Nuomonės

2019.04.29 09:54

Mykolas Drunga. Kai orai tampa politine problema

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2019.04.29 09:54

Šįkart užsienio spaudos apžvalgoje – tik apie orus. Ar gresia šią vasarą sausra? Apie tai ypač intensyviai rašo Vokietijos spauda.

Viena vertus, daugelis laikraščių pritaria Miunchene leidžiamo dienraščio „Süddeutsche“ teiginiui, jog „niekas nežino, kokia bus ateinanti vasara.

Kita vertus, Vokietijos meteorologinė tarnyba turi tiesos, kai įspėja, jog ekstremalią sausrą patyrusios 2018-ųjų vasaros įkandin gali šiemet sekti dar viena sausa vasara.

Juk vandens ištekliai dirvožemyje po praėjusių metų visiškai išsekę. Tai reiškia, jog augmenijos pasaulio Vokietijoje laukia labai sunki ateitis“.

Tą patį teigia ir Ravensburgo laikraštis „Schwäbische“. „Po 2018-ųjų vasarinės sausros gali užeiti dar viena tokia. Tai dar nėra garantuota, tačiau pirmosios užuominos yra būtent tokios.

Dar blogiau, kad pasekmės šiemet gali būti dar pražūtingesnės nei jos buvo pernai – tiek ekologiškai, tiek ekonomiškai.

Ekologiškai, kadangi dirvožemiai, pievos ir laukai dar vis kenčia nuo praėjusių dvylikos mėnesių sausumo. Ekonomiškai, kadangi daugelis žemės ūkio įmonių toli gražu dar neatsigavo nuo nuostolių, kilusių dėl karščių sąlygojamo prasto derliaus.

Ūkininkų reikalavimas jiems pagelbėti yra pagrįstas“, – sutinka Švabijos miesto dienraštis.

„Metai žemdirbiams prasidėjo prastai“, – pritaria dienraštis „Rheinische Post“, nes „dirva išsausėjusi kaip dulkės, o vandens išteklai žemesniuose dirvožemio sluoksniuose beveik visiškai išnaudoti.

Per žiemą iškritusio lietaus nė iš tolo nepakanka praėjusių metų kritulių deficitui kompensuoti, ir praėjusios vasaros pasekmės vis dar jaučiamos: žemdirbiai dėl prasto derliaus patyrė nemažų nuostolių, o vartotojams maisto produktai pabrango“, – pažymi Diuseldorfo laikraštis.

Pasak Magdeburgo dienraščio „Volksstimme“, „daugėja ženklų, kad sausrų bus vis dažniau. Ne tik miškų, bet ir žemės ūkyje atėjo laikas parengti į tai atsižvelgiančias apsaugos priemones.

Žinoma, turi būti investuojama ir į protingas drėkinimo sistemas. Miškus reikia taip suplanuoti, kad juose ne taip greitai išplistų gaisrai ir juos gesinti būtų lengviau. Trūksta gesinimo sraigtasparnių“, – rašo rytų Vokietijos laikraštis.

Nacionalinis dienraštis „Welt“ atkrepia dėmesį į tai, kad „ne tik ariamos žemės plotai kenčia, kai per mažai lyja, bet ypač skaudžiai tai paliečia ir miškus. Dažnai tik po kelių mėnesių, o kartais net po kelerių metų galima pastebėti, kaip stipriai sausumas pakenkė medžiams.

Laimei, atsižvelgiant į klimato kaitos pasekmes jau nuo praėjusio šimtmečio dešimtojo dešimtmečio didelė Vokietijos miškų dalis pertvarkomi. Mišrieji miškai vis labiau pakeičia spygliuočių kultūras.

Mišrusis miškas geriau atitinka naująsias sąlygas. Tau gerai, nes dar viena sausra ateis tikrai“, – rašo Berlyne ir Hamburge leidžiamas dienraštis.

Kitas nacionalinis dienraštis, „Frankfurter Allgemeine“, pažymi, jog Vokietijoje pastebėta sausra yra tokia, „iš kurios kiti pasaulio regionai, net ir Europoje, galėtų tik pasijuokti. Tačiau riebiau užtepti tepalo ant žaizdos jau beveik tas pats kaip profilaktiškai apsisaugoti.

Tai, kad dramatiškai nukentėjo miškas, tik praėjusiais keliais mėnesiais įsismelkė į viešąją sąmonę. Užtat jau dabar dėl visa ko keliamas aliarmas.

Tačiau čia verta įsiminti seną žemdirbių taisyklę, jog apie vėją, debesis ir orus tikrai žinome tik tiek, jog nežinome visko. Iki kito lietaus, kurio tikriausiai vėl bus arba per mažai, arba gerokai per daug. To dabar dar nežinome“, – rašo Frankfurto laikraštis.

„Ar šią vasarą gresia dar viena sausra?“ – klausia Vokietijos radijas „Deutschlandfunk“ ir atsako, kad „Helmholco aplinkos tyrimo centro Leipcige klimato mokslininkas Andreas Marxas ragina laikytis ramiai.

Nors situacija tikrai rimta, nes dirvos vis dar labai išsausėjusios, pranašauti, kad ateinanti vasara vėl bus tiek pat kaitri, dar rimtai negalima“, – teigia vienas Vokietijos radijo pašnekovas.

Tačiau kitas pripažįsta, kad „iš tiesų mes jau dabar jaučiame kuo didžiausią nerimą“. Tai žemės ūkio politikas, krikščionis demokratas Aloisas Gerigas, kurio vadovaujamas komitetas Bundestage jau pradėjo intensyviai svarstyti, „ką daryti, kad nuostolius sumažintume“.

„Žinoma, žemės ūkio darbuotojai ir miškininkai dar tikisi išganingo lietaus, tačiau šiuo klausimu jų optimizmas vis mažėja“, – kalbėjo žemės ūkio interesams atstovaujantis parlamentaras Vokietijos radijui.

Spaudos apžvalga, parengta balandžio 26 dieną, skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.