Nuomonės

2019.05.10 15:08

Ramūnas Grumbinas. Rūta Meilutytė – mūsų lūkesčių įkaitė

Ramūnas Grumbinas, LRT.lt 2019.05.10 15:08

Pastarieji įvykiai su Rūta Meilutytė kelia daug klausimų. Juolab, kad viena garsiausių pastarojo dešimtmečio Lietuvos asmenybių nuo visuomenės atsitvėrė tylos siena. Anksčiau aktyviai veikusios paskyros socialiniuose tinkluose nebenaudojamos. Kai kurios – ištrintos. Nežinau, bet spėju, kad sportas jos nebedomina.

Nekyla abejonių, kad R.Meilutytė pažeidė antidopingo taisykles. Neteisingai užpildė duomenis ADAMS sistemoje ir dopingo kontrolieriai jos tris kartus nerado per pastaruosius 12 mėnesių.

Taip pat nekyla abejonių, kad R.Meilutytė sulauks diskvalifikacijos. Nes ji neužginčijo situacijos, o pripažino klaidą. Bus skirta trumpiausia galima diskvalifikacija – vienerių metų. Nes per visą karjerą sportininkė nesulaukė jokių įtarimų dėl dopingo vartojimo.

Pabrėžiu, kad grėsmė jos buvusioms pergalėms nekyla. Niekas iš jos trofėjų neatims. Pažeidus antidopingo taisykles, bausmė galioja tik į priekį. Ne atgal. Atgal žiūrima tik tais atvejais, kai nustatomi dopingo vartojimo atvejai. O Rūta – švari.

Bet vietoje klausimo – „kaip ir kada ji sugrįš į baseiną“ man kyla kitas: O AR JAI TO REIKIA?

Manau, kad metas mums visiems pradėti žiūrėti į Rūtą Meilutytę ne kaip į sportininkę. Kuri mažiausiai septynerius (!) metus vežė į Lietuvą medalius iš svarbiausių varžybų.

Metas žiūrėti į ją kaip į žmogų. Kuri gali turėti asmeninių problemų. Metas suprasti, kad ji mums nieko neskolinga. O mes – sporto mėgėjai, esame jai skolingi. Už visas tas nepakartojamas akimirkas. Už visus tuos metus, kai sidabras atrodė kaip nesėkmė, o neiškovota pirmoji vieta – kaip pasaulio pabaiga. Ko gero, ir jai pačiai. Apie tai, kokį psichologinį spaudimą ji patyrė, atskleidė 2016 metų pabaigoje pasirodęs dokumentinis filmas „Rūta“. Kuriame R.Meilutytė prabilo apie ją kamuojančią depresiją.

R.Meilutytės karjera aukščiausiame lygyje tęsiasi septynerius metus. Anaiptol ne visiems sportininkams pavyksta baigti karjerą būnant viršūnėje. Kaip pavyzdį pateiksiu moterų plaukimą. Priminsiu tas stebuklingas 2012 metų Londono olimpines žaidynes, kai niekam nežinoma lietuvė užkopė ant aukščiausios viršūnės sporte. Jai tebuvo 15 metų.

Tose žaidynėse čempionėmis be R.Meilutytės tapo daug jaunų plaukikių – amerikietės Katie Ledecky, Missy Franklin, Allison Schmitt, kinė Ye Shiwen. Iš jų tik K.Ledecky karaliauja iki šiol. Pagal karjeros trukmę Rūta yra antroji iš minėto penketuko. Ir ji – geriausia praėjusių metų Lietuvos sportininkė.

Taip, valstybė ir Lietuvos plaukimo federacija rėmė ją finansiškai (tiesa, po diskvalifikacijos parama privalės būti nutraukta). Šalies vadovai kabino medalius. Bet svarbu aiškiai suvokti, kad premijos ir apdovanojimai skirti už buvusias pergales. Ir jie neįpareigoja tęsti karjeros, jei pati sportininkė to nenorėtų.

Žvelgiant į ateitį labai norėtųsi, kad šalia R.Meilutytės būtų žmonės, kurie padės jai įveikti naujus gyvenimo iššūkius. Galbūt, kaip sportininkei, bet svarbiausia – kaip žmogui.

Pabaigai. Paskaičiavau, kad Rūta Meilutytė per septynerius metus olimpinėse žaidynėse, pasaulio ir Europos čempionatuose laimėjo 18 medalių. 12 aukso ir 6 sidabro. Galbūt jai jų jau gana? O mums?

R. Meilutytės svarbiausi medaliai:

2012 m. Olimpinės žaidynės. Londonas. Auksas.
2012 m. pasaulio čempionatas trumpajame baseine. Stambulas. Auksas, auksas, sidabras.
2013 m. Pasaulio čempionatas. Barselona. Auksas, sidabras.
2013 m. Europos čempionatas trumpajame baseine. Herningas. Auksas, auksas, auksas.
2014 m. Europos čempionatas. Eindhovenas. Auksas.
2014 m. pasaulio čempionatas trumpajame baseine. Doha. Auksas, sidabras.
2015 m. pasaulio čempionatas. Kazanė. Sidabras.
2016 m. Europos čempionatas. Londonas. Auksas.
2017 m. Europos čempionatas trumpajame baseine. Kopenhaga. Auksas, auksas.
2018 m. Europos čempionatas. Glazgas. Sidabras.
2018 m. pasaulio čempionatas trumpajame baseine. Hangdžou. Sidabras.

R. Grumbinas yra LRT sporto prodiuseris, plaukimo komentatorius.