Nuomonės

2019.05.18 12:00

Mykolas Drunga. Neduok Dieve!

Mykolas Drunga 2019.05.18 12:00

Ar bus karas tarp Jungtinių Amerikos Valstijų ir Irano? „Kol kas beveik niekas nemano, kad tai bus karas klasikine prasme. Tačiau prie Persų įlankos jau seniai reiškiasi šliaužiantis konfliktas, jog tik laiko klausimas, kada šioje naujoje fazėje nukentės ne tik daiktai, bet ir žmonės“.

Taip rašo Vienos dienraštis „Standard“ ir tęsia: „Kyla įspūdis, kad abi pusės – Iranas ir Jungtinės Amerikos Valstijos – negali nei žengti į priekį, nei trauktis atgalios.

Irano ūkį naujos JAV sankcijos smarkiai pažeidė, žmonės netekę vilties. Ir šia prasme nieko nepasikeistų, net jeigu Iranas ir liktų atominėje sutartyje, kurios iš tiesų jau nebėra. 

Vašingtonas reikalauja kapituliacijos, kurios nematyti, ir neturi plano B tam atvejui, jeigu tos kapituliacijos išvis nebus“, – rašo Austrijos sostinės laikraštis.

Čekijos sostinės dienraštis „Lidove Noviny“ teigia, jog „Jungtinių Amerikos Valstijų priekaištai Iranui ligi šiol nepagrįsti. Lieka neaišku, ar amerikiečiai iš tiesų remiasi jiems prieinama rimta slaptųjų tarnybų informacija, ar tik vykdo spaudimą, kad Teheraną priverstų klauptis.

Prezidentas D. Trumpas sako norintis su Iranu susiderėti „sudėtingesnį“ atominį susitarimą. O Irano vyriausybės vadovas teigia, kad jo šalis tam nepasiruošusi.

Todėl, nors abi pusės dievagojasi nenorinčios karo, padėtis lieka labai grėsminga“, – rašo Čekijos laikraštis.

Pasak Turkijos dienraščio „Yeni Safak“, „Persų įlankoje tęsiasi buvusių kolonijinių galybių politika. Tik britų vietą užėmė amerikiečiai: viena vertus, jie nori priversti Iraną derėtis, antra vertus, jie spaudžia Saudo Arabiją ir Jungtinius Arabų Emiratus karo link.

Nesvarbu, ką amerikiečiai sako, tai niekas kitas kaip apgaulė, klasta, suktybė.

Ginkluotas susirėmimas Persų įlankoje arabiškųjų valstybių nuo Irano neapsaugos. Priešingai, galimas karas palies ir jas“, – tikina Stambulo laikraštis.

„Teheranas netekęs vilties“, teigia ir Lenkijos sostinės dienraštis „Rzeczpospolita“. Anot jo, „Vašingtonas tikrai neturi tikslo Artimuosiuose Rytuose sukelti dar vieną ginkluotą konfliktą. Tačiau niekas nežino, kaip Iranas reaguos, kai jis pasijus prispaustas prie sienos.

Ajatolos tikrai nepakeis savo laikysenos. O Iranui taikomos sankcijos teoriškai gali privesti prie sukilimų šalies viduje, nors šiuo metu nepanašu, jog tai įvyks, nepaisant didėjančios infliacijos, valiutos sunykimo, stringančio prekių pristatymo.

Bet jei Iranas pradės sodrinti uraną, gresia eskalacija. Juk Izraelis imsis priemonių dar anksčiau, nei Iranas įsigis atominę bombą“, – neabejoja Lenkijos laikraštis.

Anot Saragosos miesto Ispanijoje laikraščio „Periodico de Aragon“, „Madridas įsakė, kad viena Ispanijos fregata grįštų iš JAV karinio laivyno, plaukiančio Persų įlankos link. Ispanija nenori būti įtraukta į konfliktą, kurį išprovokavo Jungtinės Amerikos Valstijos ir atmetė dauguma Europos partnerių.

Nors Vašingtonas ir užtikrina, kad nesiekia karo, tačiau siuntimas karo dalinių į regioną, prilygstantį parako statinei, yra neatsakinga. Todėl Ispanija teisingai daro, atsiribodama šiuo atžvilgiu nuo JAV“, – teigia Ispanijos regioninis dienraštis.

„Tai, visų pirma, psichologinis karas“, – rašo Italijos dienraštis „Repubblica“. Juk „D. Trumpas savo izoliacionizmu nenori jokių karinių žygių užsienyje. Pentagono planai turi tikslą Teheraną tik įbauginti“, įsitikinęs Romos laikraštis.

Tačiau Amerikos dienraščio „Washington Post“ nuomone, „D. Trumpas taip įsivaręs į kampą, kad greit jam teks rinktis tarp dviejų alternatyvų: arba jis fatališkai griebiasi karinės prievartos, arba jis leidžia Iranui nebaudžiamai peržengti raudonas linijas.

Vienintelė išeitis: JAV prezidentas turi sugrįžti prie diplomatijos ir suderinti pozicijas su Europos sąjungininkais. Jis neturi klausyti tų savo patarėjų, kurie siūlo stipriai smogti. Jis turi keisti savo kursą, kol dar ne per vėlu“, – įspėja pagrindinis Vašingtono laikraštis.

Vienas tų griežtosios linijos šalininkų yra saugumo patarėjas Johnas Boltonas, apie kurį Briuselio dienraštis „Standaard“ rašo, kad jis „jau visą savo gyvenimą svajoja ajatolų režimą Irane nuversti. Ir karinė intervencija jam nebaisi.

Pagaliau jis ir prezidentui George‘ui Bushui buvo pataręs užpulti Iraką, kadangi Saddamas Husseinas neva turėjęs masinio naikinimo ginklų“.

„Naujausioji eskaliacija tarp Jungtinių Valstijų ir Irano kelia didžiausią rūpestį, – rašo ir Londono „Times‘as“, – tuo labiau, kad ji vyksta tokiu metu, kai prezidentui D. Trumpui kyla tiek daug kitų užsienio politikos iššūkių – tarp jų, prekybos karas su Kinija, branduolinis konfliktas su Šiaurės Korėja, aštrėjanti krizė Venesueloje.

„Karo grėsmė didėja – ir tai iškart keliose vietose“, – sutinka ir Oslo dienraštis „Aftenposten“.

O Prahos dienraštis „Pravo“ skundžiasi, kad „JAV prezidentas D. Trumpas net ir su Europa nesišneka apie Iraną. Jis neatsižvelgia į jokius sąjungininkus, tik meta paskutinį Amerikos karinio ir ekonominio dominavimo kozirį“.

Mykolo Drungos spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.