Muzika

2021.09.18 21:46

Kelionė laiku: išskirtinį koncertą kalėjime surengę „Bix“ žiūrovus nukėlė į 89-ųjų Berlyną

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2021.09.18 21:46

Vilniuje, Lukiškių kalėjime, šeštadienio vakarą grupė „Bix“ surengė koncertą, kuriame pristatė išskirtinę istoriją turintį albumą „Berlin ‘89“.

Koncerte, kurį žiūrovai galėjo stebėti nemokamai, „Bix“ mintimis persikėlė į 1989-ųjų Berlyną, kuriame prieš 32 metus nutikusi istorija tapo pagrindine šio vakaro priežastimi.

Ji skamba kaip iš filmo scenarijaus. 1989-aisiais po Vokietiją keliavusi grupė „Bix“ surengė koncertą Vakarų Berlyno džiazo klube „Quasimodo“.

„Atstovavome Lietuvai Berlyne vykusiame festivalyje, kuris buvo surengtas įvairiuose klubuose. Iki Berlyno sienos griūties buvo likusios kelios dienos.

Ore tvyrojo svarbių įvykių nuojauta. Koncertas buvo įrašytas, bet mes patys nežinome, kodėl taip įvyko.

Neįsivaizduoju, kodėl, bet radijas „Deutsche Welle“ atkreipė dėmesį į mūsų koncertą. Tiesiog atvažiavo, pasistatė mikrofonus ir transliavo per radiją tiesiogiai.

Po koncerto gavome juostas su profesionaliu jo įrašu, bet jas palikome Berlyne, nes tiesiog neturėjome kur dėti. Tokių magnetofonų, kuriais būtų galima tas juostas atkurti, Lietuvoje nebuvo.

Tada viskas išgaravo, įrašas dingo kaip į vandenį, istorija pasimiršo“, – LRT.lt pasakojo „Bix“ lyderis Saulius Urbonavičius – Samas.

Prabėgus trims dešimtmečiams, „Deutsche Welle“ kūrė laidas apie Berlyno sienos griuvimo liudininkus ir susidomėjo „Bix“ istorija.

Atvykę filmuoti reportažo apie lietuvių grupę, žurnalistai pranešė, kad archyvuose ieškodami medžiagos surado „Bix“ koncerto įrašą.

„Tai buvo neįtikėtina žinia. Didžiausia mano baimė buvo – ar ta juosta apskritai dar skamba? Gal ji sudūlėjo nuo laiko – specialistai sakė, kad galėjo taip nutikti.

Vienintelį magnetofoną, kuriuo tuos juostos galima klausytis, radome tame pačiame Berlyne. Kai gavau žinią, kad įrašas išliko ir skamba, tai buvo šventė. Žinoma, mūsų garso inžinieriui Šarūnui Tamulaičiui teko praleisti gal 200 valandų, kad tą įrašą sutvarkytų, bet dabar jis skamba.

Kita baimė buvo – o kaip mes tame koncerte grojome? Juk patirties neturėjome daug. Bet išklausęs galiu pasakyti – skambėjome puikiai“, – džiaugėsi Samas.

Restauruotas koncerto įrašas šeštadienį išleistas kompaktinėje plokštelėje „Berlin ‘89“. Įdomi detalė – tai apskritai yra pirmasis albumas „Bix“ istorijoje, nes 1989-aisiais jokių oficialiai išleistų įrašų ši grupė dar neturėjo.

Tačiau paminėti šią progą „Bix“ nusprendė dar trankiau. Vokietijos ambasadai susidomėjus šia idėja, Lukiškių kalėjime surengtas koncertas, o prieš jį – ir diskusija „Rokas griauna geležinę užsklandą“, kurioje dalyvauti buvo pakviesti „Bix“ vokalistas Saulius Urbonavičius-Samas, Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthias Sonnas, Lietuvos užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius, istorikas doc. dr. Nerijus Šepetys ir LRT žurnalistė Indrė Makaraitytė.

Į šventę, kuri buvo surengta minint atkurtų Vokietijos ir Lietuvos diplomatinių santykių 30-metį, galėjo patekti apie du su puse tūkstančio žiūrovų, internetu atsisiuntę nemokamus bilietus – visi jie buvo išgraibstyti. Žiūrovai aktyviai rinkosi į koncertą, jų neišbaidė nei visą vakarą merkęs lietus, nei vėsus oras.

Po diskusijos į sceną pakilę „Bix“ koncertui pasirinko ypatingą formatą – pirmąją jo dalį skyrė tai pačiai programai, kurią prieš 32 metus sugrojo Berlyne.

„Pasistengėme maksimaliai atkurti 1989-ųjų skambesį, pasikvietėme pučiamųjų grupę. Norisi, kad žmonės pajustų tą laisvės, polėkio pojūtį, kuris tuo metu jau tvyrojo ore.

Tai labai simboliška – Lukiškių kalėjimas yra labai tinkama vieta. Jis primena komunistinę istoriją, kai viskas buvo pilka, tamsu, tarsi užtverta spygliuota viela. Niekas nebūtų patikėjęs, kad, pavyzdžiui, šioje vietoje kada nors galės vykti koncertai ir bursis menininkai.

Bet viduje degė laisvė. Apie tai šis koncertas ir yra. Kad turime niekada nepamiršti, kokia didelė dovana yra laisvė, ir kaip smarkiai reikia ją saugoti“, – svarstė Samas.

Įspūdį papildė specialios vizualizacijos su Berlyno vaizdais, o nostalgiją „Bix“ gerbėjams kėlė senieji grupės hitai – „Bijom“, „Apie jus“, „La Bomba“, „Kiaulė“, „Tarp Europos ir Honkongo“ ir kiti.

Antrajai koncerto daliai grupė pasirinko vėliau sukurtas dainas, kurias atliekant scenoje prisijungė ir geri bičiuliai – grupių „Skamp“ ir „G & G Sindikatas“ nariai.

„Bulė“, „Kas iš to“, „Šalom Lietuva“, „Mes tikim dievais“ – „Bix“ gerbėjai po šio koncerto tikrai negalės skųstis, kad išgirdo per mažai žinomų dainų.

„Mums tai – tarsi Naujieji metai. Ir gal net daugiau. Tai laisvės šventė, o laisvę reikia švęsti kur kas dažniau, nei Naujuosius“, – nusišypsojo „Bix“ lyderis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt