Naujienų srautas

Nuomonės2015.04.25 16:43

Vytautas Dumbliauskas. Žvilgsnis į Rusiją

2015.04.25 16:43

Norėdami trumpai žvilgtelėti į įvykius dabartinėje Rusijoje, galime pasinaudoti trimis datomis – balandžio 16-oji, balandžio 21-oji ir gegužės 9-oji dienos.

Norėdami trumpai žvilgtelėti į įvykius dabartinėje Rusijoje, galime pasinaudoti trimis datomis – balandžio 16-oji, balandžio 21-oji ir gegužės 9-oji dienos.

Balandžio 16 dieną įvyko kasmetinė, jau trylikta iš eilės, Vladimiro Putino spaudos konferencija, kurią rusai vadina tiesiogine linija su prezidentu, kada stebint milijonams televizijos žiūrovų, šalies vadovas atsakinėja į klausimus.

Kremliaus spaudos tarnyba gyrėsi, kad šiemet tų klausimų gauta net 3 milijonai, tačiau vargu, ar tuo reikėtų džiaugtis. Greičiau tai rodo, kad kitos valdžios institucijos neatlieka savo funkcijų, nes beveik visa valdžia sutelkta prezidento institucijoje.

Kai visas šalies gyvenimas ir tolesnė raida priklauso nuo vieno žmogaus sprendimų, valdiniams lieka tik džiaugtis, kad caras leido paklausti, analizuoti jo atsakymus ir spėlioti, kas bus toliau.

Analitikams užkliuvo taikus V. Putino kalbėjimo stilius, dėl kurio jie daro visai ne taika kvepiančias išvadas. Priešingai – taikus kalbėjimas greičiausiai reiškia artėjančius agresyvius veiksmus.

Donecko ir Luhansko srityse Rusija telkia karinę techniką, vyksta intensyvūs vadinamųjų separatistų kariniai apmokymai. Telieka tik atsakyti į klausimą, kada prasidės puolimas – greičiausiai po gegužės 9-osios, kai bus atšvęstas pergalės prieš hitlerinę Vokietiją 70-metis.

Kitas paminėtinas dalykas iš šios spaudos konferencijos – V. Putino ekonominis optimizmas. Panašu, jog Rusijos prezidentas tikrai tiki, kad dabartiniai ekonominiai sunkumai yra laikini, kad tereikia palaukti metus kitus, kol naftos kainos vėl pakils, o Vakarų šalių sankcijos tiesiog nebus pratęstos.

Prieš metus vykusioje tiesioginėje linijoje su tauta V. Putinas pasakė aiškiai – ekonominiai sunkumai truks dvejus metus. Metai jau praėjo, tačiau požymių, kad dar po metų padėtis ims gerėti, nėra ir, matyt, negali būti. Vienas žinomas rusų žurnalistas šiemetinį V. Putino šou taikliai įvertino vienu sakiniu: tautos plojimai už Krymą jau pasibaigė, o daugiau prezidentas pasiūlyti neturi ką – gyvenimas šalyje tik blogėja.

Balandžio 21 dieną ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas skaitė metinį pranešimą Valstybės Dūmoje. Rusų žiniasklaida negali atsistebėti – vyriausybės vadovas savo pranešime išsakė visiškai priešingus dalykus nei prezidentas, taip savotiškai nubraukdamas pastarojo ekonominį optimizmą.

Anot D. Medvedevo, šalis yra atsidūrusi gilioje krizėje ir tai nėra trumpalaikis reiškinys. Jis pateikė skaičius, bet ne tuos, kuriais tautą ramino V.Putinas, o kitus, gąsdinančius – Rusijos nuostoliai dėl pašlijusių santykių su Vakarais jau yra 25 milijardai eurų, kurie sudaro 1,5 proc. BVP, o 2015 metais šie nuostoliai gali dar padidėti kelis kartus.

Anot kito rusų žurnalisto, D. Medvedevas visiems rusams, taip pat ir prezidentui, pranešė, kad Kremliaus politiniai siekiai tiesiogiai prieštarauja Rusijos ekonominiams interesams. Tai buvo bandymas skaičių kalba įspėti carą ir liaudį apie artėjančią katastrofą.

Tačiau caras V. Putinas šių įspėjimų kol kas negirdi. Jį, matyt, tikrai yra užvaldžiusi idėja priversti Vakarų lyderius – pirmiausia Baracką Obamą ir Angelą Merkel – susėsti prie derybų stalo ir vėl pasidalinti pasaulį įtakos zonomis, kaip kad buvo po Antrojo pasaulinio karo.

Būtent todėl V. Putinas taip garbina gegužės 9 dieną, po kurios įsigaliojo jam patinkanti pasaulio tvarka. Griuvus Berlyno sienai buvo pereita prie kitokios pasaulio tvarkos, pagal kurią įtaką lemia ekonomika ir technologijos, o ne karinė jėga. Nei ekonomika, nei technologijomis Rusija pasigirti negali, todėl V.P utinas, siekdamas sustiprinti savo šalies įtaką, tempia ir Rusiją, ir likusį pasaulį į praeitį, kur buvo galima diktuoti savo sąlygas vien jėga.

Jau vien todėl, kad V.P utinas eina į praeitį, jis yra pasmerktas pralaimėti. Šviežiausias šio pralaimėjimo ženklas yra Čečėnijos prezidento Ramzano Kadyrovo pareiškimas praėjusią savaitę, kad Rusijos jėgos struktūrų darbuotojai negali Čečėnijoje vykdyti jokių operacijų be paties R. Kadyrovo leidimo. Čečėnija jau virto valstybe valstybėje ir tai yra aiškiausias Rusijos imperijos griuvimo įrodymas.   

Komentaras skambėjo per LRT Radiją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą