Muzika

2021.03.03 17:02

LRT PLIUS eteryje – filmas apie legendinį Ronnie Scotto muzikos klubą

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2021.03.03 17:02

LRT PLIUS tęsia dokumentinių filmų seriją apie žymias pasaulio populiariosios muzikos asmenybes ir reiškinius.

Šį trečiadienį, 21 val. 30 min., kviečiame žiūrėti dokumentinį filmą apie Ronnie Scotto klubą. Ši Londone 1959 metais atidaryta ir iki šių dienų veikianti gyvos muzikos vieta yra vienas žymiausių džiazo klubų pasaulyje.

Bohemiškame Londono Soho rajone veikiančiame klube yra grojusios kone visos žymiausios pasaulio džiazo žvaigždės – nuo Ellos Fitzgerald ir Sarah Vaughan iki Stano Getzo ir Ninos Simone.

Iki pandemijos kiekvieną savaitę jame pasirodymus rengdavo ir visame pasaulyje žymūs, ir savo karjeros kelią dar tik pradedantys jauni muzikantai.

Nedidelis klubas, kuriame telpa keli šimtai lankytojų, apipintas legendomis ir neįtikėtinomis istorijomis. Pavyzdžiui, sykį čia savo koncertą, apie tai paskelbdamas kone paskutinę akimirką, surengė JAV dainininkas Prince‘as, o 1970-aisiais paimprovizuoti į sceną pakilo legendinis roko gitaristas Jimi Hendrixas. Tai buvo paskutinis jo viešas pasirodymas – mažiau nei po dviejų parų muzikantas mirė.

Daugybė Londone viešinčių muzikos garsenybių klubą renkasi laisvalaikiui – taip neplanuotai po savo koncertų į klubą yra užsukę ir į sceną poros kūrinių pagroti pakilę Lady Gaga, Stevie Wonderis ir kitos muzikos žvaigždės.

Kai 2014-aisiais klube grojo Prince’as, jo vadybininkai griežtai neleido į klubą įleisti garsenybių, norinčių patekti į koncertus pagal svečių sąrašą, o visi bilietai buvo išgraibstyti.

Garsūs britų pramogų pasaulio žmonės klubo administracijos maldavo galimybės patekti į šiuos koncertus, tad buvo rasta išeitis – manekenė Kate Moss, dainininkė Adele, buvęs roko grupės “Oasis” narys Noelis Gallagheris į klubą pateko, perrengti darbuotojų uniformomis, nešiojo į virtuvę dėžes su gėrimais, kad Prince’o komanda nieko neįtartų.

Dokumentiniame filme, kurį pamatys LRT PLIUS žiūrovai, pasakojama ne tik šio klubo įkūrimo ir gyvavimo istorija, bet ir klubo įkūrėjo R. Scotto biografija.

Džiazo saksofoninkas R. Scottas savo klubą įkurti nusprendė po viešnagės JAV – susižavėjęs Niujorko džiazo barais. Nors klubas pelnė pasaulinę šlovę, kaip rodoma filme, jo istorijoje buvo ir daug nelengvų akimirkų, kai šiai gyvos muzikos vietai grėsė uždarymas.

1996 metais R. Scottas mirė, tačiau klubo veiklą tęsė jo verslo partneris, o šiuo metu tai daro nauji savininkai, pasistengę išsaugoti legendinę jo dvasią.

Dokumentiniame filme gausu archyvinių kadrų, klubo įkūrėjų pasakojimų ir garsių džiazo muzikantų įspūdžių.