Muzika

2021.08.29 20:45

Mirė Jamaikos muzikos legenda, ateiviu iš kito pasaulio save vadinęs Lee „Scratch“ Perry

LRT.lt2021.08.29 20:45

Muzikos pasaulyje – netektis. Sekmadienio vakarą pranešta, kad mirė vienas ryškiausių Jamaikos regio muzikos kūrėjų, prodiuseris ir atlikėjas Lee „Scratch“ Perry. Jam buvo 85-eri.

Kaip praneša Jamaikos žiniasklaida, muzikantas mirė ligoninėje šiaurinėje Jamaikos dalyje. Jo mirties priežastis neatskleidžiama. Užuojautą muzikanto šeimai pareiškė Jamaikos premjeras Andrew Holnessas.

„Grammy“ apdovanojimo laureatas L. Perry vadinamas viena svarbiausių regio ir „dub“ žanro figūrų. Jo muzika padarė įtaką daugeliui roko, hiphopo, šokių muzikos atlikėjų.

Legendinės britų roko grupės „The Rolling Stones“ gitaristas Keithas Richardsas šį jamaikietį yra apibūdinęs kaip „muzikos Salvadorą Dali“. „Jis yra paslaptis. Pasaulis yra jo instrumentas“, - sakė K. Richardsas.

Mokyklą anksti metęs Rainfordas Hugh Perry (tikrasis muzikanto vardas) karjerą muzikos pasaulyje pradėjo, pasamdytas regio muzikos įrašų studijos „Studio One“.

Pradėjęs nuo asistento, Lee vėliau tapo didžėjumi, įrašų parduotuvės vadovu, galiausiai – atlikėju ir prodiuseriu. Aštuntojo dešimtmečio pradžioje jis prodiusavo vėliau didžiausia pasaulio regio žvaigžde tapusio dainininko Bobo Marley įrašus. Pastarojo sūnus Ziggy Marley vėliau pripažino svarbią Lee „Scratch“ Perry įtaką tėvo muzikai.

1973-aisiais muzikantas įkūrė savo įrašų studiją „Black Ark“ ir pasinėrė į muzikos eksperimentus, kuriuos muzikos kritikai vadina revoliucingais.

Įrašuose jis naudojo šaunamųjų ginklų, dūžtančių stiklų, gyvūnų skleidžiamus garsus. Jau tada Lee „Scratch“ Perry pagarsėjo ekstravagantišku įvaizdžiu ir elgesiu, lydėjusiu jį iki gyvenimo pabaigos.

Pavyzdžiui, ant įrašytų kūrinių juostų jis pūsdavo marihuanos dūmus, tikėdamas, kad tai pagerins jų skambesį, o 1983-aisiais sudegino savo studiją, nes buvo įsitikinęs, kad ją apsėdo piktosios dvasios.

Per ilgą karjerą Lee „Scratch“ Perry bendradarbiavo su daugybe garsių atlikėjų – nuo britų grupės „The Clash“ iki amerikiečių „Beastie Boys“.

2008-aisiais apie muzikantą sukurtas dokumentinis filmas „The Upsetter“, kuriame jo istoriją pasakojo žinomas aktorius Benicio Del Toro.

Spalvingu įvaizdžiu ir netvarkingu gyvenimo būdu garsėjęs muzikantas neretai savo koncertus paversdavo visišku chaosu – muzikos pasaulyje nebuvo paslaptis jo priklausomybė nuo marihuanos.

„Esu ateivis iš kito pasaulio. Gyvenu kosmose – čia esu tik svečias“, - viename interviu sakė muzikantas.

Paskutinę gyvenimo dieną feisbuke jis patalpino žinutę, kviesdamas jungtis prie naujos jo kuriamos komunos Jamaikoje, kur būtų vystomas žemės ūkis ir puoselėjimas gyvenimas gamtoje, nepriklausomai nuo valstybės ir jos taisyklių. Muzikantas ketino pats ten apsigyventi ir gruodį pradėti statyti naują įrašų studiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt