Naujienų srautas

Muzika2019.03.23 21:22

Prisiliesti prie legendos: turą per Lietuvą pradėjo mįslingosios grupės „Enigma“ vokalistai

Ramūnas Zilnys, LRT.lt 2019.03.23 21:22

„Enigma“ – vienas populiariausių projektų elektroninės muzikos istorijoje. Reikia pridurti – niekada nerengiantis koncertų. Tačiau jo dainos šeštadienio vakarą skambėjo Vilniuje.

70 milijonų parduotų įrašų, per 100 pelnytų „auksinio disko“ apdovanojimų, dešimtys visame pasaulyje populiarių dainų – prieš beveik tris dešimtmečius išgarsėjusi grupė „Enigma“ nuveikė daug.

Šio projekto muzika, kurioje susipina elektroniniai garsai, grigališkasis choralas, įvairių tautų folkloro elementai, praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje tapo tikra sensacija – hitai „Sadeness“, „Return To Innocence“, „Out From The Deep“, „Meac Culpa“ ir kitos dainos užkariavo radijo ir televizijos eterį, buvo laikmetis, kai jos skambėjo kiekviename žingsnyje. Ir, beje, net piktino dvasininkus – pirmajame albume „Enigma“ sugebėjo suderinti bažnytinį dainavimą ir tekstus apie erotiką bei užuominas į markizą de Sade'ą.

„Enigma“ gyvuoja iki šiol – išlikdama vienu mįslingiausių populiariosios muzikos projektų.

Prie jo ištakų stovėjo keli Vokietijos prodiuseriai. Vienas jų, Frankas Petersonas, jau seniai atsisveikino ir sukūrė kitą, taip pat labai populiarų projektą „Gregorian“, kuriame grigališkojo choralo stiliumi būrys vokalistų (pasidabinusių vienuolių abitais) dainuoja popmuzikos ir roko hitus.

Jau ketvirtį amžiaus vienvaldis „Enigma“ lyderis – rumunų kilmės prodiuseris Michaelis Cretu. Beje, buvęs devintojo dešimtmečio popžvaigždės Sandros vyras – jos balsas skambėjo pirmuosiuose „Enigma“ įrašuose.

Grupė išleido aštuonis albumus (kol kas naujausias pasirodė prieš trejus metus), kuria mistikos atmosferos kupinus vaizdo klipus, jos dainose dominuoja romantiškos ir filosofinės temos.

Išskirtinis grupės bruožas – „Enigma“ nėra surengusi nė vieno koncerto ir neketina to daryti. M.Cretu mato šį projektą kaip garso įrašų studijos eksperimentą, prie kurio prisideda daugybė vokalistų (jie dažniausiai lieka nematomi, nesirodo fotosesijose ir vaizdo klipuose).

Priežastis, dėl kurios „Enigma“ nekoncertuoja, – šią muziką ir subtilius jos niuansus pernelyg sudėtinga kokybiškai atkurti gyvai.

Be to, M.Cretu beveik niekada neduoda interviu, tačiau žiniasklaidos dėmesio centre vis dėlto atsiduria – kaip prieš kelerius metus, kai skandalu virto jo prabangus namas ir įrašų studija Ibisos saloje.

Tada ir paaiškėjo, kokius fantastiškus pinigus iš muzikos yra uždirbęs šis prodiuseris – 18 milijonų eurų vertės namus vaizdingoje vietoje teko nugriauti, nes jų statybai išduotus leidimus teismas pripažino neteisėtais.

Šeštadienį Vilniuje turą per Lietuvą pradėjo naujas, tik pernai susiformavęs kolektyvas, kuris nėra „Enigma“. Tačiau yra su šiuo projektu nemenkai susijęs.

„Original Enigma Voices“ – trys vokalistai, skirtingais karjeros etapais prisidėję prie „Enigma“ įrašų.

Jamaikiečių dainininkas Andru Donaldsas paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje išleido didelį hitą „Mishale“, tačiau nuo 1999-ųjų bendradarbiauja su „Enigma“.

Jo balsas skamba grupės hituose „Seven Lives“, „Modern Crusaders“, „The Screen Behind The Mirror“, „Boum-Boum“ ir kitose dainose.

Latvių dainininkė Fox Lima 2010-aisiais laimėjo „Enigma“ vokalistų atranką ir su grupe įrašė dainą „MMX The Social Song“. Vokiečių dainininkas Andreas Harde, prisidengęs slapyvardžiu Angel X, 1993-aisiais dainavo „Enigma“ albume „The Cross Of Changes“, taip pat – ir populiariajame hite „Return To Innocence“.

Pajutę, kad publika yra išalkusi „Enigma“ muzikos, šįmet dainininkai pradėjo koncertuoti su muzikantų kolektyvu ir kiekvienoje šalyje surenkama vietine styginių grupe.

Tai nėra „Enigma“ – šiuo pavadinimu koncertuoti niekas negali. Tačiau tai yra „originalūs „Enigma“ balsai“ – su tuo niekas nesiginčija, nes vokalistai tikrai yra įrašę grupės dainų.

Pasirodymu Vilniaus salėje „Compensa“ prasidėjo projekto turas per Europą, kurio metu jis aplankys Latviją, Slovakiją, Lenkiją ir kitas šalis.

Iš Vilniaus grupė dar keliaus į Palangą, kur pasirodys sekmadienį, ir Kauną, kur koncertas įvyks antradienį.

Visi bilietai į koncertą Palangoje – jau išgraibstyti, o Vilniuje pasiklausyti muzikos atėjo apie 1800 žiūrovų.

Grupės pasirodymas kelia įvairių minčių. Muzika skamba ne taip, kaip „Enigma“ įrašuose. Gyvų instrumentų skambesys ir styginiai jai suteikia kiek kitokią spalvą.

Kita vertus, sintetinių garsų tembrai – panašūs į originalą, o užuominas į „Enigma“ sukuria ir dideliame ekrane rodomos vaizdo projekcijos. Jose – mistiški vaizdai, debesys, skulptūros ir daug apsinuoginusių moterų. Kitaip tariant – tai nėra „Enigma“ vaizdo klipai, bet stilistika – panaši. Nuogų krūtų, beje, gal net kiek per daug – į koncertą su vaikais atėję žiūrovai galėjo pasijusti kiek nejaukiai.

Pagrindinė žvaigždė scenoje – charizmatiškas, stiprų ir spalvingą balsą turintis A.Donaldsas, kuris tarp dainų žiūrovus ragino ploti, dainuoti kartu, bandė užvesti publiką.

Fox Lima atrodo kukli ir kiek susikausčiusi – ypač dainose (tokių „Enigma“ turi), kuriose jai teko ne dainuoti, o seksualiai dūsauti.

Angel X, turintis specifinį, aukštą balso tembrą, scenoje atrodo lyg kažką pametęs – kuklus, nežinantis kur žiūrėti ir (sprendžiant iš kai kurių akimirkų) pasikliaunantis balso fonograma.

Nepaisant to, iliuzija, kad scenoje – tikrai „Enigma“, sukurta visai neblogai. Grupė surepetavusi dvidešimt dainų, tarp kurių yra ir labai populiarių hitų – „Sadeness“, „The Eyes Of Truth“, „Following The Sun“, „TNT For The Brain“ ir kiti.

Net mažiau žinomos „Enigma“ dainos buvo sutiktos labai entuziastingai – po kiekvienos dainos skambėjo garsūs plojimai.

Atrodo, kad publika, kurioje dominavo kiek vyresnio amžiaus žiūrovai, šį dainininkų eksperimentą priėmė labai palankiai. Kai koncerto pabaigoje nuskambėjo hitas „Return To Innocence“, publika į taktą plojo stovėdama.

Į gyvą sceną perkelti dainas, kurios niekada ten neskambėjo, yra įdomus sumanymas. Atlikimas? Dainininkų trijulei už šias pastangas norisi rašyti maždaug septynis ar aštuonis balus. Akivaizdu, kad projektas kol kas – „šiek tiek žalias“.

Bet tiems, kurie daug metų svajojo apie „Enigma“ koncertą, šis kompromisu dvelkiantis variantas gali patikti. Juolab kad tikrasis „Enigma“ lyderis M.Cretu, kaip minėta, kol kas neturi jokių planų rengti grupės koncertų. „Original Enigma Voices“ tikrai gali pradžiuginti ir sukelti nostalgiją. Juolab kad koncertų rinkoje tai yra arčiausia, ką galima prilyginti tikram „Enigma“ pasirodymui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi