Muzika

2020.11.22 13:16

LRT OPUS eteryje – muzikinė kelionė į Nyderlandų festivalį „Le Guess Who?”

LRT.lt2020.11.22 13:16

Radijo stotis LRT OPUS tęsia žinomų užsienio atlikėjų pasirodymų transliacijas, kurias eteryje galite girdėti kiekvieną sekmadienį, 19 valandą.

Šį sekmadienį eteryje – koncertų fragmentai iš Nyderlandų mieste Utrechte kasmet vykstančio festivalio „Le Guess Who?“, aprėpiančio alternatyvią, avangardinę, eksperimentinę muziką, modernų džiazą, hiphopą ir kitus žanrus.

Nuo 2007-ųjų kiekvieną rudenį vykstantį festivalį kasmet kuruoja būrys žinomų alternatyvios scenos atlikėjų, parenkančių programą. Tarp ankstesniais metais tai dariusių – Devendra Banhartas, Jenny Hval, Jamesas Holdenas, Perfume Genius, „Suuns“, „Savages“ ir daugybė kitų.

Šiais metais festivalį teko atšaukti dėl koronaviruso pandemijos, tačiau LRT OPUS eteryje nukeliausime į 2019-ųjų rudenį, kai „Le Guess Who?” scenoje pasirodė kelios dešimtys žinomų pasaulio atlikėjų.

Sekmadienį pristatysime fragmentus iš trijų festivalio koncertų. Pirmoji scenoje – dainininkė iš Naujosios Zelandijos Aldous Harding.

Trisdešimtmetė atlikėja, kurios tikrasis vardas - Hannah Sian Topp, šiuo metu gyvena Didžiojoje Britanijoje.

Indie folk žanrui priskiriama artistė gimė muzikalioje šeimoje ir karjerą pradėjo kaip gatvės muzikantė. 2014-aisiais ji išleido debiutinį albumą „Aldous Harding“, kuris patraukė įtakingos britų leidyklos „4AD“ dėmesį.

Po pastarosios leidyklos sparnu A. Harding išleido dar du albumus – 2017-ųjų „Party“ ir pernai pasirodžiusį „Designer“. „Party“ Tarptautinės nepriklausomų įrašų leidėjų asociacijos (IMPALA) buvo išskirtas kaip vienas geriausių metų Europos albumų.

Įrašus kurti ir prodiusuoti A. Harding padeda daugybė žinomų alternatyvios muzikos veidų – tarp jų atlikėjas Perfume Genius ir britų žvaigždės PJ Harvey bendražygis Johnas Parishas.

Kiti festivalio dalyviai – garsi Danijos grupė „Efterklang“. Melomanų simpatijas visame pasaulyje dar praėjusiame dešimtmetyje pelniusi grupė pernai po septynerių metų pertraukos sugrįžo su nauju, kritikų puikiai įvertintu albumu „Altid Sammen“.

Beje, prie jo įrašų prisidėjo ir lietuvių muzikantė, grupės „Merope“ lyderė Indrė Jurgelevičiūtė. Keliose albumo dainose skamba jos balsas ir grojimas kanklėmis.

Lietuvoje „Efterklang“ muzikantai yra ne sykį viešėję – tiesa, ne šiuo pavadinimu, o kaip šalutinis grupės projektas „Liima“, praėjusiame dešimtmetyje išleidęs porą įspūdingų albumų.

Svajingos alternatyvios popmuzikos žanro atstovai susibūrė prieš 19 metų ir yra viena labiausiai gerbiamų Danijos grupių pasaulyje.

Vakarą vainikuos gerokai trankesni garsai – airių pankai „Girl Band“.

2011 metais Dubline susibūrusi grupė pirmuosius kelerius metus įrašus leido ir koncertus rengė savo lėšomis, kol buvo pastebėta garsios įrašų leidyklos „Rough Trade“.

Jos įkūrėjas Geoffas Travisas, apsilankęs keliuose „Girl Band“ koncertuose, taip susižavėjo grupės laukine energija, jog suteikė jai visišką kūrybos laisvę priimti bet kokius sprendimus įrašų studijoje.

2015-aisiais pasirodė debiutinis „Girl Band“ albumas „Holding Hands With Jamie“, o pernai rudenį – antrasis albumas „The Talkies“.

Kompromisų nepripažįstančią, rupią grupės muziką garbsto muzikos kritikai, vadinantys ją kupina garso ir įniršio. „Girl Band“ muzika kartais net lyginama su ankstyvąja australų žvaigždės Nicko Cave‘o kūryba.

Koncertai iš festivalio „Le Guess Who?“ LRT OPUS eteryje skamba, bendradarbiaujant su Europos transliuotojų sąjunga.