Muzika

2021.07.12 22:20

Valdovų rūmuose prasidėjo festivalis „Midsummer Vilnius“: startą paskelbė atgimusi grupė „Empti“

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2021.07.12 22:20

Pirmadienio vakarą sostinėje prasidėjo jau šeštą sykį rengiamas menų festivalis „Midsummer Vilnius“ – Valdovų rūmų kieme pirmuosius jo garsus sugrojo po dešimtmečio pertraukos susibūrusi grupė „Empti“.

Nuo populiariosios muzikos iki klasikos ir teatro – savo auditoriją atradęs festivalis kasmet LDK Valdovų rūmų kieme siūlo margą programą su išskirtinumo prieskoniu.

Mat didžioji dalis čia vykstančių koncertų yra vienaip ar kitaip ypatingi. Pavyzdžiui, žinomos grupės rengia specialias programas su papildomais muzikantais ar specifiniu repertuaru, kurias neretai galima išgirsti tik šiame festivalyje.

Po pernai surengto sutrumpinto festivalio šiais metais „Midsummer Vilnius“ grįžo prie įprasto formato – renginys nusidrieks per dvi savaites, iš viso pakviesdamas publiką į vienuolika vakarų.

„Ne viskas taip, kaip visada. Koronavirusas vis dar kelia nepatogumų – pavyzdžiui, kur kas sudėtingiau pasikviesti atlikėjus iš užsienio, todėl jų šįmet turime tik vieną – vengrų pianistą Peterį Bence‘ą.

Kita vertus, džiaugiuosi, kad dabartinės taisyklės leidžia festivalį stebėti be galimybių pasų – visos vietos renginiuose bus sėdimos.

Smagu ir tai, jog ir toliau sulaukiame rėmėjų palaikymo, o bilietų pardavimai rodo, kad festivalis tikrai reikalingas ir laukiamas“, – sakė „Midsummer Vilnius“ sumanytojas Valdas Petreikis.

Šių metų programoje – ir su šokėjais tango klasiko Astoro Piazzollos kūrinius atliksianti operos solistė Ieva Prudnikovaitė, ir Anželikos Cholinos spektaklis „Pikų dama“, ir su net keturiolikos šokėjų komanda šou ruošianti grupė „The Roop“, naujosios muzikos ansamblis „Synaesthesis“ ar geriausias „Foje“ dainas grosiantis Andrius Mamontovas.

A.Cholinos spektaklis, beje, festivalio rengėjams jau pateikė malonią staigmeną – visi bilietai į jį buvo greitai parduoti, tad teko skelbti papildomą renginį.

Festivalio atidarymui pasirinktas išskirtinis koncertas – po dešimties metų pertraukos į sceną sugrąžinta grupė „Empti“, palikusi ryškų pėdsaką Lietuvos populiariosios muzikos žemėlapyje.

Prieš 28 metus susibūrusi grupė išgarsėjo 1999-aisiais, prie jos prisijungus dainininkei Giedrei Kilčiauskienei ir išleidus albumą „Estrada“, kritikų vadinamą vienu įstabiausių Lietuvos popmuzikos darbų.

Svaigus elektroninių garsų, „disco“ ir fanko kokteilis tuo metu skynė muzikos apdovanojimus ir „Empti“ pavertė viena madingiausių grupių Lietuvos didmiesčiuose. Dainas „Pabandyk“, „Saloje“, „Gera mylėtis“ dabartiniai keturiasdešimtmečiai niūniuoja iki šiol.

Nemažos sėkmės sulaukė ir po poros metų išleistas albumas „Cunami“, tačiau vieno grupės narių Dariaus Janušonio mirtis, regis, paliko ir psichologinę traumą – netrukus grupė dingo iš akiračio.

Tiesa, sugrįžo 2009-aisiais, rengė koncertus ir išleido rinktinį albumą „Fermata“, tačiau po poros metų nutraukė veiklą.

„Mes nebuvome susipykę ir niekada nesakėme, kad daugiau nebegrosime kartu. Tiesiog išsiskyrė keliai – Paulius (Kilbauskas, antrasis dueto „Empti“ narys – Red.) nuėjo į eksperimentinius projektus, aš – į džiazą, paskui – į solinę popmuzikos karjerą“, – pasakojo vokalistė G. Kilčiauskienė.

Nostalgija grupės muzikai niekur nedingo – raginimų atsikurti „Empti“ per šį dešimtmetį sulaukdavo neretai. Dar pernai „Midsummer Vilnius“ rengėjai bandė įkalbėti grupės narius surengti koncertą. Tąkart grupė atsisakė, o šįkart pasakė „taip“.

„Jei atvirai, labai norėjau šios grupės koncerto dar ir todėl, kad labai mėgstu jos muziką, o niekada nesu girdėjęs gyvai“, – juokėsi V. Petreikis.

„Šis koncertas – netikėtas ir mums patiems. Kai pradėjome repetuoti, supratome, kad su Pauliumi esame pasiilgę vienas kito. Manau, ir publika pasiilgusi“, – atviravo G. Kilčiauskienė.

Pirmadienio vakarą „Midsummer Vilnius“ scenoje skambėjo žymiausi „Empti“ kūriniai – tiesa, ne visiškai taip, kaip juos prisimena klausytojai.

Prie komandos prisidėjo styginių ir pučiamųjų grupės, o naujas aranžuotes dainoms sukūrė džiazo muzikantas Jievaras Jasinskis – kartais pakeisdamas kūrinių ritmiką ir nuotaiką.

Nepaisant to, išgirdę žinomas melodijas, klausytojai reagavo taip, jog nekilo abejonių – mintimis jie vėl akimirksniu nusikeldavo į 2000-uosius ir jaunystės šėlsmo laikus.

„Gerai jaučiuosi, kad tais laikais buvo sukurti kūriniai, kurie vis dar skamba. Tik keista pagalvoti – kai kūriau nemažai tų dainų, man buvo devyniolika. Mano dukrai dabar devyniolika, ji man atrodo visiškas vaikas, o aš sau tuo metu labai suaugusi atrodžiau.

Dainuoti „Empti“ dainas yra gera. Ši muzika man brangus ir svarbus dalykas. Ir, žinoma, ji šiandien skamba kitaip. Mes ir nesugebėtume jos sugroti ar sudainuoti taip, kaip buvo 1999-aisiais.

Kita vertus, naujos aranžuotės – kupinos lengvumo. Ši muzika įgarsina žodį „nostalgija“, nestandartinis orkestras ją puikiai papildo“, – džiaugėsi Giedrė.

Visi norintys išgirsti „Empti“ į vieną koncertą, žinoma, negalėjo susirinkti, tačiau grupės nariai neskuba dalinti pažadų, kad pasirodymų dar bus.

„Reikia šitą koncertą sugroti, tada ir bus aišku. Geriau neplanuokim, o mėgaukimės dabartimi ir išnaudokim ją“, – prieš pasirodymą kalbėjo G. Kilčiauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt