Muzika

2020.12.16 14:02

LRT PLIUS eteryje – dokumentinis filmas apie Johną Lennoną ir Yoko Ono

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2020.12.16 14:02

Vienam garsiausių roko muzikos dainininkų, buvusiam grupės „The Beatles“ nariui Johnui Lennonui šį rudenį būtų sukakę 80 metų. Praėjusią savaitę sukako 40 metų nuo jo žūties dienos.

LRT PLIUS trečiadienio vakarais 21 val. 30 min. pradeda rodyti dokumentinių filmų seriją apie garsius pasaulio populiariosios muzikos atlikėjus ir reiškinius.

Per artimiausius kelis mėnesius žiūrovų laukia filmai apie grupes „Queen“, „Depeche Mode“, Bruce'ą Springsteeną, „The Rolling Stones“, legendinį Londono Ronnie Scotto džiazo klubą, popmuzikos vaidmenį XX amžiaus politikoje ir kitomis įdomiomis popmuzikos istorijos temomis.

Seriją pradeda šį vakarą rodomas filmas „Johnas ir Yoko: virš mūsų tik dangus“, režisieriaus Michaelo Epsteino sukurtas 2018 metais.

Šiame filme pasakojama, kaip buvo sukurtas J. Lennono albumas „Imagine“, kurio titulinė daina tapo vienu žymiausių XX-ojo amžiaus kūrinių.

Filmui panaudoti dar nematyti archyviniai J. Lennono šeimos kadrai, jame prisiminimais dalijasi prie albumo prisidėję muzikantai, dainininko našlė Yoko Ono ir jo bičiuliai.

Šioje juostoje nesiekiama papasakoti J. Lennono biografijos – ji įamžinta daugybėje knygų ir filmų. Tačiau poetiškai pasakojama apie svarbų dainininko ir jo sutuoktinės gyvenimo laikotarpį, įkvėpusį vienus ryškiausių Johno kūrinių.

Dainų kūrėjas, atlikėjas, pilietinių teisių aktyvistas J. Lennonas laikomas viena svarbiausių XX amžiaus popkultūros figūrų. Jo gyvenimas nutrūko 1980-ųjų gruodį, kai dainininką prie namų Niujorke nušovė Markas Davidas Chapmanas.

Dainininko atminimas ne vienoje pasaulio šalyje pagerbtas paminklais – toks yra ir Lietuvoje, jį galima rasti netoli Vilniaus geležinkelio stoties.

Minint J. Lennono 80-ąjį gimtadienį, šįmet išleistas albumas, kuriame skamba 36 muzikanto dainos, parinktos jo našlės, japonų menininkės Yoko Ono ir sūnaus, muzikanto Seano Ono Lennono. Visoms rinkinyje „Gimme Some Truth. The Ultimate Mixes“ esančioms dainoms atliktos garso korekcijos studijoje, siekiant „išgryninti“ jų skambesį. Taip pat „atnaujinti“ ir dainų vaizdo klipai.

J. Lennono gimtadienio proga jo gimtojo Liverpulio jaunimo centre „Strawberry Field“ pradėtas eksponuoti baltas fortepijonas, kuriuo muzikantas parašė savo garsiąją dainą „Imagine“.

Šį instrumentą 2000-aisiais aukcione įsigijo britų dainininkas George‘as Michaelas. Prieš savo mirtį 2016-aisiais jis yra sakęs, jog norėtų, kad ateityje fortepijoną galėtų apžiūrėti visi norintys.

J. Lennono 80-ojo gimtadienio proga JAV ir Didžiojoje Britanijoje pradėjo veikti specialūs skaitmeninės televizijos ir radijo kanalai, skirti šio kūrėjo muzikai.

Buvęs J. Lennono bendražygis Paulas McCartney ta proga davė kelis išsamius išskirtinius interviu – JAV radijui „Sirius XM“ jį kalbino aktorius Alecas Baldwinas, o britų radijui BBC – J. Lennono sūnus Seanas.

1970-aisiais iširus „The Beatles“, Paulas ir Johnas buvo susipykę – J. Lennonas netgi yra sukūręs piktų eilučių dainose, kuriomis pašiepė buvusį bičiulį. Apie tai užsimenama ir dokumentiniame filme, kurį 21 val. 30 min. pamatys LRT PLIUS žiūrovai.

Tačiau P. McCartney J. Lennono sūnui sakė, kad prieš mirtį susitaikė su jo tėvu, ir dėl to dabar jaučiasi geriau.

„Po visų mūsų „The Beatles“ nesąmonių, ginčų ir verslo skirtumų esu labai laimingas, kad susitaikiau su tavo tėvu.

Labai skaudėtų širdį, jei tai nebūtų nutikę“, – sakė 78-erių dainininkas.

Nors jo ir Johno tandemas laikomas vienais geriausių popmuzikos dainų kūrėjų istorijoje, P. McCartney sakė, kad kartu jie yra sukūrę ir labai prastų dainų – ypač karjeros pradžioje. Tačiau ir šiandien, rašydamas dainas, jis galvoja apie J. Lennoną.

„Pagalvoju – o ką pasakytų Johnas? Ir tada sakau – tu teisus, čia prasta daina, reikia pakeisti. Ir žinau, kad jis panašiai darydavo. Išleisdavau albumą, o jis sakydavo – po velnių, turiu eiti į studiją ir pabandyti padaryti geriau nei Paulas“, – teigė P. McCartney.

Grupė „The Beatles“ pasiekė svaiginančių aukštumų, nors nė vienas jos narių neturėjo muzikinio išsilavinimo.

Tačiau P. McCartney įsitikinęs, kad būtent tai privertė juos labiau stengtis ir tobulėti.

„Dabar į tai žiūriu kaip gerbėjas. Galvoju – oho, kaip man pasisekė, kad sutikau tą keistą stileivą iš autobuso, kuris grojo muziką. Ir kad mes susidėjome ir papildėme vienas kitą“, – pasakojo P. McCartney.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt