Muzika

2021.09.14 20:44

Išskirtinę albumo premjerą surengęs Mamontovas: pandemijos metą priimu kaip dovaną

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2021.09.14 20:44

Keliasdešimt dainininko Andriaus Mamontovo bičiulių ir internete kvietimus laimėjusių gerbėjų antradienio vakarą mėgavosi išskirtiniu renginiu – Vilniaus menų fabrike „Loftas“ jis surengė išankstinę naujo albumo „Paleisk“ perklausą.

Penktadienį skaitmeninėse interneto platformose pasirodysiantis „Paleisk“ – jau 21-asis solinis albumas Andriaus karjeroje. Užuot rengęs jo pristatymo koncertą, A. Mamontovas nusprendė įrašą pristatyti kiek neįprastu būdu.

„Šie laikai – gana keisti. Vasarą teko daug koncertuoti po atviru dangumi bet išleidus albumą kol kas sunku planuoti renginius, visi laukia, į kurią pusę pasuks pandemija. Aš realistas – manau, dar porą metų prie įprasto koncertinio gyvenimo sugrįžti turbūt nepavyks.

Kol kas nieko toli neplanuoju, nebent kelis pasirodymus, kuriuose grosiu vienas“, - pasakojo A. Mamontovas.

Internete jo paskelbtas konkursas sulaukė didžiulio susidomėjimo – patekti į perklausą norėjo per tūkstantį klausytojų. Iš jų burtais buvo išrinkti pora dešimčių.

Jie galėjo ne tik pirmieji išgirsti naujo albumo dainas, bet ir užduoti A. Mamontovui klausimų.

„Šis darbas - savotiškas pernai išleisto albumo „Perlai ir sakuros“ tęsinys. Tarp jų – gana nedidelis laiko tarpas. Paprastai naują albumą išleidžiu kas trejus ketverius metus, bet pernai visi gavome laisvus metus, kai nereikėjo su niekuo susitikti, koncertuoti, keliauti. Nebuvo darbų, kurie išblaško ir atima susikaupimą.

Visą laiką galėjau leisti savo darbo kambaryje, kurti dainas. Jei praėjusiame albume buvau užsibrėžęs nenaudoti gitarų, šįkart neturėjau jokių taisyklių, ieškojau kiekvienai dainai sprendimo, kuris tinka.

Albume yra skirtingai banguojančių dainų. Ir labai ramių dainų, ir energingų. Taip, šis laikotarpis davė galimybę pasiknaisioti savyje. Vieni depresavo, kiti filosofavo, treti ėmėsi naujo darbo. Visi skirtingai reaguojame į tas pačias situacijas.

Bent jau man tai buvo puikus laikas kurti, nes kūrybai reikia ramybės. Pandemijos metą priimu kaip dovaną, nes turėjau daug laiko rašyti muzikai“, - pasakojo A. Mamontovas.

Tie, kurie jau girdėjo būsimo albumo dainas, pastebėjo, jog jose netrūksta melancholijos. Nuotaika kartais „Paleisk“ net primena pirmąjį solinį Andriaus albumą „Pabėgimas“.

„Aš visą gyvenimą rašau melancholiškas dainas, nuo pat „Foje“ laikų. Būdami šešiolikmečiai jau norėjome groti melancholišką, monotonišką roką.

Tad nuo savęs nebėgau. Juolab esi karantine, yra tokia nuotaika, sėdi vienas, svarstai egzistencinius klausimus, prisimeni dalykus, išgvildeni, suarchyvuoji galvoje.

Titulinė daina „Paleisk“ yra apie traumines patirtis iš praeities, kurios lydi gyvenime, bet reikėtų jas pamiršti ir paleisti. Rašydamas ją galvojau apie patyrimus, kurie nebuvo malonūs.

Pirma albumo pusė sukasi aplink šią temą, antra pusė – šviesesnė“, - komentavo A. Mamontovas.

Didžąją dalį albumo muzikos jis įrašė vienas, tačiau prisidėjo ir keli draugai, atsiuntę mobiliuoju telefonu įrašytų aplinkos garsų, taip pat – sūnus Andrius, įrašęs būgnų partijas dainoms „Paleisk“ ir „Ar girdi mane?“.

„Sūnus gyvena Berlyne, ieško savo muzikinio kelio, šiuo metu gastroliuoja Bulgarijoje su vokiečių hiphopo grupe. Esame ne kartą groję kartu“, - pasakojo A. Mamontovas, kurio albumo perklausoje apsilankė ir jo grupės nariai - Eimantas Belickas ir Tomas Andrijauskas.

Karantinas, anot dainininko, jam nesukėlė nepatogumo jausmo – nors ir teko koreguoti koncertų planus.

„Niekur nebuvo galima išeiti, bet nuo 1992 metų manęs nedomina vakarėliai, nemėgstu eiti linksmintis į barus, man geriau pasivaikščioti vienam ar su gera kompanija. Todėl nebuvo jausmo, kad kažkur norėčiau eiti, bet negaliu.

Persijungiau į kitą režimą, susitvarkiau archyvus, į skaitmenines laikmenas perkėliau senas nuotraukas, vaizdo įrašus, kur vaikus jų vaikystėje esu nufilmavęs.

Ir, žinoma, rašiau muziką. Yra sakančių, kad atlikėjams, kurie turi daug žinomų dainų, naujos muzikos kurti jau nebūtina. Bet aš kasdien darau su muzika kažką, dainos tiesiog atsiranda. Jei nekurčiau naujų dainų, o tik koncertuose naudočiau archyvą, tai būtų lyg išėjimas į pensiją. Gal kada ateityje taip ir darysiu“, - juokėsi dainininkas.

Šią savaitę albumas „Paleisk“ išleidžiamas kompaktinėje plokštelėje, vinilo plokštelė pasirodys metų pabaigoje ar kitų metų pradžioje.

Į tolimesnius planus, kurie dėl pandemijos yra visiškai neaiškūs, Andrius žvelgia su humoru.

„Tikriausiai mano tikslas bus sukurti muziką, gydančią nuo viruso. Albumas vadinsis „Pasveik", - šyptelėjo A. Mamontovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.