Muzika

2020.10.25 14:57

LRT OPUS eteryje – „shoegaze“ žanro klasikų „Ride“ koncertas

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2020.10.25 14:57

Radijo stotis LRT OPUS tęsia žinomų užsienio atlikėjų koncertų transliacijas, kurias eteryje galite išgirsti kiekvieną sekmadienį, 19 valandą.

Šį sekmadienį eteryje – britų alternatyvios muzikos veteranai „Ride“, vadinami viena svarbiausių „shoegaze“ žanro grupių.

Melancholiškas, depresyvus gitarinis „shoegaze“ žanras aukso amžių išgyveno praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pabaigoje, kai muzikos kritikų ir melomanų dėmesys buvo sutelktas į šio stiliaus grupes „My Bloody Valentine“, „Slowdive“, „Ride“ ir kitas.

Iš psichodelinio roko įkvėpimo sėmęsi, dideliu garsu koncertuose grojantys, gausiai gitarų efektus naudoje muzikantai šlovės spinduliuose maudėsi iki ankstyvųjų 90-ųjų, kai šią muziką užgožė grandžo ir britpopo žanrai.

Tačiau pastarąjį dešimtmetį susidomėjimas „shoegaze“ scena pastebimai atgijęs, o šio stiliaus elementų galima rasti ne vieno populiaraus jaunesnės kartos muzikanto kūryboje.

Ant pirmosios „shoegaze“ bangos plaukusi grupė „Ride“ susibūrė Oksforde 1988-aisiais ir buvo greitai pastebėti garsaus britų alternatyvios muzikos įrašų leidėjo Alano McGee.

1990-aisiais grupė išleido debiutinį albumą „Nowhere“, kurį žurnalas „Rolling Stone“ vadina šedevru, o interneto svetainė „Pitchfork“ – viena geriausiai laiko egzaminą išlaikiusių „shoegaze“ akimirkų.

Tarp grupės gerbėjų buvo ir legendinis britų radijo didžėjus Johnas Peelas, o muzikinė žiniasklaida „Ride“ vadino šviesiausia britų muzikos viltimi. Grupės muzika rado atgarsį toli nuo gimtinės – visi bilietai į koncertus Japonijoje buvo išgraibstyti per kelias minutes.

Grupė išleido dar tris albumus, tačiau kurdama paskutinį iš jų, 1996-aisiais išleistą „Tarantula“, susipyko dėl kūrybos krypties. Nuo savo „shoegaze“ šaknų nutolusi, prie laikmečio madų prisitaikyti bandžiusi grupė nesutarė, kuria kryptimi eiti – į aštresnį roko skambesį ar elektroninę muziką.

„Ride“ iširus, jos gitaristas ir vokalistas Andy Bellas 1999-aisiais prisijungė prie žymiosios roko grupės „Oasis“, su kuria grojo iki pat išsiskirstymo 2009-aisiais.

Šiai grupei iširus, A. Bellas kelerius metus grojo „Oasis“ vokalisto Liamo Gallagherio grupėje „Beady Eye“.

2015-aisiais atsikūrė grupė „Ride“ – ji surengė daug dėmesio sulaukusius koncertus dideliuose Europos ir JAV festivaliuose, o 2017-aisiais po 21 metų pertraukos išleido naują albumą „Weather Diaries“.

Jį, kaip ir naujausią, pernai išleistą grupės albumą „This Is Not A Safe Place“, prodiusavo žinomas britų didžėjus Erolas Alkanas, dirbęs su „The Killers“, „Kindness“, „Klaxons“ ir daugybe kitų garsių roko ir alternatyvos muzikantų.

Abu sugrįžusios grupės albumai sulaukė kritikų liaupsių – pastebima, kad „Ride“ nesivaiko praeities „shoegaze“ skambesio, tačiau ima kai kuriuos šio žanro elementus ir drąsiai maišo su naujomis idėjomis.

„Svarbu, kad žmonės atranda ir naują mūsų muziką. Taip pat – naujoji karta. Nemažai tėvų į koncertus jau ateina su savo užaugusiais vaikais. Nenorėjome remtis nostalgija, tai mums būtų neįdomu“, – sako grupės lyderis Markas Gardeneris.

Koncertas, kurį išgirs LRT OPUS klausytojai, įvyko šių metų vasario 5-ąją Šveicarijoje, festivalyje „Antigel“. „Ride“ pasirodymas vyko Ženevos salėje „Alhambra“.

Koncertas LRT OPUS skambės, bendradarbiaujant su Europos transliuotojų sąjunga ir Europos muzikiniu tinklu „Eurosonic“.