captcha

Jūsų klausimas priimtas

Rimvydas Valatka. Kas po meno ir literatūros mohikanų?

Per Adventą – tamsiausiu metų laiku – tradiciškai paskelbti Nacionalinės premijos laureatai.
V. Radžiūno (LRT.lt) nuotr.
V. Radžiūno (LRT.lt) nuotr.

Per Adventą – tamsiausiu metų laiku – tradiciškai paskelbti Nacionalinės premijos laureatai.

Galima būtų pasidžiaugti, kad Nacionaline premija įvertinti garsūs ir to tikrai verti kūrėjai, o drauge išreikšti nuostabą, kad tokie Lietuvos kultūros korifėjai, kaip aktoriai Donatas Banionis ir Juozas Budraitis, kompozitoriai Giedrius Kuprevičius ir Faustas Latėnas, poetas Vladas Braziūnas ir kino operatorius Jonas Gricius šia prestižine premija įvertinti tik dabar.

Kur buvo Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijų komisijos narių akys, kad net D. Banionis ar J. Budraitis šios premijos iki šiol dar nebuvo gavę? Bet, kaip sakoma, geriau vėliau, negu niekada.

Todėl gražiai pasidžiaugus ir dar gražiau nusistebėjus tektų pereiti prie daug skaudesnių dalykų. Tarp šįmečių laureatų – nė vieno naujo vardo, viesulu įsiveržusio į literatūros, kino ar teatro olimpą. Nė vieno trisdešimtmečio. Nė vieno keturiasdešimtmečio. Tarp jų nėra net ir penkiasdešimtmečių.

Du laureatai greit baigs devintą dešimtį, vienas gimęs dar iki Antrojo pasaulinio karo, kitas sparčiai artėja prie septyniasdešimtmečio, dar vienas perkopęs šešiasdešimetį.

Jauniausiam Nacionalinės premijos laureatui Faustui Latėnui – jau 57-eri.

Įstatai skelbia, kad nacionalinės kultūros ir meno premijos kasmet teikiamos už reikšmingiausius pastarųjų septynerių metų sukurtus kūrinius.

Tačiau ne tik šįmet, bet ir pernai tarp laureatų taip pat vyravo aštuoniasdešimtmetį perkopę kūrėjai.  Vis dažniau grafoje „Už ką skiriama premija“ matome įrašą – už viso gyvenimo kūrybą. Vis dažniau Nacionalinė premija skiriama kūrėjui, kuris XXI amžiuje ne tik nieko nebesukūrė, bet jau ir fiziškai vargu ar galėjo tai padaryti.

Tai jokiu būdu nėra kaltinimas Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijų komisijos nariams. Jie sąžiningai ir dorai dirba savo darbą. Galima sakyti, kad tai daro kasmet vis sąžiningiau, nes kandidatų skaičius mažėja.

Problema yra daug skaudesnė – įvertinus visus bent kiek iškilesnius praeities kūrėjus, o neįvertintiems nueinant Anapilin, Nacionalinių kultūros ir meno premijų greit gali nebebūti kam duoti.

Lietuvos tautos kūrybinės versmės sparčiai senka.

Kas šiame XXI amžiuje, be Kristinos Sabaliauskaitės, taip pat ryškiai debiutavo prozos arimuose? Ar per pastaruosius trylika metų tarp naujai iškilusių režisierių yra bent vienas, galintis užtemdyti Eimunto Nekrošiaus, Rimo Tumino ir Oskaro Koršunovo tarptautinę šlovę? Kinas, kaip toks, Lietuvoje praktiškai išnyko. Skulptoriai neturi užsakymų. Dailės horizontus imame vis didesniu diplomuotų dailininkų skaičiumi, bet paveikslų taip pat ieškome tarp likusių vyresniųjų kūrėjų darbų.

Žvelgiant į lietuviškus kūrybos horizontus, ko gero, būtent prozos būklė leidžia pagrįstai klausti, ar nesame priėję ribos, kai tauta nustoja apmąstyti savo būtį. Dar žingsnis kitas, ir tai prasidės teatre, o galbūt ir muzikoje. Jeigu dar neprasidėjo.

Tačiau ar nors kartą girdėjote, kad bent jau kandidatai į valstybės prezidentus apie tai prabiltų bent jau rinkimų kampanijos metu? Nekalba apie tai nei patys kūrėjai, nei jų kritikai.

Regis, vadovaujamasi logika, kad po mūsų nors ir tvanas. Kita vertus, o gal tik sutirštiname spalvas, gal veikia Advento metas? Gal viskas kada nors ir kaip nors susitvarkys?

Valstybinė valdžia veikia rutinos principais. Iš tiesų tai dar ilgai kasmet rasime šešis žmones, kuriems galima bus įteikti 104 tūkst. litų čekį. Nėra romanų, užteks eilėraščių. Nėra režisieriaus, kurį įvertino Avinjono festivalyje, tiks ir toks, į kurio spektaklį atėjo penki žiūrovai.

Tačiau ar į tai turėtų lygiuotis europinė valstybė? Pagaliau kiek ilgai gali tempti tauta, kurioje vienu metu ir taip pat sparčiai nyksta tiek kiaulių ir karvių augintojai, tiek gerų romanų kūrėjai?

Komentaras skambėjo per LRT radiją.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Nuomonės

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...