captcha

Jūsų klausimas priimtas

M. Drunga. Karo (prekybos, ne branduolinio) išvakarėse

Pasaulyje vieni su kitais kaunasi ne tik priešai, bet tarpusavy nesugyvena ir draugai bei sąjungininkai.
M. Drunga, V. Radžiūno/LRT nuotr.
M. Drunga, V. Radžiūno/LRT nuotr.

Pasak dienraščio „Boston Globe“, ketvirtadienį Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe apsilankė Vašingtono Baltuosiuose Rūmuose tam, kad Donaldo Trumpo susitikimo su Šiaurės Korėjos diktatoriumi Kim Jong Unu išvakarėse Amerikos prezidentą paspaustų dėl trijų būtent Japonijai (ir ne tik jai) svarbių dalykų:

„Nepriimkite tokio susitarimo, kuris Japoniją išstatytų atakų trumpojo nuotolio raketomis pavojui, nesušvelninkite politikos Šiaurės Korėjos atžvilgiu, kol ji nesiims konkrečių žingsnių visiškos denuklearizacijos (branduolinių ginklų atsisakymo) link, ir iškelkite neišspręstą Šiaurės Korėjos prieš 40–50 metų įvykdytą daugiau nei dešimties Japonijos piliečių pagrobimo klausimą. Be to, Shinzo Abe taip pat priekaištavo Donaldui Trumpui dėl to, kad tas paskelbė taikysiąs importo muitų tarifus aliuminiui ir plienui.“

Bet tuo, kas laikoma agresyvia amerikiečių užsienio prekybos politika, piktinasi ne tik japonai. Pasak Rusijos dienraščio „Gazeta“, „Europos Sąjunga prekybos karo nenori. Tačiau ji pastatoma prieš faktą, ir ji negali nepripažinti naujų realijų euroatlantiniuose santykiuose. Europai reikia susikurti naują strategiją“.

„Tačiau nėra jokių ženklų, kad Europos Sąjungos kontrpriemonės galėtų prezidentą D. Trumpą nors kiek paveikti. Vašingtonas tikriausiai imsis puolimo strategijos. Tad europiečiams nelieka nieko kito kaip tik duoti D. Trumpui suprasti, jog euroatlantinis bendradarbiavimas nevyks kitaip nei tik didžiausios trinties sąlygomis“, – rašė Maskvos laikraštis.

Gal ir keista, tačiau Jungtinių Amerikos Valstijų didžiausia pietų kaimynė reagavo visai kitaip.

Meksiko Sičio dienraščio „Cronica de Hoy“ žodžiais, „Meksika įrodė, kad savo prekybos politikoje ji pajėgi imtis ryžtingų veiksmų. Užuot tik įsižeidusi dėl D. Trumpo sumanytų protekcionistinių priemonių, Meksika spėriai paskelbė importo produktų iš Jungtinių Valstijų sąrašą“.

„Jame numatyti atsakomieji muitai, tų prekių gamintojams turėtų amerikiečiams sukelti galvos skausmą. Ypač dėl to, kad iš to sąrašo aišku, jog tuos gaminius nusipirkti meksikiečiams galima ir iš kitų šalių. Tai buvo gudrus šachmatų ėjimas“, – darė išvadą Meksikos laikraštis.

Stipriau amerikiečius kritikavo Stambulo dienraštis „Aksam“. Girdi, jie visur ieško priešų.

„Štai Azijoje kivirčijamasi su draugiškomis valstybėmis, transpacifinės erdvės ir grupės „G-7“ partneriams užkraunami baudžiamieji muitai, kojomis sumindomi pagrindiniai globalios prekybos principai. Jungtinės Amerikos Valstijos prieš save sukelia visą pasaulį. Trumpai drūtai kalbant, D. Trumpo politika ilgainiui amerikiečiams atneš didesnes prekių kainas, o tai susilpnins Jungtinių Amerikos Valstijų konkurencingumą. Kol amerikiečiai laikysis įsikibę D. Trumpo politikos, tol užsienio prekyba liks jiems problema ir kels ginčus“, – teigė Turkijos laikraštis.

Penktadienį Kanados Kvebeke prasidėjusio valstybių grupės „G-7“ aukščiausiojo lygio susitikimo išvakarėse Kinijos dienraštis „Huanqiu Shibao“ pažymėjo, jog „vos pradėjęs eiti Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento pareigas Donaldas Trumpas ėmė atsisakinėti savo šalies narystės vienoje struktūroje po kitos. Tad gali būti, kad jis prieis prie išvados, jog ir grupė „G-7“ jam – bevertė“.

„Taip gali būti ypač dėl to, kad jos formatas suteikia kitoms šalims narėms forumą reikšti Jungtinėms Amerikos Valstijoms kritiką. Be to, juk jau ir taip nuo 2008 m. finansų krizės jos pasekmių suvaldymo reikalus iš „G-7“ rankų perėmė grupė „G-20“, – rašė Kinijos laikraštis.

O Liuneburgo Vokietijos šiaurėje regioninis laikraštis „Landeszeitung“ atkreipė dėmesį į priešpriešą tarp „Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento, kuris žada apsaugą nuo užsienio konkurencijos, ir tūkstančio ekonomistų, kurie įspėja dėl nelaimingų pasekmių, kurias atneš baudžiamieji muitai“.

„Tačiau prezidentui nė motais nei dalyko supratimas, nei 33 vyriausybių protestai prieš 900 naujų prekybos apribojimų. Tai, kas pristatoma kaip naujienos šiandien, iš tiesų yra šuolis į 1928–1930 metus. Tuometinis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Herbertas Hooveris prieš 90 metų Amerikos fermeriams kalbėjo taip, kaip šiandien kalba Donaldas Trumpas plieno pramonės darbininkams vadinamame rūdžių regione.

Tąsyk H. Hooverio užsispyrimas neliko tik maža istorijos išnaša – jo sukeltas prekybos karas Didžiąją depresiją tik užaštrino. Kas grupės „G-7“ aukščiausiojo lygio susitikimo išvakarėse jaučia artėjant kitus laikus, tas jokiu būdu neperdeda“, – rašė Liuneburgo dienraštis.

Anot Kelno miesto laikraščio „Kölner Stadt-Anzeiger“, „tai, ar Didžiojo septyneto  šalys per savo susitikimą Kanadoje galės susitarti dėl bendro pareiškimo, kol kas neaišku. Tai pirmiausia priklauso nuo JAV prezidento Donaldo Trumpo“.

„Jam vadovaujant Jungtinės Amerikos Valstijos tapo labai nesaugiu partneriu. Daugiašališkumas ir sutarimai – ne Trumpui! Galima net daryti prielaidą, kad grupės „G-7“ iširimas jam būtų visiškai ne pro šalį, stengiantis pasaulį perkurti pagal savo skonį. Taigi šį penktadienį ir šeštadienį Kanadoje renkasi „G-6“ plius 1“, – rašė Kelno dienraštis.

Prie Europos reikalų sugrįžo Paryžiaus laikraštis „L‘Opinion“. Anot jo, „europiečiams kyla toks klausimas: ar šitie laikai tėra tik intermedija, kuri baigsis kartu su D. Trumpo era? O gal iš tiesų mes gyvename naujame, kitokiame pasaulyje?“

„Pirmuoju atveju reiktų imtis nuostolių mažinimo politikos. Antruoju –turime ruoštis labai nemaloniems susidūrimams. Pvz., ar Europa bėdos atveju būtų pasirengus skirtis nuo savo globėjo? Atsakymas yra: ne. Todėl geriau laikytis idėjos, jog viskas praeis. Ir – likti Jungtinių Amerikos Valstijų sąjungininkais“, – teigė Prancūzijos sostinės dienraštis.

Mykolo Drungos užsienio spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Nuomonės

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...