captcha

Jūsų klausimas priimtas

Vytautas Dumbliauskas. Trys L. Graužinienės fenomeno pjūviai

Loretos Graužinienės skrydis į Darbo partijos pirmininkės ir Seimo pirmininkės postus buvo nemaža sensacija, nes tokios rokiruotės, kada savo noru atsistatydina ir parlamento pirmininkas, ir pirmasis jo pavaduotojas, mažai kas tikėjosi.
V. Dumbliauskas. V. Radžiūno (LRT) nuotr.
V. Dumbliauskas. V. Radžiūno (LRT) nuotr.

Loretos Graužinienės skrydis į Darbo partijos pirmininkės ir Seimo pirmininkės postus buvo nemaža sensacija, nes tokios rokiruotės, kada savo noru atsistatydina ir parlamento pirmininkas, ir pirmasis jo pavaduotojas, mažai kas tikėjosi. Tačiau ta sensacija kol kas neblėsta, nes naujoji Seimo pirmininkė traukia visuomenės dėmesį ir toliau, ir pirmiausia savo viešais pasisakymais. Iš trijų aukščiausių mūsų valstybės pareigūnų šiuo metu labiausiai matoma ir girdima yra būtent parlamento pirmininkė.

L. Graužinienės fenomeną ir jo sukeltą šurmulį vertinčiau keliais pjūviais. Pirmasis pjūvis – tai valdžios postą užimančio žmogaus asmenybės poveikis tam postui. Jau turime puikų pavyzdį – Dalią Grybauskaitę, kuri pakėlė Respublikos Prezidento institucijos vertę.

Naujoji Seimo pirmininkė taip pat mato savo pareigų teikiamas galimybes ir stengiasi maksimaliai jas išnaudoti. Šių pareigų atlikimas priklauso nuo požiūrio ir aspiracijų: galima tik vadovauti Seimo kasdieniniam darbui, kaip kad darė Česlovas Juršėnas ar Irena Degutienė, bet galima ir panaudoti šį postą sudėtingesniems politiniams žaidimams, kaip kad darė Vytautas Landsbergis ar Artūras Paulauskas. Gal taip buvo todėl, kad pastarieji du paminėtieji parlamento vadovai buvo partijų lyderiai, tuo tarpu pirmieji paminėtieji buvo tiesiog gerbiami savosios partijos elito nariai, nes jų partijų lyderiai tuo metu dirbo ministrais pirmininkais.

Tiems, kurie kažkiek stebisi, kad Seimo pirmininkė sąmoningai eina į konfrontaciją su Respublikos Prezidente, reikia nepamiršti, kad parlamento vadovė yra partijos lyderė. O neigiamo požiūrio į šią partiją valstybės vadovė neslepia nuo pat Seimo rinkimų. Politika yra ne tik bendrų visuomenei sprendimų paieška. Politika yra ir įnirtinga kova dėl rinkėjų dėmesio bei jų balsų rinkimuose, o L. Graužinienė neslepia norinti būti stipri kovotoja.

Kitas argumentas – parlamento vadovo ir valstybės vadovo santykiuose L. Graužinienė nieko ypatingai naujo neišranda. Kai Seimui vadovavo V. Landsbergis, Prezidentą Algirdą Brazauską valdančioji dauguma praktiškai ignoravo, ir ne tik. Pavyzdžiui, 1997 m. konservatorių valdomas Seimas panaikino Prezidento teisę skirti ir atleisti generalinį prokurorą.

Tam tikra trintis buvo ir šalies vadovu tapus V. Adamkui. Pavyzdžiui, 1998 m. pavasarį Seimo pirmininkas V. Landsbergis netikėtai apsilankė Italijoje prieš pat Prezidento V. Adamkaus oficialų vizitą į šią šalį. Savo ruožtu tų pačių metų rudenį V. Adamkus, vykdamas vizito į JAV, stabtelėjo Helsinkyje, kur susitiko su Suomijos Prezidentu. Tai buvo akibrokštas V. Landsbergiui, po kelių dienų turėjusiam pradėti oficialų vizitą Suomijoje. Tačiau tai buvo tik nekalti ambicijų žaidimai, palyginus su tuo, kad Seimo pirmininkas A. Paulauskas buvo pagrindinis Prezidento R. Pakso apkaltos organizatorius.

Antrasis pjūvis – reitingai. Siekdama išnaudoti visas Seimo pirmininko posto teikiamas galimybes ir taip didinti savo politinę galią, L. Graužinienė šia veikla nušauna ir antrą kiškį – ji didina savo populiarumą visuomenėje. Mūsų politinis elitas yra užsižaidęs savo tarpusavio kovose, rūpinasi pirmiausia partiniais ir asmeniniais interesais. Piliečiai tą mato, bet jaučiasi bejėgiai ką nors pakeisti. Ir štai atsiranda politikė, užimanti vieną aukščiausių postų valstybėje, kuri rodo rūpestį paprastais Lietuvos žmonėmis: nuolat į juos kreipiasi televizijos laidose, kalba aiškiai ir suprantamai. Kitaip tariant, L. Graužinienė rodo norą tapti tų vadinamųjų paprastų žmonių gynėja. Mažakalbė ir retai viešojoje erdvėje besirodanti D. Grybauskaitė atsiduria prastesnėje padėtyje, lyginant su šnekia, neieškančia žodžio kišenėje ir vos ne kiekvieną vakarą televizijose viešinčia L. Graužiniene.

Spėju, kad Seimo pirmininkė atims populiarumo ne tik iš Respublikos Prezidentės, bet ir iš Ministro Pirmininko. Šalia tokios ryžtingos, drąsiai kalbančios moters A. Butkevičiaus atsargumas ims atrodyti vis labiau neigiamai. Šioje politinėje konkurencijoje parlamento vadovė yra pranašesnėje padėtyje prieš Vyriausybės vadovą ne tik dėl asmeninių savybių ir griežtos retorikos, bet ir todėl, kad ji gali kritikuoti vykdomąją valdžią ir taip rinkti populiarumo taškus kiek tik nori, nes visa atsakomybė už Vyriausybės darbą guls ant A. Butkevičiaus pečių.

Galiausiai trečiasis pjūvis. Analizuodami L. Graužinienės fenomeną, niekada negalime pamiršti, kad ji yra lyderė partijos, kuri yra bene garsiausio mūsų imigranto iš Rusijos, padariusio fantastišką karjerą mūsų šalyje, Viktoro Uspaskicho, projektas.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Nuomonės

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...