Muzika

2021.01.02 16:46

Geriausi 2020-ųjų muzikos albumai: kritikų liaupsės – talentingoms moterims

LRT.lt2021.01.02 16:46

2020-aisiais muzikos scenoje ryškiausiai žibėjo moterys. Tai akivaizdu, pažvelgus į metų pabaigoje sudarytus geriausių muzikos albumų sąrašus, kuriuos paskelbė daugelis didelę auditoriją turinčių pasaulio spaudos leidinių ir muzikinių interneto svetainių.

Didelių muzikos kritikų simpatijų sulaukė viena populiariausių pasaulio atlikėjų – JAV dainininkė Taylor Swift.

Vasarą ji netikėtai išleido pandemijos metu sukurtą albumą „Folklore“, kuris nustebino pakitusiu skambesiu. Popmuzikos hitus pakeitė akustinių instrumentų garsai ir švelnus posūkis į alternatyvią muziką – prie albumo prisidėjo ir žinomų grupių „The National“ bei „Bon Iver“ muzikantai.

Beje, gruodį Taylor išleido dar vieną albumą „Evermore“, kuris taip pat pakilo į populiariausių įrašų sąrašų viršūnes visame pasaulyje.

T. Swift albumą „Folklore“ metų geriausiu skelbia JAV žurnalai „Billboard“, „Rolling Stone“, „Time“, leidiniai „Los Angeles Times“, „U.S. Weekly“, „U.S.A. Today“.

Kita atlikėja, sulaukusi didelio kritikų pripažinimo, yra amerikietė Fiona Apple.

43-ejų dainininkė ir dainų autorė, kuri yra ir prestižinių „Grammy“ apdovanojimų laureatė, nelepina savo gerbėjų dažnais įrašais. Per 25 karjeros metus ji išleido tik penkis albumus.

Naujausią, pavasarį po aštuonerių metų pertraukos išleistą „Fetch The Bolt Cutters“, kritikai liaupsina už tekstų gilumą ir neįprastus muzikinius sprendimus. Nors albumas nagrinėja rimtas temas – seksualinio ir psichologinio smurto, išsilaisvinimo iš slegiančių situacijų – kritikai jį taip vadina daugiausiai humoro nešančiu F. Apple kūriniu.

Ne vienas žurnalas šį albumą iškart paskelbė šedevru, o sausio pabaigoje vyksiančioje „Grammy“ ceremonijoje už šias dainas F. Apple pretenduoja laimėti net tris apdovanojimus.

F. Apple diską geriausiu metų albumu skelbia interneto svetainės „Pitchfork“, „Stereogum“, „Vulture“, „Spin“, leidinys „The Guardian“, daugelyje kitų sąrašų jis įtrauktas į geriausiųjų trejetuką ar penketuką.

Dar viena didelės sėkmės 2020-aisiais sulaukusi dainininkė – JAV alternatyvios muzikos atlikėja Phoebe Bridgers, už savo naujausią albumą „Punisher“ nominuota net keturiose „Grammy“ apdovanojimų kategorijose.

Ši jos albumą metų geriausiu skelbia leidiniai DIY ir „The Sunday Times“, taip pat – interneto svetainė „Popmatters“.

Kritikų dėmesio nusipelnė ir japonų kilmės britų dainininkė bei modelis Rina Sawayama.
Pernai balandį ji išleido debiutinį albumą „Sawayama“, kuriame originaliai suderino elektroninės, popmuzikos ir r’n’b žanrų skambesį.

Albumą metų geriausiu išrinko įtakingos apie muziką rašančios internet svetainės „Gigwise“ ir „The Line Of Best Fit“.

Ne viename geriausių metų albumų dešimtuke šmėžuoja amerikiečių seserų duetas „Chloe x Halle“. Superžvaigždės Beyonce atrastos merginos pasižymi moderniu ir originaliu požiūriu į r’n’b žanro muziką.

Už 2020-aisiais išleistą albumą „Ungodly Hour“ merginos net tris sykius nominuotos „Grammy“ apdovanojimui, o šį diską geriausiu metų albumu skelbia interneto svetainė „Clash“.

Interneto svetainė NME geriausiu metų albumu išrinko reperių „Run The Jewels“ albumą „RTJ4“, snobišku požiūriu garsėjanti svetainė „The Quietus“ – britų psichodelinio roko grupės „Hey Colossus“ darbą „Dances / Curses“, o svetainė „Noisey“ – r‘n‘b ir hauso skambesį derinančios britų grupės „Sault“ dviejų albumų seriją „Untitled“.

O štai žurnalai „Mojo“ ir „Uncut“ atsigręžė į vieną garsiausių visų laikų populiariosios muzikos kūrėjų – geriausiu metų albumu paskelbė 79-erių JAV muzikanto Bobo Dylano „Rough And Rowdy Ways“.

Šį naujų dainų albumą gyva legenda įrašė po aštuonerių metų pertraukos. „Rough and Rowdy Ways“ yra jau 39-asis albumas B. Dylano karjeroje.

Dėl koronaviruso pandemijos B. Dylanui, kuris yra kilęs iš Lietuvos ir yra koncertavęs Vilniuje, teko nutraukti ambicingą muzikinį koncertų turą, trukusį netgi 32 metus. Taip pat tai yra pirmas jo naujų dainų albumas nuo tada, kai Bobas Dylanas 2016-aisiais buvo apdovanotas Nobelio literatūros premija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.