Muzika

2021.01.24 12:21

LRT OPUS eteryje – melomanus jau 25 metus žavinčios JAV grupės „Eels“ koncertas

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2021.01.24 12:21

Radijo stotis LRT OPUS tęsia žinomų užsienio atlikėjų koncertų transliacijas, kurias eteryje galite girdėti kiekvieną sekmadienį, 19 valandą.

Šį sekmadienį eteryje – JAV alternatyvaus roko grupė „Eels“, išgarsėjusi dar prieš ketvirtį amžiaus.

Apie liūdesį, netektį, tamsą, nelaimingą meilę, depresiją, vienatvę ir kitas nelinksmas gyvenimo puses dainas kurti mėgstanti grupė dažnai vadinama tokia, kurios stiklinė visada yra pusiau tuščia, o ne pusiau pilna.

Kita vertus, stebėtis nereikia – ne vieną dainą įkvėpė tragiški grupės lyderio Marko Everetto, žinomo pravarde E, gyvenimo įvykiai, kurių jam likimas atseikėjo per akis.

„Eels“ prasidėjo kaip M. Everetto solinis projektas – dar praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio pradžioje jis E slapyvardžiu išleido du solinius albumus.

1995-aisiais jis subūrė nuolatinę muzikantų grupę, tačiau iš esmės liko vienvaldžiu „Eels“ lyderiu. Kai kurie grupės albumai yra sukurti ir įrašyti vien Marko, prie kitų prisidėjo ir kiti grupės nariai. Tačiau jie daug sykių keitėsi, o grupės nuotraukoms dažniausiai pozuoja tik M. Everettas, kuris ne tik dainuoja, bet ir groja beveik visais įrašuose skambančiais instrumentais.

1996-aisiais išleistas pirmasis grupės albumas „Beautiful Freak” sulaukė dėmesio visame pasaulyje – už jį 1998-aisiais „Eels” Britų muzikos apdovanojimų ceremonijoje pelnė Metų tarptautinės scenos proveržio prizą.

Tačiau džiaugsmą nustelbė sielvartas – tuo metu M. Everettas išgyveno dramų ir netekčių kupiną laikotarpį.

Dar 1982-aisiais jis patyrė traumą, kai aptiko negyvą savo tėvą – nuo infarkto mirusį fiziką Hugh Everettą III-ąjį.

1996-aisiais nusižudė dainininko sesuo Elizabeth. Netrukus Markas sužinojo, kad jo mama serga nepagydoma plaučių vėžio forma. Ji mire 1998-aisiais.

Sielvartą dainininkas išliejo 1998 metų albume „Electro-Shock Blues“, bet negandos tuo nesibaigė.

2001 metų rugsėjo 11 dieną M. Everetto pusseserė Jennifer žuvo teroristų užgrobtame lėktuve, kuris įsirėžė į Pentagoną. Kaip vėliau yra sakęs dainininkas, jis ne kartą susimąstė, ar lėktuvas kliudė kabinetą, kuriame kadaise dirbo jo tėvas.

Meilės reikalai M. Everettui irgi kol kas klostosi ne itin sėkmingai – 2000-aisiais jis vedė odontologę iš Rusijos Nataliją Kovaliovą, tačiau santuoka iširo po penkerių metų. Prieš penkerius metus dainininkas vedė antrą sykį, prieš trejus metus susilaukė sūnaus, tačiau antroji santuoka irgi iširo.

„Stengiuosi nepasiduoti mintims apie praeitį. Žinoma, mus visus kartais jos apima ir tai labai žmogiška, bet stengiuosi, kad man taip nenutiktų. Visada esu labai užsiėmęs tuo, kas vyksta dabar, ir neturiu nei laiko, nei energijos kapstytis praeityje“, - išskirtiniame interviu Europos transliuotojų sąjungai sakė „Eels“ lyderis.

Visi likimo smūgiai nesugriovė Marko noro kurti muziką – pernai rudenį pasirodė jau tryliktasis „Eels“ albumas „Earth To Dora“.

Grupės muzika, beje, yra ypač mėgstama kino ir televizijos pasaulyje. „Eels“ dainos skamba keliose dešimtyse kino filmų ir TV serialų – tarp jų ir „Šrekas“, „Amerikos grožybės“, „Bukas ir bukesnis“ bei kituose.

Šįmet sukanka 25-eri metai pirmajam „Eels“ albumui „Beautiful Freak” ir tai M. Everettui atrodo nuostabu.

„Kai buvau jaunas, tikrai neturėjau daug vilčių ar svajonių apie ateitį. Nemaniau, kad man nutiks kažkas gero. Ir net dabar kartais įsignybu sau į ranką, nes negaliu patikėti, kad man taip pasisekė – įrašyti bent vieną albumą, jau nekalbant apie visus kitus. Ir nepaisant to, kad mano gyvenime buvo sunkių akimirkų, kai nutinka tokie stebuklai, negaliu būti pesimistu“, - atvirauja 57-erių atlikėjas.

Naujausio „Eels“ albumo viršelyje pavaizduotas klounas - tai paveikslas iš sendaikčių parduotuvės.

„Jis mano tualete kabo jau dešimt metų. Kuriant albumą, nuėjau į tualetą atlikti reikalų, žiūrėjau į tą paveikslą ir išgirdau kaip kambaryje skamba muzika. Staiga supratau, o – tobulas albumo viršelis, nes klounas atrodo taip, kad jo gyvenime buvo sunkių laikų, bet jis vis tiek sugeba šypsotis. Tarsi sako – viskas bus gerai“, - pasakoja M. Everettas.

LRT OPUS eteryje sekmadienio vakarą skambės „Eels“ koncertas, 2019 metais surengtas Belgijoje, viename didžiausių šios šalies festivalių „Pukkelpop“. Koncertas transliuojamas, bendradarbiaujant su Europos transliuotojų sąjunga.