Nuomonės

2015.06.17 10:32

Rimvydas Valatka. Lietuvos profsąjungos – Putino „vištinyke“

2015.06.17 10:32

Tyli kiaulė gilią šaknį knisa, sako liaudies patarlė. Regis, ši patarlė neblogai tinka iškart net dviem Lietuvos profsąjungoms – Profesinių sąjungų konfederacijai ir Lietuvos darbo federacijai. Jei kas nežinote, tai pastaroji yra krikščioniška, nes buvo įkurta ir atkurta ne kokių socialistų, o Lietuvos krikščionių demokratų.

Tyli kiaulė gilią šaknį knisa, sako liaudies patarlė. Regis, ši patarlė neblogai tinka iškart net dviem Lietuvos profsąjungoms – Profesinių sąjungų konfederacijai ir Lietuvos darbo federacijai. Jei kas nežinote, tai pastaroji yra krikščioniška, nes buvo įkurta ir atkurta ne kokių socialistų, o Lietuvos krikščionių demokratų.

Tai, kad mūsų profsąjungos kriuksi kažkaip keistai, žinoma nuo seno. Ypač tai buvo akivaizdu dalijantis vadinamųjų sovietinių profsąjungų nuosavybę – sanatorijas, poilsio namus ir kitokį gerą. Profsąjungų bosai ir bosės taip sėkmingai „gynė“ dirbančiųjų reikalą, kad kai kurie nespėjo keisti savo naujų limuzinų į dar naujesnius.

Tačiau šiame pasaulyje nėra stabilumo. LDDP valdžios lengva ranka vagišiams numestas turtas jau seniai išparceliuotas, narių skaičius mažėja, vadukams pjaunantis profsąjungos skilinėja į vis mažesnius vienetus, o gerai gyventi ir dar sau juk neuždrausi.

Taigi tuo metu, kai režisierius Tuminas Niujorke urbi et orbi aiškino apie žmonių žudymo, sodinimo ir kitus žiauraus valdovo Putino privalumus Rusijoje, palyginti su demokratija, penki dviejų Lietuvos profsąjungų atstovai Maskvoje už Kremliaus pinigus dalyvavo mokymuose „Profesinės sąjungos pilietinėje visuomenėje“.

Skamba kaip pasityčiojimas – ypač prieš birželio 14-ąją. Bet tai nepaneigiama. Ar Putino Rusijoje dar yra pilietinė visuomenė, laisvai veikia profsąjungos?

Paskutinius pilietinės visuomenės daigus Putino režimas baigė rauti prieš metus, kai visos nevyriausybinės organizacijos, turinčios kokių nors kontaktų su Vakarais, buvo prilygintos Vakarų valstybių agentams. Kaip ir visos Putinui nepritariančios partijos, interneto portalai ir tos pačios kelios nepriklausomos profsąjungos.

Ar šiaip suktum, ar kitaip, o vis tiek išeina taip, kad Kremliaus lapė šiuo atveju mokė tikro vištiško pilietiškumo pas ją palesti atskraidintas Lietuvos profsąjungų vištas. 

Jei kam žodis „vištiškas“ pasirodys pernelyg politiškai nekorektiškas, tai tenka priminti, kad rusiški „pilietiškumo“ mokymai, be Lietuvos atstovų, buvo skirti Azerbaidžano, Baltarusijos, Tadžikistano ir Uzbekistano profsąjungoms.

Sveikinimai dviem Lietuvos profsąjungoms – abi jos atsidūrė Kremliaus stropiai prižiūrimame euraziniame vištinyke. Kas yra tie penki mūsų profsąjungų lyderiai, maloniai sutikę net ir po Krymo užgrobimo bei Rusijos agresijos Rytų Ukrainoje tapti Putino vištinyko perekšlėmis?

Tai Rimutė Keršanskienė, Utenos Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjas Viktoras Vieversys, Genė Jarmolavičienė iš Profsąjungų konfederacijos, Dalia Šeputienė bei Kauno rajono mokykloje dirbanti Daiva Pakulienė iš Darbo federacijos.

Šiai šauniai penkiukei prijaučia ir Utenos rajono savivaldybės administracijos direktorius Jonas Slapšinskas, kuris į Maskvą pats neskrido, bet savo pavaldiniui Vieversiui kelionei skyrė net 679 eurus mokesčių mokėtojų pinigų. Matyt, tik todėl, kad aukštai skraidančiam Vieversiui nebūtų liūdna tarp eurazinių vištų.

Eksperimentas uteniškiams: jei norite pakeliauti, šiandien pat nuo 9 iki 12 kreipkitės su prašymais į geraširdį direktorių Slapšinską – o gal ir jums skirs po 679 valdiškus eurus?  

Sužinojęs apie profsąjungiečių ekskursiją į Maskvą profsąjungų reikalui neabejingas Seimo pirmininko pavaduotojas socialdemokratas A. Sysas išlemeno tik porą žodžių: „Jie pasielgė neapgalvotai.“

Nieko panašaus. Pilietiniu vištakumu sergančių profsąjungų atstovai viską net pernelyg gerai apgalvojo. Dar tada, kai pats Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas A. Černiauskas, rūsčiai TV ekrane kimbantis į atlapus darbdaviams, pavasarį vyko su vizitu į Putino taip mėgstamą Sočį. O gal ir dar anksčiau.

Nepagalvojo mūsų eurazinės profsąjungų vištos tik apie vieną dalyką – kad yla vieną dieną išlįs iš maišo, ir paaiškės, kad Lietuvos profsąjungos, per kurias yra nusprendusi Lietuvoje veikti Rusija, neturi jokių moralinių skrupulų, todėl pačios yra pasirengusios pulti Rusijai ant kaklo. Kad tik palesti kartą kitą duotų.

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.