Naujienų srautas

Muzika2019.03.26 20:19

Ypatingą koncertą bažnyčioje surengusi Jurga: „Visas mano kelias – akistata su baimėmis“

Ramūnas Zilnys, LRT.lt 2019.03.26 20:19

„Šis albumas – kaip mano dienoraštis“, - šypsojosi dainininkė Jurga Šeduikytė, antradienio vakarą Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje pristačiusi dvigubą savo geriausių dainų plokštelę.

Albumas „Ten, kur tu“, į kurį sutilpo 22 Jurgos įrašyti kūriniai, žymi visą iki šiol nueitą jos muzikinį kelią – nuo prieš 14 metų išleisto ir milžiniško populiarumo sulaukusio debiutinio disko „Aukso pieva“ iki naujausių dainų.

Rinktinę plokštelę dainininkė pristato koncertų serija Lietuvoje - ji praėjusią savaitę prasidėjo Kaune ir Panevėžyje, o antradienį pasiekė Vilnių.

Pilnutėlėje bažnyčioje Jurga su muzikantų grupe dainavo ir populiariausius savo kūrinius, ir kelias dainas, kurios jos publiką galėjo ir šiek tiek nustebinti.

Pavyzdžiui, kovą ji surengė devynių koncertų turą Kinijoje ir iš jo grįžo ne tuščiomis – vilniečiams atliko ir populiarią dainą kinų kalba, išgirstą ir išmoktą per šią kelionę.

Kinijoje Jurga lankėsi jau antrą kartą – ir vėl nenusivylė.

„Publika ten kitokia. Jei žiūrovams patinka – nematai jų veidų, tik iškeltus mobiliuosius telefonus. Viską filmuoja, transliuoja.

Klausi – kokios dainos jums labiau patinka, angliškos ar lietuviškos? O jie tik žiūri ir šypsosi. Jie galvoja maždaug taip – Lietuva yra Europa, o Europa – dievų šalis.

Populiariausia muzika Kinijoje tebėra pop ir rokas, elektronika ten tik įsibėgėja. Taikome ant tos bangos, neblogai sekasi“, - pasakojo Jurga.

Kitas netikėtumas – „Mortos daina“ iš 2004-aisiais Andriaus Mamontovo sukurto miuziklo “Tadas Blinda”, kuriame Jurga atliko vieną pagrindinių vaidmenų.

Negana to, dainininkė atsigręžė ir į gruzinų kilmės britų žvaigždės Katie Melua muziką – sudainavo jos kūrinių „Nine Million Bicycles“ ir „The Flood“ interpretaciją.

Priežastis – tikriausiai irgi susijusi su kelionę į Kiniją. Mat „Nine Million Bicycles“ prasideda eilute apie devynis milijonius dviračių Pekine.

Mažiau žinomais kūriniais koncertą pradėjusi Jurga vėliau perėjo prie „sunkiosios artilerijos“ – hitų „Angelai“, „Rykliai ir vilkolakiai“, „5th Season“, „Aukso pieva“, „Instrukcija“.

Žinoma, šiems koncertams ji surepetavo ir dainą „Nebijok“, kurie prieš keliolika metų skambėjo kiekviename žingsnyje ir Jurgą kone akimirksniu pavertė popmuzikos žvaigžde.

Šiandien jos karjeros kelyje – septyni albumai, daugybė koncertų ir pelnytas MTV Europos apdovanojimas, tačiau daina „Nebijok“ daug kam vis dar yra šios atlikėjos vizitinė kortelė.

„Kiekviena albumo daina žymi vis kitą mano gyvenimo etapą. Nuo „Nebijok“, žinoma, viskas prasidėjo. Tos dainos pavadinimas – simbolinis. Jau keliolika metų bandau nebijoti. Viskas, ką darau, visas kelias yra akistata su savo baimėmis. Tarp jų – ir scenos baime.

Vienintelis būdas nebijoti – būti nuoširdžiam. „Nebijok“ tikrai yra hitas. Kurį laiką mano santykiai su šia daina buvo įtempti. Buvo etapas, kai apskritai nenorėjau jos dainuoti arba dainuodavau kitaip, neįprastai.

Bet ši daina jau yra kažkas, kas gyvena atskirai nuo manęs, kaip nepriklausomas organizmas. Jei klausytojai supranta, kas yra toje dainoje, jei moka tai pasiimti, tai didžiausias prizas man.

Kita vertus, nėra taip, kad esu priklausoma nuo tos vienos dainos. Visi mano albumai – gana skirtingi. Bet visuose juose aš nemelavau“, - prieš koncertą LRT.LT sakė Jurga.

Nuo romantiškos popmuzikos iki neįprasto teatrališko projekto „MetroNomes“ ar naujausiame albume „Not Perfect“ skambančios šokių muzikos – Jurga niekada nebijojo keistis.

Nebijo ir dabar – rinktinėje plokštelėje skamba ne senoji, o nauja dainos „Aukso pieva“ versija, įrašyta su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru. Beje, sukurta LRT sezono atidarymui.

„Aukso pieva“ – viena iš labiausiai man patinkančių dainų. Labai patinka „Sapnas“ – jos vaizdo klipą sukūrėme gamtoje, tiesiog nuvykę filmuoti, neturėdami scenarijaus, keičiantis oro sąlygoms.

Patinka „Dance“, nes ta daina – vidinis mano šokis. Turiu medinį kūną, kurį reikia išlaisvinti. Dabar jau lengviau, bet anksčiaiu man sakydavo – ar jums viskas gerai, kodėl tokia įsitempusi?

Bet jei reikėtų išrinkti mėgstamiausią savo dainą, tai būtų „Smėlio žmonės“. Kadaise parašiau ją žinodama, kad keliausiu į Afganistaną. Niekada nebuvau apsilankiusi toje šalyje. Tai buvo viena svarbiausių patirčių mano gyvenime“, - pasakojo Jurga.

„Ten, kur tu“ – jau antroji jos vinilo plokštelė. 2010-aisiais išleistos „Prie žalio vandens“, kurioje skambėjo dainos iš dviejų pirmųjų Jurgos albumų, visas tiražas jau seniai išgraibstytas, iš „antrų rankų“ plokštelė kainuoja dideles sumas.

Naujoji plokštelė Jurgą labai nudžiugino, nors namie ji net neturi patefono.

„Bet muzikos klausymasis tokiu būdu – visai kas kita, nei klausytis iš telefono, spaudant mygtukus. Plokštelė reikalauja susikaupimo, tai tam tikras ritualas“, - svarstė Jurga.

Koncertuose (kurie dar įvyks Šilalėje, Palangoje ir Druskininkuose) apžvelgusi savo nueitą kelią, dainininkė šįmet ketina kibti į naujo albumo įrašus. Ir jau žino, kaip maždaug jis skambės.

„Aš labai sunkiai pradedu albumus, nes jaučiu atsakomybę su kiekvienu nauju kūriniu žengti į priekį. Muzika – motyvacija ir man, ir kitiems.

Naujas mano muzikinis etapas bus susijęs su judėjimu, ritmu, balso galimybėmis. Šviesos elementas turi būti, nes šiais laikais daug kam scenoje norisi būti piktesniems nei esi gyvenime. Man – kitaip. Man dabar atrodo, kad muzika pirmiausia turi būti graži. Grožio ir ieškosiu“, - žadėjo Jurga.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą