Muzika

2021.05.20 17:52

„Eurovizijos“ tramplinas: iš naujo atgimusi „Arcade“ sėkmė ir du „ABBA“ bandymai

Gabrielė Kloniūnaitė, LRT.lt2021.05.20 17:52

Jau šį šeštadienį sužinosime, kas taps 68-uoju „Eurovizijos“ nugalėtoju. Konkursas, pavergęs ne tik Europą, bet ir besiskverbiantis už Atlanto, kai kuriems lieka didžiausia gyvenimo sėkme, kitiems tampa tramplinu į dar didesnę šlovę. Konkursas padėjo išgarsėti „ABBA“, Celine Dion ar paskutiniajam konkurso laimėtojui Duncanui Laurence`ui, kurio kūrinys „Arcade“ sėkmingai skinasi kelią už Atlanto.

Du grupės „ABBA“ bandymai

Pasak oficialaus „Eurovizijos“ portalo „eurovision.tv“, grupė „ABBA“ yra pati sėkmingiausia visų laikų konkurso laimėtoja. Švedų popgrupė nugalėjo 1974 m. su daina „Waterloo“.

„ABBA“ susikūrė 1972 m. Stokholme. Grupės prodiuseris Stigas Andersonas suprato, kad didžioji „Eurovizijos“ scena gali tapti tramplinu į sėkmingą pasaulinę karjerą. Todėl 1974 m. grupė dalyvavo atrankoje, kurioje nugalėjo ir išvyko į Braitoną, kur pavergė visos Europos širdis. S. Andersonas buvo teisus, nes kūrinys „Waterloo“ pakilo į daugelio šalių topų viršūnes – įskaitant JAV ir Australiją.

Tai nebuvo grupės pirmas bandymas paragauti eurovizinės sėkmės. Grupė metais anksčiau dalyvavo konkurso atrankoje Švedijoje su daina „Ring, Ring“, bet liko trečia ir į konkursą neišvyko. Pasak puslapio „abbasite.com“, ši daina nebuvo pasmerkta užmarščiai, nes išpopuliarėjo ne tik Švedijoje, bet ir kitose Europos šalyse. Nors ir dainos originalas skamba švediškai, vėliau daina buvo išversta ir į anglų kalbą.

Per karjeros dešimtmetį grupė sėkmingai įsirašė į popmuzikos istoriją ir neužleisdavo pirmųjų vietų muzikos topuose. Taip pat grupė pardavė per 375 milijonus įrašų visame pasaulyje.

Šveicarijai atstovaujančios kanadietės sėkmė Airijoje

Savo sėkme mažai atsilieka ir 1988 m. „Eurovizijos“ Dubline laimėtoja kanadietė Celine Dion. Tais metais ji atstovavo Šveicarijai su daina „Ne Partez Pas Sans Moi“. Tų metų finalas laikomas vienu azartiškiausių, kai vedėjai juokavo apie tai, kad jo scenarijų parašė detektyvų meistrė Agatha Christie. Mat Šveicarija paskutinę minutę vos vienu tašku išplėšė pergalę iš Jungtinės Karalystės rankų.

Nors atstovavo Šveicarijai, Celine Dion kilusi iš Kanados, į kurią iškart po konkurso ir grįžo. Ten ji buvo sutikta kaip tikra žvaigždė. Ši pergalė ir jai atvėrė daug kelių – po metų ji „Eurovizijos“ atidarymo ceremonijoje sudainavo kūrinį „Where Does My Heart Beat Now“, patekusį į klausomiausių dainų penketuką JAV bei paplitusį po visą pasaulį.

Pergalė konkurse jai padėjo išplėsti savo populiarumą ir Europoje. Apie visa kita byloja pati istorija: C. Dion iki šiol yra pardavusi per ketvirtį milijardo įrašų ir laikoma viena sėkmingiausių popmuzikos atlikėjų pasaulyje. Ne ką mažiau žinomas ir dar vienas jos kūrinys – juostoje „Titanikas“ nuskambėjusi daina „My Heart Will Go On“.

Besitęsianti „Arcade“ sėkmė

Jau šeštadienį paaiškės, kas taps 68-uoju didžiosios „Eurovizijos“ nugalėtoju ir perims laimėtojo titulą iš 2019 m. laimėjusio Nyderlandų atstovo Duncano Laurence`o. Jis – vienintelis atlikėjas konkurso istorijoje nugalėtojo titulu džiaugęsis dvejus metus – praėjusiais metais „Eurovizija“ dėl koronaviruso pandemijos buvo atšaukta.

Meile alsuojantis kūrinys „Arcade“ sužavėjo Europą dar gerokai iki konkurso Tel Avive, kai lažybininkai ėmė prognozuoti D. Laurence`o pergalę. Bet net ir praėjus 2 metams po konkurso, dainos populiarumas nemenksta, kai kurie teigia – netgi atvirkščiai.

Iškart po pergalės baladė pateko į daugumos Europos šalių topus, ypač išpopuliarėjo Belgijoje, Graikijoje, Estijoje, Švedijoje, Islandijoje ir, žinoma, Nyderlanduose. Tais pačiais metais D. Laurence`as išleido savo antrąjį singlą „Love Don`t Hate It“ ir dirbo prie savo debiutino albumo.

Naujasis albumas ne tik rado savo klausytojų ratą, bet ir atnaujino eurovizinio kūrinio „Arcade“ populiarumą, o jau 2021-aisiais kūrinys dar labiau išpopuliarėjo. Tiesa, socialinio tinklo „TikTok“ dėka. Dabar atlikėjas neblogai žinomas ir už Atlanto.

Kūriniui ėmus plisti socialiniuose tinkluose, jo vėl imta klausyti platformoje „Spotify“ kur daina jau perkopė 172 milijonus perklausų. Be to, „Arcade“ tituluojama pačiu klausomiausiu visų laikų „Eurovizijos“ kūriniu šioje platformoje. Negana to, „Arcade“ pateko ir į JAV muzikos singlų populiarumo topą „Billboard Hot 100“. Pasak „eurovision.tv“, tai pirmasis eurovizinis kūrinys, patekęs į šį topą nuo 1997-ųjų, kai jame atsidūrė Jungtinės Karalystės 1996-ųjų metų atstovės Ginos G daina „Ooh Aah... Just a Little Bit“, konkurse užėmusi 3-ąją vietą.

„Eurovizija“ – tik laiptelis

Ne visiems „Eurovizija“ tampa sėkmės garantu, kiti konkurse dalyvauja ir jau neblogai įsitvirtinę muzikinėje rinkoje.

1970 m. Ispanijai atstovavo jau nemažo populiarumo sulaukęs atlikėjas Julio Iglesias. Žinomumas jam negarantavo pergalės – konkurse J. Iglesias užėmė 4-ąją vietą.

2003-iaisiais Rusijai atstovavęs duetas „t.A.T.u“ jau buvo laikomas kontroversišku dėl savo dainos „All The Things She Said“. Merginos Rygoje vykusioje „Eurovizijoje“ užėmė 3-ąją vietą. Po sėkmingo pasirodymo dainų konkurse, „t.A.T.u“ dalyvavo realybės šou ir išleido ne vieną į topus patekusį kūrinį iki pat grupės išsiskyrimo 2011-aisiais.

Dar vienas žinomas vardas „Eurovizijoje“ – atlikėja Bonnie Tyler, 2013-aisiais „Eurovizijoje“ atstovavusi Jungtinei Karalystei. Iki pasirodymo konkurse B. Tyler buvo atpažįstama dėl kūrinių „Total Eclipse of the Heart“ ir „Holding Out For A Hero“. Nors jos eurovizinis kūrinys vadinosi „Believe in me“ – „Patikėk manimi“, visgi, Europa pasitikėjimo neišreiškė ir B. Tyler konkurse liko 19 iš 26.

Galbūt naujoji pasaulinė žvaigždė sužibs ir jau šį šeštadienį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.