Muzika

2020.11.29 20:07

Neįprastai surengtame vaikų „Eurovizijos“ konkurse triumfavo 11-metė prancūzė Valentina

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2020.11.29 20:07

Sekmadienio vakarą Lenkijos sostinėje Varšuvoje surengtas vaikų „Eurovizijos“ konkursas – dėl COVID-19 pandemijos šįkart jis vyko neįprastai.

Dėl pasaulį užklupusio koronaviruso šių metų pavasarį turėjęs vykti suaugusiųjų „Eurovizijos“ konkursas buvo atšauktas, tačiau Europos transliuotojų sąjunga nusprendė vis dėlto surengti vaikų „Euroviziją“, pasinaudojant šiuolaikinėmis technikos galimybėmis.

Aštuonioliktą sykį surengtos vaikų „Eurovizijos“ dalyvių pasirodymai buvo įrašyti iš anksto. Dauguma jų dainas nufilmavo savo šalių televizijos studijose, nors kai kurios šalys pasinaudojo rengėjų siūlymu atvykti ir pasirodymus nufilmuoti Lenkijoje.

Tiesioginės transliacijos metu buvo rodomi šie įrašai, o renginio vedėjai su žiūrovais sveikinosi gyvai ir teletiltu jungėsi su atlikėjais, vaikų „Euroviziją“ stebinčiais savo šalyse.

Vedėjus ir kai kuriuos specialius pasirodymus studijoje gyvai stebėjo ir nedidelis būrys žiūrovų su kaukėmis.

Dvi valandas trukusiame konkurse triumfavo 11-metė dainininkė iš Prancūzijos Valentina, sudainavusi kūrinį „J'imagine“:

Už šią atlikėją Europa balsavo kone vienbalsiai – pirmąją vietą Valentinai Tronel skyrė ir TV žiūrovai (iš viso balsavę net 4,5 milijono kartų), ir komisija.

JAV popžvaigždės Arianos Grande dainas dievinanti mergaitė sakė, jog laimėti vaikų „Euroviziją“ buvo jos svajonė, o pergalę ji norėtų skirti savo senelio atminimui.

Būdama šešerių, ji dalyvavo atrankoje į populiarų vaikams skirtą muzikinį televizijos šou, tačiau tada jos nepasirinko nė vienas šou mokytojas. Vis dėlto Valentina nenuleido rankų ir šiuo metu yra populiarios vaikų grupės „Kids United“, suburtos skleisti žiniai apie labdaringas organizacijos UNICEF iniciatyvas, narė.

Antrąją vietą užėmė Kazachstano atstovė Karakat Bašanova, trečiąją – ispanė Solea.

Neįprastomis aplinkybėmis vykusi vaikų „Eurovizija“ – ir savotiška repeticija prieš kitų metų suaugusiųjų „Euroviziją“, gegužę vyksiančią Nyderlandų mieste Roterdame.

Mat vienas iš galimų šio renginio scenarijų yra būtent toks – jei pandemija nenuslūgs, konkursas galbūt vyks šiuo „distanciniu“ būdu.

Koronaviruso pandemija pakoregavo ne vieną vaikų „Eurovizijos“ aspektą. Šįmet konkurse dalyvavo dvylikos šalių atlikėjai. Tai – vienas mažiausių skaičių per visą renginio istoriją.

Dalyvauti atsisakiusios šalys kaip vieną pagrindinių priežasčių minėjo dėl pandemijos kilusius keblumus.

Tiesa, buvo ir gerų naujienų – pirmą sykį vaikų „Eurovizijoje“ dalyvavo Vokietija. Dėl pergalės taip pat rungėsi iki šiol dvejus metus iš eilės laimėjusi Lenkija, Kazachstanas, Nyderlandai, Serbija, Baltarusija, Sakartvelas, Malta, Rusija, Ispanija, Ukraina ir Prancūzija.

COVID-19 akcentas atsirado atlikėjų pristatymo filmukuose – juose jaunieji dainininkai teikė dovanas su viruso pandemija kovojantiems gydytojams.

Beje, vaikų „Eurovizijos“ balsavimo taisyklės – kitokios nei suaugusiųjų konkurse. Galutinius rezultatus perpus lemia kiekvienos šalies komisijos ir žiūrovų balsai. Tačiau žiūrovams internetu leidžiama balsuoti, iki renginio dar likus porai dienų, pasižiūrėjus pateiktas dainų ištraukas. Antroji balsavimo internetu dalis vyksta, dainoms nuskambėjus eteryje. Leidžiama balsuoti už tris šalis, tarp jų – ir už savąją.

Pagal konkurso taisykles jame dalyvauti gali atlikėjai nuo 9 iki 14 metų.

Kitaip nei suaugusiųjų „Euroviziją“, šį konkursą rengia ne šalis, laimėjusi praėjusiais metais, o valstybė, pareiškusi pageidavimą ir atitikusi Europos transliuotojų sąjungos reikalavimus. Todėl Lenkija šįmet teisę rengti konkursą gavo ne todėl, kad pernai jį laimėjo šalies atstovė Viki Gabor. Beje, Lenkijoje konkursas įvyko antrus metus iš eilės.

Vakaro metu žiūrovai pamatė ne tik šių metų konkursantų pasirodymas. Greta praėjusių metų laimėtojos V. Gabor pasirodė ir 2018-ųjų vaikų „Eurovizijos“ laimėtoja Roksana Węgiel, taip pat – praėjusių metų suaugusiųjų „Eurovizijos“ laimėtojas olandas Duncanas Laurence‘as ir šįmet suaugusiųjų „Eurovizijoje“ dalyvauti turėjusi lenkė Alicja Szemplinska.

Lietuva vaikų „Eurovizijoje“ nedalyvauja nuo 2011-ųjų, kai mūsų šaliai atstovavo dainininkė Paulina Skrabytė. Iš viso Lietuva šiame konkurse dalyvavo keturis kartus. Geriausią rezultatą šaliai iškovojo Eglė Jurgaitytė, 2008-aisiais užėmusi trečiąją vietą.