Muzika

2021.01.13 11:20

Sausio 13-ajai atminti: Šiaulių muzikantai po 30 metų atgaivino laisvės dainą „Broli, neverk“

LRT.lt2021.01.13 11:20

Būrys žinomų Šiaulių muzikantų Sausio 13-osios 30-mečiui įrašė naują dainos „Broli, neverk“ versiją. Kūrinys gimė 1991 metų sausį, reaguojant į kruvinus Lietuvą sukrėtusius įvykius.

Daina, kuriai muziką sukūrė Aurelijus Ščiuka ir Gediminas Dapkevičius, o žodžius – Paulius Arlauskas, garsiai skambėjo prieš tris dešimtmečius. Šiandien ji suskambo naujai, sudainuota Virgio Stakėno, Rolando Janušo, Lauros Remeikienės, Sigito Orūno, Laimonto Diniaus – Lainiaus, Evaldo Daujoto, Saulės ir Sauliaus Urbonavičiaus-Samo.

Dainos „Broli, neverk“ istoriją prisimenantis L. Dinius pasakoja, kad 1991 metų sausio 14-ąją tuometis Šiaulių roko klubo „Tango“ roko vadovas Aurelijus Silkinis pakvietė šiauliečius atlikėjus atvykti į studiją ir įgyvendinti spontaniškai gimusią bendros dainos idėją.

„1991 m. sausio 11-13 dienomis praktiškai visi garsiausi Šiaulių atlikėjai nuolat judėjo – dalyvavo renginiuose Vilniuje, prie Spaudos rūmų, Seimo, palaikė kolegas Kaune, Klaipėdoje.

Sausio 13-osios naktį dalis dar suspėjo sugrįžti į Šiaulius ir dalyvauti koncerte-mitinge prie Šiaulių savivaldybės, pauzėse tarp dainų spėliodami, ar brutalus puolimas apsiribos Vilniumi, ar laukti jėgos demonstracijos ir Šiauliuose. Juk didžiulė karinė bazė visai šalia, Zokniuose“, - prisimena L. Dinius.

Sausio 14-osios pavakarę „Tango“ studijoje ėmė šurmuliuoti ir gausėti išvargusių atlikėjų būrys. Aurelijus Ščiuka ir Gediminas Dapkevičius kūrė muzikinę formą, ritminius piešinius konstravo būgnininkas Vytautas Mundinas, gitaros rifų ieškojo Sigitas Orūnas. Paulius Arlauskas popieriaus lape dėliojo žodžius, kurie lyg patys krito melodijon. Prisijungė Saulė, Gytis Paškevičius, Virgis Stakėnas, Lainius su dukra Gerda, Rolandas Janušas.

„Spontaniškai sukurta ir atlikta daina iškart sualsavo tuo, kas vadinama tikra nuotaika, tikra jėga. Viso to pagrindas – drąsa ir nuoširdumas. Nesvarbu, kad viskas vyko itin greitai, kad trūko techninių ir kitokių galimybių viską padaryti itin kokybiškai.

Per tris dešimtmečius, natūralu, dalis proceso dalyvių išvyko gyventi į kitus miestus ir kraštus, dalis pasuko kitomis gyvenimo kryptimis.

Artėjant tų įvykių trisdešimtmečiui, dauguma tų įvykių dalyvių ir atlikėjų su entuziazmu priėmė idėją dainą perdainuoti, atiduodant pagarbą laikotarpiui, kuomet visi buvome kaip kumštis, vieningi ir pasitikintys“, - pasakoja naują dainos versiją įrašyti sumanęs L. Dinius:

„Niekada neužmiršau, kas darėsi sausio 13-ją 1991-siais. Niekada nesigyriau tą naktį buvęs su gitara - savo ginklu prie parlamento ( tiksliau - greta - ant bibliotekos laiptų). Tik viduje savęs didžiavausi.

Visada laikiau save patriotu. Tebelaikau. Tad, kai kolegos pakalbino prisijungti prie garsiosios dainos atnaujinimo – iš karto klausiau, kur ir kada. Ta, įtampos ir nerimo, o kartu ir beprotiškai sveiko tarpusavio solidarumo para, gyvenant Šiaulių kultūros rūmų įrašų studijoje ir kuriant dabar jau legendinę (su visu rimtumu ir atsakomybe tvirtinu tai) dainą - himną “Broli, neverk” mane tebeveda pirmyn iki šiol“, - priduria V. Stakėnas.