Muzika

2021.09.10 00:13

Prestižinį „Mercury“ apdovanojimą už metų muzikos albumą pelnė britų atlikėja Arlo Parks

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2021.09.10 00:13

Ketvirtadienio vakarą paskelbta, kas laimėjo „Mercury“ - vieną svarbiausių populiariosios ir alternatyvios muzikos pasaulio apdovanojimų.

Prizas, kurio laimėtojas laimi ir 25 tūkstančius svarų sterlingų, nuo 1992 metų kasmet teikiamas už geriausią metų albumą, įrašytą britų ar airių muzikantų.

Nugalėtoją renka iš muzikos profesionalų sudaryta komisija, o apdovanojimas kasmet įteikiamas iškilmingoje ceremonijoje Londone.

Ceremonijoje, kuri surengta „Eventim Apollo“, triumfavo britų atlikėja Arlo Parks, laikoma viena ryškiausių kylančių šios šalies muzikos žvaigždžių.

Sausį debiutinį albumą „Collapsed In Sunbeams“, už kurį ir pelnė „Mercury“ apdovanojimą, išleidusios 21-erių dainininkės vardas jau porą metų garsiai skamba melomanų ir muzikos kritikų lūpose.

Afrikiečių ir prancūzų kraujo turinti Arlo (tikrasis jos vardas - Anaïs Oluwatoyin Estelle Marinho) gimė ir užaugo Vakarų Londone. Jos motina – iš Paryžiaus, tad Arlo pirmiausia išmoko prancūzų, o tik po to – anglų kalbą.

Alternatyvią, dažnai – liūdną ir melancholišką popmuziką atliekanti mergina neslepia, kad augdama jautėsi nepritapėle ir turėjo psichikos sveikatos problemų. Apie jas dainininkė atvirai pasakoja interviu, dainų tekstuose ir per koncertus, ragindama jų nestigmatizuoti ir drąsiau apie tai kalbėti. Už šią savo veiklą A. Parks buvo paskelbta visuomenės psichikos sveikata besirūpinančios organizacijos CALM ambasadore.

Muzika jai tapo užuovėja ir saviraiškos būdu. Būdama vos 16-os, Arlo Parks pirmąją savo įrašytą dainą pateikė britų transliuotojo BBC projektui „Introducing“, kurio tikslas – atrasti ir paskatinti naujus muzikos talentus, suteikiant jiems radijo eterį ir sklaidą internete.

Po poros metų A. Parks įrašytas kūrinys „Cola“ tapo šio projekto savaitės daina, 2019-aisiais atlikėja buvo pakviesta pasirodyti „Introducing“ scenoje legendiniame britų Glastonberio festivalyje, o pernai rudenį dainininkė buvo paskelbta šių metų projekto „Introducing“ Metų atlikėja. Anksčiau šį titulą yra pelnę didelės sėkmės sulaukę artistai – Jackas Garrattas, „Catfish and The Bottlemen“, Celeste ir kiti.

Tarp dainininkės gerbėjų jau šiandien yra viena populiariausių pasaulio atlikėjų Billie Eilish, buvęs grupės „The Fugees“ narys Wyclefas Jeanas, projekto „Florence & The Machine” lyderė Florence Welch ir kadenciją baigusio JAV prezidento Baracko Obamos žmona Michelle Obama.

„Mano albumas – intymių portretų ir vaizdų rinkinys. Jo šaknys – istorijų pasakojime ir nostalgijoje. Šios istorijos apibūdina mano augimą ir žmones, kurie mane formavo“, - apie triumfą „Mercury“ ceremonijoje jai atnešusį įrašą pasakojo A. Parks.

Į apdovanojimą, kaip ir kasmet, pretendavo dvylika albumų. Šįkart pretendentų sąraše atsidūrė reperiai Berwynas ir Ghettsas, roko grupė „Wolf Alice“, eksperimentinės muzikos atlikėjai „Black Country, New Road“, elektroninės muzikos kūrėja Hannah Peel, kylanti džiazo žvaigždė Nubya Garcia, paslaptingas r‘n‘b projektas „Sault“, postroko veteranai „Mogwai“, vokalistės Laura Mvula, Arlo Parks ir Celeste bei elektroninės muzikos kūrėjas Floating Points, įrašęs albumą su avangardinio džiazo veteranu Pharoah Sandersu ir Londono simfoniniu orkestru.

Ankstesniais metais „Mercury“ apdovanojimą yra pelniusios tokios ryškios muzikos pasaulio žvaigždės kaip „Primal Scream“, „Radiohead“, „alt-J“, Jamesas Blake'as, Benjaminas Clementine'as, „The xx“, Lietuvoje kitais metais koncertuosiantis Michaelas Kiwanuka ir kitos garsenybės. Vienintelė atlikėja, apdovanojimą pelniusi du kartus – PJ Harvey.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt