Muzika

2021.01.17 18:53

Mirė už nužudymą nuteistas žymus JAV muzikos prodiuseris Philas Spectoras

LRT.lt2021.01.17 18:53

Muzikos pasaulį sekmadienio vakarą apskriejo žinia, jog mirė Philas Spectoras – garsus JAV muzikos įrašų prodiuseris, prisidėjęs prie žymiausių pasaulio atlikėjų įrašų.

81-erių prodiuseris šeštadienį mirė ligoninėje Kalifornijoje, į kurią buvo pervežtas iš kalėjimo. Kaip skelbia kalėjimo administracija, jis mirė dėl natūralių priežasčių, o tikslesnės aplinkybės bus paskelbtos vėliau.

Tačiau JAV portalo TMZ šaltiniai teigia, kad prodiuseriui dar prieš kelias savaites diagnozuota COVID-19 liga – tada jis buvo pervežtas į ligoninę, tačiau būklei pagerėjus esą sugrąžintas į kalėjimą.

2009-aisiais Ph. Spectoras buvo nuteistas už aktorės Lanos Clarkson nužudymą. Jam buvo skirta mažiausiai 19 metų laisvės atėmimo bausmė.

Aktorės kūnas su šautine žaizda buvo rastas prodiuserio namuose. Ph. Spectoras teisme teigė, kad aktorė netyčia nusižudė, „bučiuodama pistoletą“. Teismas šia versija nepatikėjo ir paskelbė prodiuserį kaltu. Apie šią istoriją 2013-aisiais sukurtas ir vaidybinis filmas, kuriame Ph. Spectorą suvaidino aktorius Alas Pacino.

Ekstravagantišku elgesiu ir sudėtingu charakteriu garsėjęs Ph. Spectoras paliko didelį pėdsaką populiariosios muzikos istorijoje. Jis vadinamas vienu pirmųjų muzikos įrašų prodiuserių, kurie patys tapo ryškiomis žvaigždėmis.

Ph. Spectoras išgarsėjo septintajame dešimtmetyje, prodiusuodamas soulo ir ritmenbliuzo įrašus ir sukūręs savo skambesio braižą, vadinamą „garsų siena“.

Vėliau jis dirbo su grupės „The Beatles“, jos narių Johno Lennono ir George‘o Harrisono, Cher, Harry Nilssono, Leonardo Coheno ir kitų atlikėjų įrašais.

Prisimindami šiuos darbus, ne vienas iš jų minėjo keistą ir nerimą keliantį Ph. Spectoro elgesį – pavyzdžiui, L. Cohenas pasakojo, jog prodiuseris mėgo visur nešiotis ginklą ir sykį net nukreipė jį į dainininką, sakydamas, jog jį myli.

Paskutinius porą dešimtmečių iki įkalinimo Ph. Spectoras beveik nebedirbo, tačiau jo braižas ir įrašų skambesys padarė įtaką daugeliui žinomų populiariosios muzikos atlikėjų ir prodiuserių.

Prodiuserio asmeninis gyvenimas – pilnas šokiruojančių istorijų.

Antroji jo žmona, Ph. Spectoro prodiusuotos grupės „The Ronettes“ vokalistė Ronnie Spector, savo autobiografinėje knygoje vėliau rašė, kad prodiuseris buvo įkalinęs ją savo namuose ir ne vienus metus terorizavo psichologiškai. Galiausiai moteris pabėgo iš vyro namų ir skyrybų metu atsisakė bet kokių teisių į pinigus už įrašytas dainas. Anot jos – nes Ph. Spectoras žadėjo kitaip pasamdyti samdomą žudiką, kad ją užmuštų.

Ph. Spectoro įvaikinti sūnūs Gary ir Donte vėliau žiniasklaidai pasakojo, kad buvo auginami kaip kaliniai, o vėliau tėvas vertė juos jam matant imituoti seksualinius veiksmus su jo tuomete mergina.

Jau teisiamas dėl žmogžudystę Ph. Spectoras 2006-aisiais vedė trečią kartą – 41-eriais metais jaunesnę Rachelle Short.

2016-aisiais Ph. Spectoras jau būdamas už grotų paprašė skyrybų dėl „nesuderinamų skirtumų“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt