Muzika

2021.02.28 14:02

LRT OPUS eteryje – britų elektroninės muzikos žvaigždės Maxo Cooperio koncertas

LRT.lt2021.02.28 14:02

Radijo stotis LRT OPUS tęsia garsių užsienio atlikėjų koncertų transliacijas, kurias eteryje galite išgirsti kiekvieną sekmadienį, 19 valandą.

Šį sekmadienį eteryje – britų elektroninės muzikos kūrėjas Maxas Cooperis, kuris prieš pusantrų metų viešėjo ir Lietuvoje. 2019-ųjų rudenį jis festivalio “Gaida” kvietimu surengė pasirodymą Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje.

Kaip pranešime spaudai skelbė šio festivalio rengėjai, M. Cooperis yra menininkas, savo pasirodymuose jungiantis elektroninę muziką, vaizduojamuosius menus ir mokslinius metodus.

Audiovizualinius Maxo Cooperio pasirodymus pirmieji stengiasi pasikviesti patys garsiausi pasaulio festivaliai „Glastonbury“ (Didžioji Britanija), „Sonar“ Barselonoje (Ispanija), „Fuji Rock“ (Japonija), „Amsterdam Dance Event“ (Olandija), „Decibel Festival“ Detroite (JAV), Monrealyje vykstantis svarbiausias Kanados elektroninės muzikos festivalis „MUTEK“, o taip pat Anglijoje rengiami festivaliai „Bestival“ ir „Latitude Festival“ ir kt.

M. Cooperio remiksų amplitudė – nuo neoklasikos kompozitorių Michaelo Nymano ir Nilso Frahmo iki „indie“ grupių, tokių kaip elektroninę muziką grojantys britai „Hot Chip“ ir popmuziką atliekantys amerikiečiai „Au Revoir Simone“.

Įdomu, kad M. Cooperis įgijo ne tik muzikinį, bet ir mokslinį išsilavinimą: 2008 m. apgynė daktaro disertaciją skaitmeninės biologijos srityje. Mokslinės įžvalgos padėjo jam sintezuoti kompleksišką ir kartu melodingą garsą. M. Cooperis rengia gyvosios elektronikos pasirodymus, sutelkdamas dėmesį į sensorinį klausytojų panardinimą, naudoja erdvinio garso technologijas. Jo bendri pasirodymai su žymiu Kanados medijų menininku Maotiku buvo rengiami tokiuose garsiuose Europos klubuose, kaip Berlyno „Berghain“, Budapešto „Aether“.

M. Cooperis buvo kviečiamas dalyvauti garsioje BBC radijo laidų serijoje „Essential Mix“, skirtoje šiuolaikinei elektroninei šokių muzikai. Pripažinimo sulaukė ir Melburne įsikūrusios įrašų kompanijos „Balance Music“ 2018 m. išleistos M. Cooperio muzikos kompiliacijos, o viena svarbiausių pasaulio elektroninės muzikos platformų „RA“ ne kartą įtraukė M. Cooperį į savo „Top 100-tuką“.

Nuo 2014 m., kai pasirodė debiutinis M. Cooperio albumas, jis išleido dar keturis didžiulės sėkmės sulaukusius albumus. Naujausias, pavadintas „Glassforms“, pristatytas pernai vasarą.

Pirmasis M. Cooperio albumas „Human“, kurį atlikėjas įrašė su dainininkėmis Kathrin DeBoer ir Raphaelle Standell-Preston, apibūdinamas kaip veržlus ir kinematografiškas, lygiomis dalimis derinantis agresiją ir niuansus. Antrasis albumas „Emergence“ pasirodė 2016 m. Kuriant jį bendradarbiavo matematikai, mokslininkai ir vaizdo menininkai, „Emergence“ apibūdinamas kaip grynoji garsinė alchemija, kurią vienintelis Maxas Cooperis geba pristatyti tokia intriguojančia forma.

2018 m. pasirodė trečiasis M. Cooperio studijinis albumas „One Hundred Billion Sparks“, puikiai sutiktas klausytojų ir kritikos. Darbą ties šiuo albumu menininkas pradėjo visiškai atsiskyręs nuo išorinio pasaulio ir perstatydamas studiją savo kaime Velse.

Pasirodžius „One Hundred Billion Sparks“, Maxas surengė 270 imersinių audiovizualinių pasirodymų, kuriuose jo vaizdinių pasaulis atskleidžiamas naudojant ne tik koncertinių patalpų sienas, bet net ir stogus. Pasak M. Cooperio, „mes esame šimtas milijardų kibirkščių: šimtas milijardų neuronų, kurių sproginėjimas kuria jausmus ir idėjas, šimtas milijardų neuronų, kurie mus visus daro skirtingais, bet ir susietais tarpusavy“.

LRT OPUS eteryje sekmadienio vakarą skambės M. Cooperio koncertas, pernai rudenį surengtas virtualiame festivalyje „Sonar“ Barselonoje. Koncertas transliuojamas, bendradarbiaujant su Europos transliuotojų sąjunga.