Nuomonės

2019.04.14 10:32

Mykolas Drunga. Ar „Brexitas“ kada nors baigsis?

Mykolas Drunga 2019.04.14 10:32

Jau kurį laiką šiose užsienio spaudos apžvalgose mažiau rašiau apie „Brexitą“ – ne dėl to, kad jis iš žiniasklaidos aktualijų būtų dingęs, bet todėl, kad šis vis naujomis žiniomis pasipildantis procesas atrodė niekada nesibaigsiantis.

Vis dėlto dabar reikia pasakyti, Londono dienraščio „Guardian“ žodžiais tariant, jog „Didžioji Britanija iki spalio 31 d.  Europos Sąjungoje dar pasiliks, tačiau praradusi didelę dalį savo galios ir statuso.

„Iš pažeminimo, kurį trečiadienio vakarą patyrėme, – tęsė Jungtinės Karalystės kairiųjų laikraštis, – kai 27 kitų šalių valstybių ir vyriausybių vadovai sprendė mūsų likimą“, užkirsdami kelią netvarkingam Brexitui, „galime pajusti, kaip su mumis bus bendraujama ateity“.

„Šis poslinkis atskleidžia „Brexito“ šalininkų melavimą. Istorija mums tai primins: britai savo galios Europoje tinkamai neįvertino tol, kol jos neteko.

Ir neapsigaudinėkime: dabar ar už keleto mėnesių parlamentas turės apsispręsti – arba „Brexito“ klausimą sugrąžinti tautos referendumui, arba surengti naujus parlamento rinkimus.

Šiuo metu Didžioji Britanija paguldyta ant grindų, bet dar ne išmesta lauk“, – apibendrino britų laikraštis.

Katalonijos dienraštis „Vanguardia“ rašė, jog „Europos Sąjunga Didžiajai Britanijai suteikė dar vieną atokvėpio valandėlę, tačiau per ją britams nebus leidžiama blokuoti jokio Europos Sąjungos nutarimo. O šis antrasis prailginimas turės būti ir paskutinis.

Britai laisvu noru nutarė iš Europos Sąjungos pasitraukti, ji jiems yra visų blogybių šaltinis. Dabar sviedinys Londono vyriausybės ir parlamento rankose.

Kaltę dėl dilemos turi prisiimti dvi didžiosios partijos. Jos pasirodė nepajėgios savo piliečių sprendimą paversti tikrove“, – rašė Barselonos laikraštis.

Pasak Londono dienraščio „Times“, „svarbu, kad atnaujintas „Brexito“ termino prailginimas būtų naudojamas sprendimų paieškai. Jei parlamentinis procesas ir vėl nepavyks, Theresa May turėtų nusilenkti faktui, kad nacionalinis interesas reikalauja jos atsistatydinimo.

Tada jai reikėtų užleisti vietą naujam ministrui pirmininkui ir naujai strategijai“, – teigė Didžiosios Britanijos sostinės laikraštis, artimai nesusijęs nei su dešiniaisiais, nei su kairiaisiais.

„Europos Sąjungos globa Airijai turi lemiamos reikšmės“, – teigė dienraštis „Irish Times“. „Tačiau reikia iš akių neišleisti ir nemalonios realybės.

Kieto – taigi, „Brexito“  be sutarties – nebus galima išvengti, nebent britų parlamentas iš pagrindų pakeistų savo laikyseną.

Naujai prailginto termino „Brexitui“ pavojus glūdi tame, kad vyriausybė ir opozicija Londone nesijaus verčiamos savo derybose laiku pasiekti sprendimą.

Neišvengiamų parlamento rinkimų akivaizdoje abi pusės save pozicionuos iš naujo, nors drauge jos ir jausis atleidžiamos nuo savo pareigų“, – rašė Dublino laikraštis.

Šią užsienio spaudos apžvalgą baigsiu ištrauka iš Vokietijos radijo „Deutschlandfunk“ pranešimo, kad „britai dabar, atrodo, dalyvaus Europos Parlamento rinkimuose gegužės mėnesį. Nuogąstavimai, kad jie į tą Parlamentą masiškai pasiųs euroskeptikus, yra nepagrįsti“, – sakė leiboristų politikas Benas Bradshaw.

Jo nuomone, „Brexito“ šalininkai taip nupuolę į neviltį, kad greičiau jie visai neis balsuoti“.

Anot Beno Bradshaw, „visų pirma, labai džiaugiamės tuo, kad šios savaitės pabaigoje nelėksime chaotiškai lauk iš Europos Sąjungos – tai gerai Didžiajai Britanijai ir taip pat gerai visai Europai.

Tačiau kaip Europos vadovų tarybos prezidentas D. Tuskas aną vakarą  sakė, turime šį atsiradusį laiką naudingai išnaudoti. Mūsų, tai yra mano partijos, nuomone, tai reiškia arba naujus rinkimus, bet tai mažai tikėtina, arba, kas labiausiai tikėtina, tai reiškia naują tautos referendumą dėl Th. May pasiekto susitarimo. Būtent už tai mes ateinančiomis dienomis ir savaitėmis stipriai kovosime“, – sakė britų leiboristas pokalbyje su Vokietijos radiju.

Užsienio spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.