikos departamentu, šis paaiškino, kad nieko daugiau, negu kad parašyta, nėra.

Gali būti, kad trąšų ir sveikatingumo centro ryšys taip ir liks nugulęs istoriniuose archyvuose, tačiau A. Kirkučio ir D. Kepenio interesai sveikuoliškame versle – mažai nagrinėtas klausimas. Ar nebus taip, kad, gindami žmonių teisę į sveiką gyvenimą, Seimo nariai ruošia dirvą savo interesams, užsidarius parlamento durims?

Būtent D. Kepenis prieš tapdamas įstatymų leidėju gana aktyviai kviesdavo sveikatintis į savo stovyklą. Tuo metu kaina, dar litais, siekė apie 330. Galima tik spėti, kaip paslaugos pabrangs 2020 m., kai jau šiuo metu Sveikuolių sąjunga už senėjimo stabdymą ima šimtus eurų. Bet, D. Kepeniui aktyviai propaguojant sveikuolišką pilnatvę, norinčių į buvusio parlamentaro mokymus, matyt, bus daugiau nei „Akropolio“ išpardavime.

Dėl A. Kirkučio lieka atviras klausimas. Jo nedeklaruota Gyvenimo būdo medicinos asociacija įstatuose atvirai kalba apie būsimą mokymų rengimą, individualias konsultacijas ir viešųjų ryšių veiklą. Tuo labiau, iki šiol parlamentaras užantyje laiko individualią įmonę, prie kurios vairo, galbūt, kaip ir kolega D. Kepenis, grįš palikęs Seimo nario kėdę.

Kaip materializuojasi galimas interesų grupių lobizmas sveikatos apsaugos sistemoje, matosi jau dabar. Pernai padvigubėjo projektus sveikatinimosi srityje finansuojančio Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo biudžetas, dešimtys milijonų (finansavimas didinamas) skiriama Visuomenės sveikatos biurams, pirkusiems paslaugų iš D. Kepenio ir perkantiems mokymus iš Sveikuolių sąjungos, kelią skinasi gyvensenos medicina, šiemet oficialiai tapusi sveikatos apsaugos sistemos dalimi.

Ar galimai būsimieji eksparlamentarai pasinaudos padidėjusiu dėmesiu ir finansavimu savo interesų srityje? Pamatysim. Tačiau labiausiai šiuo metu reikėtų susirūpinti Tarnybinės etikos komisijai, praleidusiai pro akis sveikuolių dueto deklaracijas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą