Muzika

2021.12.06 21:13

Ilgai lauktas svečias: Kauno arenoje žiūrovus džiugino JAV žvaigždė Gregory Porteris su orkestru

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2021.12.06 21:13

Pirmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje susirinkę beveik keturi tūkstančiai žiūrovų mėgavosi tuo, ko laukė daugiau nei pusantrų metų – populiariausias pasaulyje šių dienų džiazo vokalistas Gregory Porteris surengė koncertą su Kauno miesto simfoniniu orkestru.

Šį koncertą, turėjusį tapti 2020-aisiais rengto 30-ojo festivalio „Kaunas Jazz“ jubiliejaus kulminacija, buvo planuojama surengti dar pernai pavasarį.

Dėl koronaviruso pandemijos jį teko nukelti du sykius, tačiau pirmadienio vakarą JAV žvaigždė pagaliau sveikinosi su Lietuvos publika, kuriai jau yra gerai pažįstama.

Mat neseniai 50-ąjį gimtadienį šventęs G. Porteris Lietuvoje „Kaunas Jazz“ kvietimu lankosi jau penktą sykį – iki šiol po du sykius koncertavo Kaune ir Vilniuje. Tačiau šįkart pirmą sykį surengė pasirodymą su simfoniniu orkestru, diriguojamu Vilmanto Kaliūno.

Sekmadienio vakarą į Lietuvą atvykęs G. Porteris per beveik dvejus pandemijos metus dar labiau išaugino savo akcijų vertę.

Dviejų prestižinių „Grammy“ statulėlių laureatas pernai išleido didelės sėkmės sulaukusį albumą „All Rise“, o prieš mėnesį – rinktinį, naujais įrašais papildytą albumą „Still Rising“.

Atsižvelgdamas į priverstinę pertrauką, į Lietuvą su savo grupe atvykęs Gregory atnaujino programą ir papildė ją naujausiais savo hitais – tokiais kaip „Revival“, „Concorde“, „If Love Is Overrated“.

Dviejų dalių koncerte publika išgirdo ir džiazo bei populiariosios muzikos klasiką – keletą dainų iš Gregory dievuko, legendinio JAV dainininko Nato Kingo Cole‘o repertuaro, ne vieną dešimtį sykių žymiausių pasaulio vokalistų įrašytą kūrinį „Nature Boy“.

Kauno miesto simfoniniam orkestrui, kurio daryti įrašai ne sykį buvo nominuoti „Grammy“ apdovanojimams, G. Porteris negailėjo komplimentų – pabrėžė, kad ir repeticija, ir koncertas jam paliko puikų įspūdį.

Džiaugėsi ir festivalio „Kaunas Jazz“ rengėjai – po pandemijos netikrumo mėnesių praėjusią savaitę paskelbus, kad G. Porteris tikrai atvyksta į Lietuvą, buvo greitai išgraibstyti kone visi paskutiniai bilietai į koncertą, tradiciškai šiam festivaliui surengtą kiek sumažintoje „Žalgirio“ arenos erdvėje.

„Tai – išskirtinis dviejų šalių atlikėjų pasirodymas. Apie tokį renginį svajojome ne vienus metus. Net sunku patikėti, bet tiesa – pirmadienį jis tikrai įvyks“, - sakė „Kaunas Jazz“ meno vadovė Indrė Jučaitė – Sarneckienė.

Prieš daugiau nei dešimtmetį išgarsėjęs Gregory Porteris – vienas ryškiausių šių dienų muzikos fenomenų. Jo balsas spindi ne tik džiazo, bet ir popmuzikos scenoje.

2010-aisiais išleistas debiutinis Gregory Porterio albumas „Water“ buvo nominuotas „Grammy“ apdovanojimui, o už trečiąjį, 2013-aisiais išleistą „Liquid Spirit“, dainininkas pelnė išsvajotą statulėlę. Šiandien jo kolekcijoje – jau du „Grammy“ apdovanojimai. Beje, naujausias, pernai išleistas dainininko albumas „All Rise“ taip pat buvo nominuotas „Grammy“ apdovanojimui.

Tarp Gregory Porterio gerbėjų – ir elektroninės šokių muzikos duetas „Disclosure“, su kuriuo dainininkas įrašė hitą „Holding On“, ir airių muzikos legenda Vanas Morrisonas, ir net seras Eltonas Johnas, negailintis komplimentų amerikiečių dainininkui.

„Tikro, neįtikėtino talento esmė“, - apie šį dainininką sako su juo koncertavęs legendinis Stevie Wonderis. „Šis žmogus turi viską“, - pritaria popmuzikos žvaigždė Sam Smith.

Į muzikos elitą galingai įsiveržęs dainininkas vadinamas viena svarbiausių priežasčių, dėl kurių džiazas šiandien atranda naują, jaunesnę auditoriją. Ir jo populiarumas su kiekvienais metais vis didėja – atlikėjas vis dažniau turi ištarti „ne“, nes tiesiog nespėtų į visus miestus ir sales, kuriose yra laukiamas.

Tačiau „Kaunas Jazz“ dainininko širdyje užima ypatingą vietą – dar 2013-aisiais festivalyje pirmą sykį apsilankęs atlikėjas iškart pelnė publikos simpatijų prizą, pamėgo šio renginio atmosferą ir nuo to laiko visada džiaugiasi kvietimais sugrįžti į Lietuvą, juos priėmęs jau keletą kartų.

Šiltas balso tembras, virtuoziškas vokalo valdymas, elegancija ir džentelmeniškumas scenoje, nuostabus muzikos pojūtis ir kepuraitė, jau tapusi vizitine kortele, - tai tik keletas dalykų, dėl kurių Gregory Porteris tapo viena ryškiausių džiazo žvaigždžių pasaulyje.

„Gregory Porteris labai reiklus vietiniams muzikantams, su kuriais pasirodo, tad jo sutikimą surengti bendrą koncertą jau dabar galima vadinti Kauno miesto simfoninio orkestro laimėjimu“, - sakė „Kaunas Jazz“ rengėjai.

Gregory Porterio ir Kauno miesto simfoninio orkestro koncertas „Žalgirio“ arenoje vainikavo „Kaunas Jazz“ 2021 metų sezoną. Apie būsimus 2022-iesiems planuojamus koncertus festivalis žada pranešti jau netrukus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt