Nuomonės

2015.04.22 10:39

Rimvydas Valatka. Kregždės, skelbiančios Seimo rinkimų rudenį

2015.04.22 10:39

Seimo rinkimai padvelkė į partijų nugaras ir užpakalius. O norint sužinoti, kad iki jų liko mažiau nei pusantrų metų, nebūtina mobiliajame telefone spausti kalendoriaus aplikaciją. Tiek valdžia, tiek opozicija perkelia savo sprendimus ant Seimo rinkimų bėgių.

Seimo rinkimai padvelkė į partijų nugaras ir užpakalius. O norint sužinoti, kad iki jų liko mažiau nei pusantrų metų, nebūtina mobiliajame telefone spausti kalendoriaus aplikaciją. Tiek valdžia, tiek opozicija perkelia savo sprendimus ant Seimo rinkimų bėgių.

Konservatoriai renkasi tarp naujo ir seno pavyzdžio lyderių ir renka demokratijos mylėtojų balsus. Jei jų lyderiu taps Gabrielius Landsbergis, o taip turėtų būti, Tėvynės sąjunga į rinkimus plauks su modernesne, taigi greitesne bure, ir tai jau dabar kelia nerimą konkurentams. Ne šiaip sau Algirdas Butkevičius prasitarė, kad jis balsuotų už Ireną Degutienę.

Antradienį premjeras su sunkiai slepiamu džiaugsmu balse pranešė, kad artimiausiu metu net dukart bus didinama minimali alga. Kiek anksčiau Liberalų sąjūdžio frakcija įregistravo Seimo nutarimo projektą su Seimo rinkimais rengti ir referendumą dėl dvigubos pilietybės.

Abu šie ėjimai rinkiminiai. Tiesa, skirtingas jų užtaisas ir detonatoriai. Minimalios algos didinimas yra visų valdžių koziris ir ši strėlė visada kliudys taikinį. Tokiam žingsniui paprastai prieštarauja tik Laisvosios rinkos instituto ekspertai ir smulkiųjų provincijos įmonių savininkai.

Tačiau minimalios algos didinimas yra labai riboto veikimo politinis sprogmuo. Jis negali pasiekti toliau esančių rinkėjų, o yra skirtas tik aptaškyti laimės kerais tuos, kurie ir taip balsuoja už valdžios partiją. Tai tarsi dėl viso pikto, kad balsai neišsprūstų.

Visai kito masto yra Liberalų sąjūdžio siūlymas keisti Konstitucijos 12 straipsnį, skelbiantį, kad, „išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis“.

Tai lyg toliašaudė savaeigė vokiška haubica, kurią įsigis mūsų kariuomenė. Liberalai taikosi į plačius rinkėjų sluoksnius – tiek šalyje, tiek emigracijoje. Kurių tik mažuma balsuoja už liberalus.

Kai kas teigs, kad tai labai rizikinga. Mat toks referendumas greičiausiai pralaimės. Politikai iki šiol vengė net minties apie tokį referendumą. Dauguma partijų aplink 12 straipsnį suko ratus kaip katinai aplink lašinius. Buvo siūlomi vienas už kitą nerealesni įstatymų pakeitimai, nors buvo aišku, kad visus pirmojo Konstitucijos skirsnio „Lietuvos valstybė“ straipsnius galima keisti tik referendumu.

Kodėl kitos partijos vengė referendumo, o Liberalų sąjūdis dabar iššaukia ugnį į save? Juk dviguba pilietybė turi ne tik šalininkų, bet ir priešininkų, o laimėti bet kurį referendumą sudėtinga, nes už sprendimą turi balsuoti kone visi, kiek ateina į rinkimus.

Vaizdžiai kalbant, bet kuris pralaimėjimas dėl dvigubos pilietybės taps Liberalų sąjūdžio laimėjimu, ir štai kodėl.

Jei Seimas atmes jų projektą, liberalai gali pradėti parašų dėl referendumo rinkimų vajų ir taip pritraukti rinkėjus, kurių kiekvieno šeimoje kažkas yra emigravęs. Antra, sprendimas siūlyti referendumu išspręsti problemą savaime yra pozityvus. Kas gali prieštarauti Eligijui Masiuliui, sakančiam, kad liberalai yra „už didesnę ir platesnę Lietuvą visame pasaulyje, kuriame lietuvių yra daugiau nei 3 milijonai“?

Bet ar dviguba pilietybė sustabdys emigraciją? Ar tai išvis problema, nes su pilietybe problemų turi tik JAV, Australijos ir Kanados lietuviai, o ES šalyse, Norvegijoje nėra reikalo turėti kitą pasą?

Iki šiol tokios problemos nebuvo. Regis, liberalai pirmieji suprato, kad, bėgant laikui, situacija keičiasi ir ES. Europoje pilnametystės sulaukė pirmųjų emigrantų vaikų karta.

Skirtingai nei jų tėvai, kurių dauguma laikėsi laikino gyvenimo užsieny nuostatos, emigrantų vaikai neišvengiamai sieks įsilieti į vietos visuomenių gyvenimą. Tik su Lietuvos pilietybe tai neįmanoma. Iš to kyla naujas klausimas: ar mes norime, kad jie atsisakytų Lietuvos pilietybės?

Siūlydami referendumą dėl dvigubos pilietybės, liberalai sako, kad šią kartą būtina išlaikyti Lietuvos orbitoje. Taip liberalai pritraukia ir vaikų, ir jų tėvų bei senelių dėmesį, o gal ir balsus, o tai – per pusę milijono.

Partijos, kurios bus prieš referendumą, išsikas sau duobę. Nepriklausomai nuo to, ar referendumas laimės, ar ne.