Nuomonės

2015.05.13 17:06

Saulius Bagdonas. Kodėl verta išsaugoti regioninių parkų direkcijas

2015.05.13 17:06

Didžiuojamės nuostabiais mūsų mylimos gimtinės kraštovaizdžiais, kurie patraukia savo glėbin vis daugiau praregėjusių. Šiandien, kai kone kiekvienas regioninių parkų objektas yra išpaikintas nuoširdžia priežiūra, galime tvirtai pasakyti – turime ką parodyti net įnoringiausiems.

Didžiuojamės nuostabiais mūsų mylimos gimtinės kraštovaizdžiais, kurie patraukia savo glėbin vis daugiau praregėjusių. Šiandien, kai kone kiekvienas regioninių parkų objektas yra išpaikintas nuoširdžia priežiūra, galime tvirtai pasakyti – turime ką parodyti net įnoringiausiems.

Mane, aplankiusį visus šalies regioninius parkus, nuolatos apima džiugesys prisiminus tenykštę aurą.

Lietuvos regioninių parkų direkcijos kuo puikiausiai atlieka savo funkciją ir dažnai mums belieka daug ko pasimokyti iš jų pasirinktų ir taikomų metodikų. Ta meilė savo veiklai, užsidegimas ir aistra, kurių kupinomis akimis tave pasitinka šių turtų puoselėtojai, yra sunkiai nušviečiama net žvitriausia plunksna disponuojančiam.

Darbas, kurį per tuos metus nuveikė direkcijų valdymo aparatai, yra milžiniškas. Sutvarkyta ir toliau be paliovos puoselėjama infrastruktūra, nuolatos įgyvendinamų projektų dėka suartinamos vietos bendruomenės, pritraukiami turistai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš viso margo pasaulio.

Kilni misija, kuri privalo tęstis, nes čia lubų nėra. Juk deklaruojame, kad tikrai turime kuo nustebinti pasaulį ir dar stebinsime projektais, vis dažniau tarsi iš gausybės rago pasipilančiais.

Deja, šiandien tam tikrų suinteresuotų sluoksnių iniciatyva pasišauta Lietuvos regioninių parkų direkcijas tiesiog uždaryti. Pasak revoliucionierių, bus kuriami nauji juridiniai vienetai, kurie įsisteigs tam tikruose regionų centruose. Jų bus tik keletas.

Tai reiškia, kad ne tik man, labai sėkmingai dirbančiam su aktyviu turizmu ir norinčiam įgyvendinti tam tikrus projektus regioniniuose parkuose, šalia kurių gyvenu, bet ir kitiems panašią gyvenimo kryptį kuriantiems teks kalbėtis su vaiduokliais. Arba važinėtis į už šimto kilometrų esančius naujuosius centrus ir apie mums rūpimus klausimus diskutuoti su greičiausiai atsakymų nežinančiais darbuotojais.

Šiandien su betarpiška esančių organizacijų intensyviai vykdau pėsčiųjų, baidarių ir dviračių žygius Pagramančio ir Rambyno regioniniuose parkuose bei Viešvilės rezervate. Mums puikiai sekasi sutarti su visomis vadovybėmis, nuolatos jaučiame visokeriopą paramą ir tuo didžiuojamės.

Juk nieko negali būti nuostabiau, kai nukeliauti iki direkcijų tetrunki po 20 minučių. Kai jose nuolatos budi savo sričių specialistai, kurie yra pasiruošę kiaurą parą ištiesti pagalbos ranką. Tai yra neįkainojama. Šie žmonės beprotiškai myli savo darbą, kas jau seniai tapę gyvenimo keliu.

Vien 2014 metais šiose saugomose teritorijose mes visi kartu įgyvendinome kone 50 įvairių renginių, pritraukėme tūkstančius dalyvių iš visos Lietuvos. Šie projektai pelnė didžiulį įvertinimą ir, tapę tradiciniais, sugeneruoja vis daugiau nuotykių bei potyrių ištroškusių.

Smagu, kai bendras mūsų visų darbas atneša sėkmę. Tai verčia stiebtis ir motyvuoja dirbti toliau.

Kas bus, kai nebeliks iki šiol taip stipriai ir glaudžiai su mumis dirbusių instancijų? Į ką reiks kreiptis dėl kiekvieną dieną iškylančių ir tik šiems žmonėms puikiai pažįstamų klausimų?

Gal norime žengti kaimyninės Latvijos keliu? Šios šalies valdininkai jau įgyvendino panašią revoliuciją saugomose valstybės teritorijose. Ir ką jie šiandien turi, kuo gali pasigirti?

Šiandien tenykščių regioninių parkų direkcijų pastatų langai užkalti. Prieš tai gyvavusio glaudaus ryšio su bendruomenėmis jau seniai nelikę nė kvapo, o geros emocijos persmelkti prisiminimai tik suvirpina tai patyrusių širdis.

Ar norime tokio scenarijaus Lietuvoje? Ar sunaikinsime vieną svarbiausių kozirių margaspalviame ir kartais labai sunkiai klaidas atleidžiančiame ypatingai greitame šiandieniniame pasaulyje? Juk turizmas yra vienas svarbiausių ekonomikos sektorių Baltijos jūros regiono šalyse.

Gal tiesiog pasimokykime iš svetimų klaidų ir užkirskime kelią kažkam įkūnyti daugiau žalos nei naudos atnešiančius pertvarkymus.

Vardan savo krašto ateities.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt