Muzika

2021.05.18 12:35

„Eurovizijos“ fenomenas: kol vieni skina kelias pergales iš eilės, kitiems – „nulio taškų“ kirtis

Gabrielė Kloniūnaitė, LRT.lt2021.05.18 12:35

Mėgstama sakyti, kad „Eurovizija“ gali būti mylima arba nekenčiama, bet abejingų Europoje nepalieka. Daugiau nei 6 dešimtmečius žiūrovus prie ekranų priklijuojančiame konkurse nuskambėjo per 1,5 tūkst. dainų iš 50 šalių. Nors konkurso tikslas vienyti šalis muzikoje, visgi, tai visuomet išlieka atlikėjų varžytuvėmis, kuris Europai pristatys pačią gražiausią, o gal – sėkmingiausią dainą.

Sėkmės rekordininkai

Iki šių metų, kai Roterdame suplazdės dar vienos laimėjusios šalies vėliava, iš viso konkursą yra laimėjusios 67 dainos iš 27 šalių. Su septyniomis pergalėmis Airija yra pati sėkmingiausia „Eurovizijos“ dalyvė, pergalės vaisius raškiusi 1970 m., 1980 m., 1987 m. Taip pat tris kartus iš eilės – 1992-1994 m. Paskutinį kartą Airijai pasisekė 1996-aisiais.

Labas rytas, Lietuva I d. Orai per daug nelepins: bus šilta, bet visą likusią savaitę vietomis laikysis trumpi lietūs

Kaip rašo portalas „eurvision.tv“, Airijai ne kartą pergalę atnešė tas pats atlikėjas – australas, gavęs Airijos pilietybę jau po konkurso, Johnny Logan, gerbėjų rate žinomas kaip „Ponas „Eurovizija““. Iš viso „Eurovizijoje“ sėkmė jam nusišypsojo tris kartus – 1980-aisiais nugalėjo su daina „What's Another Year“. Po 7-erių metų savo sėkmę pakartojo ir vėl parvežė Airijai pergalę su daina „Hold me now“. 1992-aisiais jo sukurta daina „Why me?“ atnešė pergalę airių atlikėjai Lindai Martin.

Šešios pergalės „Eurozivijoje“ – Švedijos sąskaitoje. Sėkmingųjų trejetuką uždaro net keturios šalys, laimėjusios 5 kartus, tai – Liuksemburgas, Prancūzija, Nyderlandai ir Jungtinė Karalystė. 4 kartus pergalės skonio ragavo Izraelis. 12-a šalių yra laimėjusios po kartą.

„Nulio taškų fenomenas“

Kur laimėtojai, ten ir pralaimėtojai. Norvegija pačiame taškų lentelės dugne yra atsidūrusi net 11 kartų. Visgi, Norvegijai sėkmė yra nusišypsojusi tris kartus, kai 1985-aisiais, 1995-aisiais ir 2009-aisiais šalis iškopė į pirmąją vietą.

„Nulis taškų“ – tokį įvertinimą per visą „Eurovizijos“ istoriją yra išgirdusi ne viena šalis. Tokių nesėkmių finaluose yra nutikę 36-is kartus. Nesėkmingiausios šalys – Norvegija ir Austrija – 4 kartus nesulaukusios nė vieno balo. 1994 m. nė vieno taško negavo ir Lietuva, kai jai atstovavo atlikėjas Ovidijus Vyšniauskas su daina „Lopšinė mylimai“.

„Eurovizijos“ garbės lenta

Johnny Logan – ne vienintelis į „Eurovizijos“ garbės lentą patenkantis dainų autorius. Vokiečių dainų kūrėjas ir kompozitorius Ralph Siegel laikomas tikru „Eurovizijos“ fanatiku. Ant didžiosios „Eurovizijos“ scenos skambėjo per 20-imt jo dainų, sukurtų iš viso 5 šalių atstovams. Pirmoji pačios Vokietijos pergalė taip pat buvo nukalta Ralph Siegel – tai 1982-aisiais nugalėjusi daina „Ein Bisschen Frieden“.

Taip pat ir kai kuriems atlikėjams „Eurovizijos“ skonis būna toks saldus, kad norisi ragauti dar. San Marino atstovė Valentina Monetta konkurse iš viso dalyvavo 4 kartus. O 2010 m. konkurso laimėtoja vokietė Lena nusprendė ginti savo pergalę ir „Eurovizijoje“ dalyvavo ir antrąkart. Tiesa, tąkart pasisekė mažiau – ji užėmė 10 vietą.

„Euroviziniai“ rekordai

Statistika rodo, kad sėkmingiausia kalba konkurse – anglų. Pasak portalo „eurosong-contest.fandom.com“, 31 kartą „Euroviziją“ laimėjo dainos šia kalba. 14 laimėtojų dainos buvo prancūziškos. Po 3 kartus laimėjo olandų ir hebrajų kalbomis skambėjusios dainos.

Angliškai skambėjo ir daina, kuri surinko daugiausiai taškų finale visoje „Eurovizijos“ istorijoje. Tai – 2009 m. laimėtojo taurę iškėlęs norvegas Alexander Rybak, kurio daina „Fairytale“ surinko 387 taškus. Tiesa, 2016 m. konkurso taškų skaičiavimo sistema pakito.

Pastaraisiais metais „Eurovizija“ prie ekranų žiūrovus kelioms valandoms priklijuoja 3 kartus per savaitę. 2015-aisiais Vienoje vykęs finalas laikomas ilgiausiu – transliacija truko be vienos minutės 4 valandas. Tuo tarpu pati trumpiausia buvo 1957-ųjų „Eurovizija“, trukusi 1 val. ir 9 min.

Savąjį rekordą „neša“ ir pats konkursas. 2015-aisiais „Eurovizija“ įrašyta į Guinnesso rekordų knygą kaip ilgiausiai rodomas kasmetis muzikinis televizijos konkursas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.