Muzika

2019.03.21 21:15

Balsai – lyg stebuklas: JAV TV žiūrovus apstulbinę vokalo virtuozai „Naturally 7“ surengė šou Vilniuje

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.03.21 21:15

„Grojimas balsu“ – taip savo pasirinktą stebinantį kelią vadinanti JAV vokalistų grupė „Naturally 7“ ketvirtadienio vakarą linksmino gerbėjus Vilniuje.

Užsimerk ir pagalvosi, kad scenoje – bent penki darniai skambantys instrumentai. Atsimerk – ir pamatysi, kad prieš akis – septyni vyrai, ginkluoti tik mikrofonais.

Pasaulyje netrūksta „a capella“ grupių, visą garsą scenoje sukuriančių tik balsais. Tačiau „Naturally 7“ šiandien vadinama įspūdingiausia iš jų.

Prieš du dešimtmečius brolių Rogerio ir Warreno Thomasų suburta „šaunioji septyniukė“ yra gerai žinoma Europoje, dažnai koncertuoja prestižinėse salėse, dainavo britų princui Charlesui ir tuomečiam JAV prezidentui Barackui Obamai. Pastarasis, kaip galima pamatyti iš socialiniuose tinkluose pasklidusio įrašo, nesusilaikė ir pradėjo spragsėti pirštais.

Jį galima suprasti – „Naturally 7“ scenoje sukuria tai, ką kai kurie kritikai vadina džiugesį nešančiu stebuklu.

Balsais grupės nariai sukuria būgnų, gitarų, pučiamųjų garsus, o į juos harmoningai įpina vokalo melodijas. Viskas – taip tikslu ir sustyguota, kad negali nesistebėti.

Žiūrovai ir stebisi. Ir ne tik jie. Tarp „Naturally 7“ gerbėjų yra britų superžvaigždės „Coldplay“ (septyniukė koncertuose dainuoja nuostabią šios grupės dainos „Fix You“ versiją) ir Kanados dainininkas Michaelas Buble, ne sykį kvietęs grupę prisijungti savo pasauliniuose turuose.

Šiuo metu „Naturally 7“ džiaugiasi nauja populiarumo banga. Praėjusią savaitę baigėsi daug dėmesio sulaukęs naujas JAV televizijos kanalo CBS šou „Pasaulio geriausieji“ („The World‘s Best“), kuriame rungėsi talentingi įvairių šou sričių atstovai iš viso pasaulio – nuo iliuzionistų iki muzikantų.

„Naturally 7“ pateko į lyderių ketvertuką, tačiau finale nusileido pelniusiam trylikamečiam pianistui iš Indijos Lydianui Nadhaswaramui ir Pietų Korėjos akrobatams „Kukkiwon“.

„Nors milijono JAV dolerių vertės prizo ir nenuskynė, „Naturally 7“ dar labiau padidino savo populiarumą.

„Daugybė žmonių po koncertų prieina ir sako, kad tai – geriausia, ką jie matė gyvenime. Šįmet mūsų grupei sukanka 20 metų, tačiau jaučiamės taip, lyg šiuo metu dar tik įsibėgėjame“, - prieš koncertą LRT.lt sakė R.Thomasas.

Ir pajuokavo, kad į „Euroviziją“ grupė tikrai nesiruošia – vien jau todėl, kad tame konkurse į sceną leidžiami tik šeši dainininkai, o vieno išmesti „Naturally 7“ niekaip nesutiktų.

Lietuvoje grupė lankosi jau ne pirmą sykį. Festivalio „Kaunas Jazz“ kvietimu 2013 metais jie koncertavo Kaune, o 2015 metais – Vilniuje.

Prieš ketverius metus jie šėlo Vilniaus kongresų rūmuose, o šįkart, pristatydami kol kas naujausią albumą „Both Sides Now“, pasirinko didesnę „Compensa“ salę.

Iš pirmo žvilgsnio atrodė, kad vieta – kiek per didelė. Salė nebuvo pilna, o ir jos tribūna buvo uždaryta. Iš pirmo žvilgsnio – žmonių maždaug tiek, kiek ir praėjusį sykį. Arba maždaug tris keturis kartus mažiau nei šeštadienį, pavyzdžiui, susirinks į Ingos Jankauskaitės koncertą Kauno „Žalgirio“ arenoje.

Dėl to nenusiminę dainininkai scenoje surengė tikrą šou. „Naturally 7“ dažnai priskiriami džiazui, bet tai – tingių kritikų prasimanymas.

Grupės atliekamos dainos, tarp kurių – daugybė savaip aranžuotų pasaulinių hitų, blaškosi nuo roko iki soulo ir popmuzikos.  Prieš kelerius metus ji net įrašė kūrinį „Galileo“, kuriame sugebėjo gauti teisę panaudoti legendinės „Queen“ dainos „Bohemian Rhapsody“ nuotrupas. Taip – dar keleri metai iki filmo „Bohemijos rapsodija“ pasirodymo, po kurio pasaulyje kilo tikra „Queen“ manija.

„Mes visiški kvailiai, nes tos dainos neatliekame gyvai. O reikėtų. Tačiau ją surepetuoti – labai sudėtinga“, - juokėsi R.Thomasas.

Niekas, ką daro „Naturally 7“, nėra lengva, tačiau scenoje šie dainininkai atrodo visiškai atsipalaidavę.

Jie – kaip puikiai sutepta mašina. Daugeliui dainų sukurta tiksli choreografija, kuri priverčia ir nusišypsoti. Mat bosinės gitaros garsus imituojantis dainininkas rankas judina taip, lyg jose turėtų tikrą instrumentą, taip pat elgiasi ir grupės „būgnininkas“.

Balsai skamba nepriekaištingai – nuo sodrių natų iki pacypčiojimų, kai „Naturally 7“ atrodo gebantys prilygti Michaelui Jacksonui.

Jau nekalbant apie balsais imituojamų instrumentų arsenalą – nuo „aštriai“ skambančių elektrinių gitarų iki trimitų, kontraboso, styginių.

„Viskas, ką išgirsite scenoje, sukurta žmogaus balsu“, - prieš koncertą paslaugiai priminė grupės garso operatorius.

Gal ir reikėjo tai priminti – kai grupė paprašė pakelti rankas žiūrovus, kurie jos koncerte jau yra buvę, rankų buvo nedaug.

Bet net jei į šį koncertą užklydote netyčia, labai tikėtina, kad išeisite įsimylėję šią grupę – muzika teka šių vyrų gyslomis, ritmo pojūtis – neįtikėtinas, o balsų derėjimas gniaužia kvapą.

Tai junta ir jų kolegos Lietuvoje – koncerto nepraleido žinomas vokalo pedagogas Artūras Novikas, džiazo muzikantai Vytis Smolskas ir Jievaras Jasinskis, politiku tapęs operos solistas Vytautas Juozapaitis ir kiti.

Grupei „apšilus“, žiūrovai ėjo iš proto nuo kone kiekvienos dainos – o jų džinsuoti, lyg į pikniką susiruošę mokytojai atrodantys vyrai atsivežė daug ir įvairių.

Nuo savo kūrybos dainų iki soulo klasikos, „The Beatles“ ir Philo Collinso hitų – viskas čia skamba efektingai, dėmesį prikausto ir dainininkų gebėjimas kurti šou.

Per vieną kūrinį vaikščiojantis vokalistas vieną po kito „išjungdavo“ savo bendražygius, priversdamas juos sustingti. Per kitą – raitėsi ant grindų, iš visos širdies „grodamas“ gitara.

„Smagiausia šioje grupėje – kad kone visą laiką leidžiame kartu. Blogiausia – kad kone visą laiką leidžiame kartu. Pasiilgstame savo šeimų, vaikų, bet tai – vis tiek nuostabus darbas. Sustoti niekas nesiruošia“, - sakė R.Thomas.

Reikia tikėtis, kad ne. „Naturally 7“ dar turėtų sugrįžti į Lietuvą. Bent jau nemažai tų, kurie ketvirtadienio vakarą pamatė grupės šou, mielai ateis su šia grupe susitikti dar sykį.

„Tikimės, kad po šio vakaro susirasime daugiau draugų“, - sakė „Naturally 7“. Dėl to jie gali būti visiškai ramūs.