Muzika

2021.03.07 13:18

LRT OPUS eteryje – Islandijos muzikos deimantu vadinamo atlikėjo Ásgeiro koncertas

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2021.03.07 13:18

Radijo stotis LRT OPUS tęsia užsienio atlikėjų koncertų transliacijas, kurias eteryje galite girdėti kiekvieną sekmadienį, 19 valandą.

Šį sekmadienį eteryje – islandų dainininkas ir dainų kūrėjas Ásgeiras, vadinamas savo šalies muzikos sensacija ir viena ryškiausių šios šalies praėjusio dešimtmečio sėkmės istorijų.

Mažyčiame, vos 57 gyventojus turinčiame Laugarbakio kaime užaugęs atlikėjas vaikystėje svajojo tapti sportininku, tačiau viską pakeitė pažintis su gitara.

Būdamas dvidešimties, 2012-aisiais jis išleido debiutinį albumą gimtąja kalba „Dýrð í dauðaþögn“, kuris Islandijoje tapo stulbinamai populiariu.

Tai – greičiausiai perkamas debiutinis albumas Islandijos muzikos istorijoje. Pagal šį rodiklį Ásgeiras pralenkė ir tokius Islandijos scenos gigantus kaip Björk ar „Sigur Ros“. Už šį įrašą dainininkas pelnė net keturis Islandijos muzikos apdovanojimus, tarp jų – ir Metų albumo kategorijoje.

Teigiama, kad debiutinį Ásgeiro albumą yra įsigijęs kas dešimtas islandas. Norėdamas patikrinti šią teoriją, BBC radijo laidų vedėjas Dermotas O‘Leary sykį eteryje pradėjo skambinti atsitiktiniais numeriais iš Islandijos telefonų knygos. Jau pirmoji ragelį pakėlusi moteris atsakė, kad ne tik turi šį albumą, bet dar ir Ásgeiro mama mokykloje buvo jos sūnaus mokytoja.

Paskatintas sėkmės, 2013-aisiais dainininkas išleido ir anglišką albumo variantą „In The Silence“ – išversti dainų tekstus į anglų kalbą padėjo Islandijoje gyvenantis garsus JAV atlikėjas Johnas Grantas. Beje, visi šiame albume skambantys dainų tekstai yra sukurti Ásgeiro tėvo – garsaus Islandijos poeto Einaro Georgo Einarssono. Jo eiles savo kūriniams Ásgeiras naudojo ir vėlesniuose įrašuose.

Švelnus balsas, gilūs tekstai, akustinių ir elektroninių garsų derinys, įsimenančios melodijos greitai jauną islandą išgarsino visame pasaulyje – jis buvo pakviestas koncertuoti SXSW, „Sonar“ ir kituose svarbiausiuose planetos festivaliuose. Prabėgus vos metams po debiutinio albumo pasirodymo, atlikėjas jau surengė du koncertus Sidnėjaus operos teatre, į kuriuos buvo išgraibstyti visi bilietai.\

2017-aisiais dainininkas išleido antrąjį albumą „Afterglow“, kuriame ryškiau pasuko į elektroninę muziką su soulo ir r‘n‘b elementais, o pernai – trečiąjį albumą „Bury The Moon“.

Angliškai ir islandiškai dainuojančio 28-erių atlikėjo kūryba dažnai lyginama su JAV grupės „Bon Iver“, norvegų dueto „Kings Of Convenience“, britų kūrėjo Jameso Blake‘o muzika.

Interneto svetainė „The Line Of Best Fit“ šį islandą vadina „retu deimantu“, o leidinys „Mail On Sunday“ rašo, jog jo kuriama muzika – tokia įspūdinga, kad Ásgeiras galėtų Šiaurės šalyse tapti tokiu populiariu kaip, pavyzdžiui, britų žvaigždė Adele.

LRT OPUS eteryje sekmadienio vakarą skambės Ásgeiro koncertas, pernai lapkritį surengtas virtualiai vykusiame žymiausiame Islandijos festivalyje „Iceland Airwaves“. Koncertas transliuojamas, bendradarbiaujant su Europos transliuotojų sąjunga.