Nuomonės

2015.05.08 12:16

Ramūnas Bogdanas. Pergalės diena Rusijoje ne visada buvo šovinizmo fiesta

2015.05.08 12:16

Šiandien Lietuva drauge su Europa mini Pergalės Europoje prieš nacizmą dieną. Rusija Pergalės dieną minės rytoj.

Šiandien Lietuva drauge su Europa mini Pergalės Europoje prieš nacizmą dieną. Rusija Pergalės dieną minės rytoj.

Kadangi Maskvos laiko zonoje kapituliacijos akto pasirašymo metu jau buvo gegužės 9 d. pradžia, pusvalandis po pusiaunakčio, sovietai nusprendė, jog tai ir bus jų šventės diena, skirtingai nei sąjungininkų gegužės 8-toji.

Pirmasis Pergalės paradas buvo surengtas Raudonojoje aikštėje 1945 birželio 24 d. Viktoras Suvorovas labai įžvalgiai pastebėjo, kad kažkas ne taip buvo su nugalėtojų triumfu. Paradą priimti privalėjo vyriausiasis karinių pajėgų vadas, tautų tėvas ir darbo žmonių saulė Josifas Stalinas. Tačiau jis liko stebėtoju iš Lenino mauzoliejaus tribūnos, o paradą priėmė maršalas G. Žukovas.

J. Stalinui tai nebuvo pergalė. Jis siekė užkariauti pasaulį, o jam atiteko tik mažesnė pusė Europos. Nebeteko įkvepiančios prasmės valstybės herbas su žemės rutuliu centre ir šūkiu „Visų šalių proletarai, vienykitės“. Nors mane dar mokė, jog galutinė socializmo pergalė visame pasaulyje yra istoriškai neišvengiama, tai jau buvo tik teorinis neįgyvendinamas postulatas.

Daugiau Pergalės diena valdant Stalinui švenčiama nebuvo. Jos neįvedė ir Nikita Chruščiovas. Tik po 20 metų, 1965-aisiais, Leonidas Brežnevas gegužės 9-ąją paskelbė švente. Prie sovietų tą dieną buvo akcentuojamos patirtos kančios ir netektys, o pagrindinė šventės gaida – karas neturi pasikartoti.

Dabartinis Pergalės dienos šventimas Rusijoje įgavo kitokį pobūdį. Karas dabar jau ne baisus įvykis, o savo didybės įrodymas. Tai šen, tai ten viešoje erdvėje aidi pareiškimai, esą pasivaikščiojome tada po Europą, jei ką, galime pakartoti. Kalugoje šiemet iškabintas plakatas : „Šiandien Krymas – rytoj Roma. Su didžiąja gegužės 9 švente“.

Nauju Pergalės dienos simboliu tapo Georgijaus juostelė. Ji turi daugiau ryšio ne su minimu karu, o su Rusijos agresija prieš Ukrainą, tapusi separatistų skiriamuoju ženklu. Karo metais tokia juostelė laikė Šlovės ordiną, kurį reikėjo užsitarnauti mūšyje. Dabar ordino juostelė devalvuota iki komiškų variantų: ja puošiami šventiniai degtinės buteliai, iš jos daromos basutės, prekiaujama „šlovingomis“ krabų lazdelėmis, susuktomis į juodai oranžinę pakuotę.

Tačiau bendra šventės atmosfera darosi grėsminga. Brėžiamos paralelės tarp karo prieš fašizmą ir tarp dabarties, kurioje Rusijai tariamai grėsmę kelia jai blogo linkintys fašistai, vadovaujami JAV. Pagrindine karinio parado įdomybe specialistai vadina kelis naujus tankus T-14, kurie apibūdinami kaip puolamasis trečiojo pasaulinio karo ginklas. Nepasidrovima parade demonstruoti ir zenitinius raketinius kompleksus „Buk-M2“. Dabar jau ir rusų karinio pramoninio komplekso inžinieriai pripažino, kad būtent iš jo paleista raketa numuštas keleivinis Malaizijos oro linijų „Boeing 777“ virš Donbaso.

Uriupinske ant maršrutinio taksi parašyta, jog juo pasinaudoti draudžiama Barackui Obamai. Visi, kas nepalaiko agresijos prieš Ukrainą, yra fašistai. Dar truputis valstybinės propagandos pastangų, ir rusai pradės deginti JAV ir ES vėliavas. Tai nėra taip blogai, nes gal tada laužų šviesoje praregės politikai, kurie vis dar geidžia „business as usual“ (įprasto verslo) su tokiu režimu.

Išradingumą vėl demonstruoja mūsų kaimynas Aleksandras Lukašenka. Minske irgi įvyks Pergalės paradas, kartu su baltarusių kareiviais žygiuos iš Rusijos atsiųsti daliniai. O žingsnio tempą paradui diktuos amerikiečių karinis orkestras, kurį pasikvietė amžinasis balansuotojas A. Lukašenka.

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt