Nuomonės

2019.05.15 14:37

Rimvydas Valatka. Varlė prieš dalgį: 14 prezidento rinkimų pamokų ypač bukiems politikams

Rimvydas Valatka, apžvalgininkas2019.05.15 14:37

Prezidento rinkimai buvo kaip reta pamokantys. Pirmiausia tiems politikams, kurie manė, kad galima ignoruoti kitaip manančius ir elgtis taip, tarsi Lietuva būtų maurais apžėlusi kūdra, o ne vis greitėjanti upė. Ta proga 14 pamokų, kurias priminė tauta, negailestingai išspyrusi premjerą Skvernelį iš lenktynių.

1. Pirmoji  pamoka – pasikėlimas į puikybę yra mirtina nuodėmė. Prieš pusmetį Karbauskis pareiškė, kad jis yra švariausias politikas, o valstiečiai laimės visus trejus rinkimus. Dvejus iš trijų jau prakišo.

2. Kvaila kasinėti praeitį ir dar su tokiais atgrubnagiais archeologais, kaip Jakeliūnas, Bakas ir Širinskienė, tuo metu, kai ekonomika auga. Dar kvailiau būti valdžioje ir vaizduoti, kad šalį valdo konservatoriai, o tu sėdi apsikasęs opozicijoje.

3. Žmonėms nepatinka, kai juos nuolat gąsdina ir šantažuoja. Kas per daug, tas nesveika, sako lietuviai. Todėl į antrąjį turą pateko politikai, kurie kalbasi ir tariasi, o ne tie, kurie spjaudosi ugnimi ir seilėmis.

4. Ketvirtoji pamoka – žmonės atskiria, ką gali ir ko negali prezidentas ir premjeras, todėl nutrėškia makaronų kabintojus kaip įkyrią musę.

5. Visuomenės supriešinimas gal ir gali padėti patekti į Seimą. Tačiau bliuznydamas apie dvi Lietuvas prezidentu jau netapsi. Vilnius, Kaunas ir Klaipėda parodė, kad tas vadinamasis „elitas“ yra didžioji tautos dalis, kuri neleis iš savęs tyčiotis, ją supriešinant su likusia tautos dalimi.

6. Politikoje negalima kariauti su visais ir ypač su žiniasklaida. Dar labiau negalima kištis į tai, ką žmonės valgo ir geria. Rinkėjai sekmadienį balsavo ir prieš Verygą bei visos Lietuvos „verygizaciją“.

7. Apgink mane nuo draugų, o nuo priešų aš jau kaip nors pats. Kuo arčiau buvo rinkimai, tuo dažniau už Skvernelį kalbėjo Karbauskis ir Veryga. Rinkėjų negalima erzinti. O taip atsitinka, kai už tave kalba tie, kurių tauta itin nemėgsta.

8. Aštuntoji pamoka – specialiai Kauno Matijošaičiui ir kitiems merams, parėmusiems Skvernelį. Praleidote progą patylėti ir tauta padėjo jus į vietą. Jei jau žmonės pasamdė jus gatvių grįsti, neaiškinkit jiems, ką jie turėtų rinkti prezidentu.

9. Jei jau apsiskelbi, kad esi policinės valstybės šalininkas, prieš rinkimus nebučiuok rankos teistiems tipams, tokiems kaip Uspaskichas. Net policinės valstybės mėgėjams nepatinka, kai policinė valstybė mutuoja kriminalinės link.

10. Ant svetimo daikto į rojų nenujosi. Tavo draugeliams gal net ir patinka, kai be perstojo varai ant Lietuvos banko, apskritai ant bankų ir LRT, bet jei nori sužavėti tautą, privalai rodyti tai, ką tu sugebi pats ir kokių gražių idėjų turi Lietuvai.

11. Nežadėk to, ko negalėsi įgyvendinti. O jei jau meluoji, tai bent nesiskelbk žodžio žmogumi. Žodžio žmogus per „teliką“ nepažadės parduoti savo šeimos namo už grašius, o iš ryto neaiškins, kad to nedarys, nes neleido žmona.

12. Antieuropinis šaršalas neblogai veikia Sirijuje ir propatrijų brūzgynuose, bet greitkelyje Vilnius–Klaipėda su 1933-iųjų kledaru geriau nesirodyk. Lietuva visąlaik buvo simbiotinė valstybė, o tautininkai ją valdė tik keturioliką metų. Reikia įrodymų? Pirmąjį turą laimėjo kandidatė, kuri nėra nusistačiusi prieš tos pačios lyties žmonių santuokas.

13. Rinkimus pagaliau laimėjo feisbukas. Prieš naujas technologijas nepapūsi. Juolab nepapūsi su „Naisių žeme“ ir Lenkijoje popigiai spausdinta „laikraštiena“. Popierius nebevaldo.

14. Keturioliktoji pamoka – žmonės turi prezidento standarto vaizdinį, tarp kurio ingredientų ir šiluma, ir kalbos maniera, o svarbiausia išvaizda. Metaforiškai kalbant, plikiui tapti demokartinės valstybės prezidentu yra sunkiau, nei kupranugariui pralįsti pro adatos bulę.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.