Naujienų srautas

Nuomonės2019.05.11 07:00

Mykolas Drunga. Rinkimai Pietų Afrikoje ir Turkijoje

Mykolas Drunga 2019.05.11 07:00

Šiomis dienomis vyko ar vyks rinkimai Lietuvai svarbiose šalyse. Viena jų – Pietų Afrika. Joje gausu kūrybingų žydų, kurių dauguma yra litvakai arba jų palikuonys. Paraštėj pastebėsiu, jog kai kas mano, kad jeigu šie žmonės turėtų galimybę tapti Lietuvos piliečiais, iš to mūsų šaliai būtų tik geriau.

O dabar atgal prie dienos įvykių. Gegužės 8-ąją, rinkimų Pietų Afrikoje  dieną, Stokholmo dienraštis „Svenska Dagbladet“ prognozavo, jog „vadovaujanti Afrikos nacionalinio kongreso (ANC) partija juos laimės, tik neaišku kokio dydžio persvara.

Nuo savo atėjimo į valdžią prieš metus prezidentas Cyrilas Ramaphosa bando pašalinti savo pirmtako Jacobo Zumos paliktą chaosą. Šiam vadovaujant šalis buvo išvogta, dėl korupcijos mažėjo ūkio augimas, gyvenimo lygis smuko.

Kol kas rinkos pozityviai vertina C. Ramaphosos reformas. Daug kas tikisi ryškios jo vadovaujamo Afrikos nacionalinio kongreso pergalės, nes alternatyvos tikrai prastos.

C. Ramaphosa nėra aklas dabarties iššūkiams, užtat jis ir siūlo plačias reformas. Tačiau žodžiai – vienas dalykas, o darbai – kitas. Galios žaidimai valdančiosios partijos viduje labai komplikuoti.

Ligi šiol C. Ramaphosa veikė labai sumaniai, tačiau užduotis jam tuo sunkesnė, kuo labiau jis suplonina valstybės aparatą ir taip panaikina postus, kurie būdavo padalinti tarp atskirų Afrikos nacionalinio kongreso frakcijų“, – dėstė Švedijos sostinės laikraštis.

Johanesburgo dienraštis „Beeld“  neabejojo, kad „po šių rinkimų kraštui prasidės geresnė era. Apklausos rodo, kad Afrikos nacionalinis kongresas laimės ryškią mandatų daugumą.

Po savo pergalės prezidentas C. Ramaphosa savo kabinetą stipriai sumažins ir įves papildomas priemones kovai su korupcija. To žūtbūt reikia, kad būtų atgautas ekonomikos veiksnių pasitikėjimas“, – rašė vieno didžiausių Pietų Afrikos miestų laikraštis.

Dar svarbesnė Lietuvai yra Turkija. Ji nepripažino ne tik caristinės Rusijos valdžios Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, bet ir Lietuvos Respublikos aneksijos į Tarybų Sąjungą. O dabar Turkija yra viena iš tų šalių, kuriose Lietuvos piliečiai mieliausiai praleidžia savo atostogas.

Kovo 31 d. Stambule vyko mero rinkimai, ir juos nedidele balsų dauguma laimėjo ne valdančiosios Teisingumo ir plėtros partijos (TPP) kandidatas, kurį piršo Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, bet opozicinės Liaudies partijos politikas Ekremo Imamoglu.

Ir štai gegužės 6 d. Turkijos aukščiausioji rinkimų komisija šiuos rinkimų rezultatus panaikino ir E. Imamoglu pripažinimą miesto meru atšaukė. Dauguma komentatorių dėl to kaltina rinkimų komisijai darytą  prezidento spaudimą: girdi, skaičiuojant balsus buvo sukčiaujama.

Tačiau bent vienas Stambulo dienraštis tuo suabejojo: „rinkimai praėjo švariai, nebuvo jokių apgavysčių, – rašė „Cumhuriyet“, – ir tik po to, kai asmeniškai įsikišo R. T. Erdoganas, rinkimų komisija rezultatus anuliavo. Tuo ji save visiškai diskreditavo.

Dabar iki pakartotinių rinkimų turime daryti viską, kad E. Imamoglu laimėtų. Kas dabar siūlo boikotą, padeda tik Teisingumo ir plėtros partijai“, – rašė vienas Turkijos didžiausio miesto laikraštis.

Tačiau kitas Stambulo laikraštis, „Yeni Birlik“, reiškė kitokį požiūrį: „prieš rinkimų komisijos nuosprendį visi pabrėžė, kad jie šiuo iš teisėjų sudarytu forumu pasitiki. O dabar šnekama kitaip. Tai rodo, kad opozicija kalba taip, kaip jai šią akimirką paranku“.

Vis dėlto dauguma pasaulio laikraščių linkę manyti, kad nauji Stambulo mero rinkimai yra Turkijos prezidento spaudimo rezultatas. Šveicarijos dienraščio „Neue Zürcher“ žodžiais, „Erdoganas tiesiog negali pralaimėti.

Žmogus, kuris jaučiasi pašauktas aukštesnės instancijos ir kuris net bandymą jį nuversti supranta kaip priemonę užsitikrinti savo paties galią – toksai žmogus nepriima jokio pralaimėjimo.

Greičiau jis paaukoja ir paskutinį fygos lapelį, kuris dar leidžia Turkijai atrodyti kaip demokratijai – tai galimybė be kraujo praliejimo pakeisti valdžią per rinkimus“, – rašė Ciuricho laikraštis.

Pasak Maskvos laikraščio „Komersant“, „Turkijos demokratija valdant Erdoganui daug sykių atėmė kvapą versdamasi kūlvirsčiu, tačiau Stambulo rinkimų anuliavimas yra mirtinas salto.

Tuomi valdančioji Teisingumo ir plėtros partija davė vienareikšmiškai suprasti, kad ji jokio opozicijos mero Stambule nepakęs“, – rašė Rusijos sostinės verslo dienraštis.

Varšuvos dienraščio „Gazeta Wyborcza“ nuomone, „Erdoganas žaidžia labai rizikingą žaidimą. Įtūžę stambuliečiai per pakartotinius rinkimus birželio 23-iąją galėtų dar labiau sustiprinti opoziciją. Tam, kad būtų garantuota Teisingumo ir plėtros partijos kandidato pergalė, gali prireikti suklastoti rinkimų rezultatus klasišku būdu“.

Pasak Vienos dienraščio „Presse“, „akivaizdu, kad Erdoganas prarado bet kokių ribų jausmą. Poslinkiai Stambule tik dar labiau sulydo opoziciją į vieną daiktą.

Kas bus, jei jos kandidatas Imamoglu vėl maža persvara laimės? Ar tada ir vėl bus anuliuojamas rezultatas? Ir ar tuomet politinė kova dėl miesto pagaliau persikels į gatves?

Teisingumo ir plėtros partijos žaidimas dėl valdžios Stambule gali lengvai sukelti didžiulį gaisrą“, – rašė Austrijos sostinės laikraštis.

Liublianos dienraščio „Delo“ žodžiais, „Erdoganas žaidžia rinkėjų pasitikėjimu. Piliečiai netenka pasitikėjimo rinkimų sistema, kadangi rinkimų komisija akivaizdžiai pasiduoda valstybės vadovo Erdogano spaudimui.

Vietos rinkimų Stambule pakartojimas Turkijos politiką ir šalies ekonomiką destabilizuos“, – darė išvadą Slovėnijios sostinės laikraštis.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą