Muzika

2021.09.17 16:17

Vilniuje koncertuos Kanų festivalio laureatas, Jimo Jarmuscho bendražygis Jozefas Van Wissemas

LRT.lt2021.09.17 16:17

Spalio 24 dieną, sekmadienį, Šv. Kotrynos bažnyčioje koncertuos barokinio instrumento liutnios virtuozas iš Nyderlandų Jozefas Van Wissemas.

Kompozitorius įvardijamas kaip asmuo, „liutniai suteikęs antrą kvėpavimą bei seksualumą“, rašoma pranešime spaudai.

2013 metais šis menininkas pelnė Kanų kino festivalio laurus už geriausio garso takelio sukūrimą kultinei Jimo Jarmuscho juostai „Išgyvena tik mylintys“.

Anot leidinio „The New York Times“, J. Van Wissemas yra „ir avangardo kompozitorius, ir baroko liutnininkas, todėl jam nesvetima dichotomija“.

Kaip rašo interneto svetainė „The Quietus“, „Van Wissemas yra geriausiai žinomas liutnininkas Vakarų pasaulyje.“ Pasak muzikos kritiko Richardo Fosterio, patekti į Van Wissemo pasaulį – tai pasiduoti savitos muzikos garsų įtaigai, betarpiškai išgaunamos kūrėjo grynumu bei tiesmuku ir, tuo pačiu, itin dideliu grakštumu – tokia jo gyvų pasirodymų esmė.

Kompozitorius, be to, yra gerai žinomas dėl daugybės savo bendrų darbų su tokiais menininkais kaip Zola Jesus, aktorė Tilda Swinton, Jarboe bei ilgamečio bendradarbiavimo ir draugystės su žymiu JAV kino režisieriumi Jimu Jarmuschu.

„Liutnia yra tarsi priešprieša visoms technologijoms, soc. medijoms ir kt. panašiems niekalams“, –viename iš interviu teigia J. Van Wissemas.

„Entrance to Eternity“ yra pirmasis J. Van Wissemo bendras darbas su Jimu Jarmuschu (pasirodęs 2012 m.). Vėliau sekė ir antrasis albumas „Mystery of Heaven“ (pastarajame kviestine vokaliste tapo aktorė Tilda Swinton).

2013 m. kompozitorius sukūrė garso takelį kultinei J. Jarmuscho juostai „Išgyvena tik mylintys“, už kurį pelnė prestižinį Kanų kino festivalio apdovanojimą, skiriamą už geriausią filmo garso takelį.

Nesvarbu, ar kalbame apie jo kinematografija persmelktą kūrybą, įspūdingas kooperacijas, ar tiesiog jo paties, kaip nūdienos mąstytojo portretą – skaidriai tyras ir tuo pačiu bauginamai tamsus J. Van Wissemo pasaulio skambesys privers kiekvieną trumpam stabtelėti ir išlaisvinti giliausiai glūdinčias vidines baimes, skelbia koncerto rengėjai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt