Muzika

2021.09.22 12:38

„Skylė“ tęsia gražią tradiciją: rudens darganą jaukinosi lygiadienio koncerte

LRT.lt2021.09.22 12:38

Darganotą rugsėjo 21-osios vakarą sostinės Šv. Kotrynos bažnyčioje skambėjo muzika, kuri ir buvo skirta lietui, vėsai ir krentantiems lapams – Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“ visus sukvietė į tradicinį, tačiau tuo pačiu ir išskirtinį koncertą, skirtą rudens lygiadieniui paminėti.

Rudens lygiadienis švenčiamas kuomet visame pasaulyje (išskyrus užpoliarę) diena susilygina su naktimi. Po jo naktys ilgėja. Šis laikas laikomas astronomine rudens pradžia ir buvo lydimas daugybės tradicijų ir ritualų. Tai perėjimas iš šiltojo sezono į šaltąjį. Iš šviesos – į tamsą. Iš judesio – į ramybę.

Jau daugybę metų „Skylė“ rudens lygiadienį mini specialiu koncertu, kuriame skamba būtent šiai progai atrinktos dainos. Su retomis pertraukomis rudens lygiadienio koncertai vyksta nuo 2008-ųjų ir visada sutraukia minią ištikimų gerbėjų. Ir šį sykį, nepabūgę prasto oro, jie užpildė visą Šv. Kotrynos bažnyčios erdvę.

Lygiadienio koncertai – visada ypatingi. Styginiais praturtintos muzikos, itin apmąstytų šviesų ir skaidraus Aistės balso dermė sukuria magišką atmosferą, kurią dar labiau paryškina bažnyčios skliautai ir nebyliai į pasirodymą žvelgiančios šventųjų skulptūros.

Grupei kurti nepamirštamą ir jaudinančią nuotaiką padeda vieni geriausių Lietuvoje savo srities specialistų: garso režisierius – Valdas Karpuška ir šviesų dizaineris Marius Selevičius. Ir šį kartą buvo galima tik gėrėtis, koks skaidrus ir švelniai erdvę apgobiantis yra koncerto garsas ir kokį magišką šešėlių ir šokančių skulptūrų teatrą kuria šviesos.

Grupė kiekvienam lygiadieniui parenka rudenišką, ramybę ir šilumą skleidžiantį, repertuarą. Dainos skamba akompanuojant styginių kvartetui. „Skylė“ niekada nepritrūksta kūrinių – šiemet trisdešimtmetį mininti grupė jų turi šimtus.

„Grojame ir tuos, kuriuos galima išgirsti tik rudens lygiadienio koncerte. Tarkim, daina „Ruduo“ tradiciškai skamba tik čia. Taip pat turime Vėlinių metui tinkamų kūrinių, juos paprastai irgi atliekame tik rudens lygiadienio koncertuose. Tokie yra „Mėnesiena“ ir „Pilkapių sniegas“. Jie skirti tiems, kurie mums padeda iš anapus, – pasakoja A. Smilgevičiūtė. Kūriniai, kurie tarsi jungia šį ir anapusinį pasaulius, visada buvo būdingi grupės savasčiai, jie ypač tinkami rudeniui, kuomet mirties ženklai matomi visoje gamtoje.

Vis dėto yra keli gerai žinomi kūriniai, kurių klausytojai ypač laukia. Vienas jų – „Žvaigždė ir svirplys“, be jo retas grupės koncertas apsieina. Per šį lygiadienį jį neplanuotai teko ir pakartoti, mat sužavėta publika reikalavo biso tol, kol muzikantai atliko ją dar sykį. „Baltas brolis“, „Lukiškių pieva“, „9 baltos upės“ dar keli žinomi kūriniai papuošė koncertą.

Šiemet į lygiadienio programą Aistė ir Rokas įtraukė ir žemaitišką dainą „Ougas auksa“ („Aukso uogos“) iš roko operos „Gervaza dūzgės“. Griausmingų plojimų sulaukė ir meistriškai a cappella Aistės atliktas žymusis „Strazdas“. Koncertą vainikavo „Meilės duetas“ iš roko operos „Jūratė ir Kastytis“.

„Tamsusis sezonas Lietuvoje – ilgas ir nelengvas. Jį išgyventi padeda tinkamas nusiteikimas, kurį senovės žmonės susikurdavo tradicijomis, dainomis ir atsigręždami į savo vidinį pasaulį. Mes bandome seną tradiciją tęsti šiais laikais. Norime, kad lygiadienio koncertas jums leistų prisijaukinti rudenį. Mums muzika padeda išgyventi šaltąjį sezoną, labai tikimės, kad ir jums taip pat“, – sakė „Skylės“ lyderis Rokas Radzevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt