Muzika

2019.03.25 16:43

Lietuvių dainininkės grupė triumfavo Belgijos muzikos apdovanojimuose: „Tai netikėta, bet svarbu“

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.03.25 16:43

Penktadienį Briuselyje surengtoje muzikos apdovanojimų ceremonijoje „Klara Awards“ garsiai skambėjo ir grupės, kurios lyderė – vokalistė iš Lietuvos, pavadinimas.

Šią apdovanojimų ceremoniją kasmet rengia „Klara“ – flamandų visuomeninio transliuotojo radijo stotis, kurios programa yra skirta klasikinei, džiazo, „world“ ir folkloro muzikai. Renginys kasmet sulaukia didelio atgarsio Belgijos kultūriniame gyvenime. Apdovanojimų laimėtojus renka muzikos profesionalų komisija.

Penktadienį ceremonijos metu paskelbta, kad geriausiu Belgijoje išleistu metų „world“ muzikos albumu išrinktas pernai išleistas grupės „Merope“ albumas „Naktės“.

„Ši muzika – kaip sapnas, iš kurio nesinori pabusti“, – pristatydami laimėtojus, taip šią grupę apibūdino ceremonijos rengėjai.

„Merope“ – tai lietuvių dainininkė ir kanklininkė Indrė Jurgelevičiūtė, bansuri fleita grojantis prancūzas Jeanas Christophe‘as Bonnafous ir belgų gitaristas Bertas Coolsas.

„Naktės“ – jau trečiasis prieš septynerius metus susibūrusio tarptautinio kolektyvo albumas.

„Merope“ savo kūryboje remiasi Lietuvos folkloro melodijomis, sujungdama jas su improvizacijomis ir elektroniniais garsais.

I.Jurgelevičiūtė dainuoja tipiška folkloro maniera, bet vadinti tai tiesiog folkloru neįmanoma – ši muzika kur kas įvairesnė. Pavyzdžiui, albumo kūrinys „Mirra“ pakvimpa „ambient“ stiliaus garsais ir švelniais elektroniniais eksperimentais. Į kūrinį „Seng Ge“ įpinti trapūs aplinkos garsai, sukuriantys įspūdį, lyg muzika skambėtų kažkur Labanoro girios viduryje, naktį, virš galvos spingsint žvaigždėms.

„Mūsų įkvėpimo šaltinis – gamta ir svajonės. Dainos pasakoja istorijas apie žmogaus ir gamtos ryšį. Naująjį albumą įkvėpė nakties nuotaika“, – pasakojo Belgijoje gyvenanti I. Jurgelevičiūtė.

Grupė dažnai koncertuoja Vakarų Europoje ir ne tik – jos koncertai vyko Olandijoje, Belgijoje, Ispanijoje, Didžiojoje Vritanijoje, Vokietijoje,. Prancūzijoje, Portugalijoje, Meksikoje, Kinijoje ir Indijoje.

„Šis albumas – švelnus ir gilus. Tai – kažkas tikrai labai ypatingo“, – apie naujausią grupės albumą rašė britų leidinys „Songlines“.

Kritikai grupės kūryboje randa ir džiazo atspindžių. Kai kurie iš jų „Merope“ muziką net lygina su ekscentriškosios islandų žvaigždės Bjork kūriniais.

„Be abejo, jaučiamės laimingi ir dėkingi. Tai netikėtas, bet svarbus apdovanojimas. Belgijos muzikinė scena – labai aktyvi ir įdomi, tad smagu būt pastebėtiems.

Šis albumas – intymus, tylus, nuoširdus, tad mums didelis džiaugsmas, kad buvome išgirsti.

O aš džiaugiuosi, kad pirmąkart tokiuose apdovanojimuose laimėjo albumas, įkvėptas lietuviško folkloro“, – LRT.lt sakė I. Jurgelevičiūtė.

Atsiimdami apdovanojimą, muzikantai scenoje dėkojo ir seniesiems Lietuvos folkloro dainininkams bei dainavimo tradicijai.

„Šios dainos yra mūsų ikvėpimas, jos kalba apie žmonių ryšį su vienas kitu, gamta bei dvasiniu pasauliu, o tokie dalykai labai svarbūs ir šiais laikais“, – sakė I. Jurgelevičiūtė.

Titulinis albumo kūrinys „Naktės“: