Muzika

2020.10.21 22:18

Nuogų jausmų muzika: duetas „Kamanių šilelis“ koncerte pristatė 3 metus brandintą albumą

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2020.10.21 22:18

„Tai – svarbiausias mūsų vakaras šįmet“, – prieš trečiadienį surengtą koncertą Vilniaus menų fabrike „Loftas“ sakė duetas „Kamanių šilelis“.

Susirinkusiems klausytojams grupės nariai Kamilė Gudmonaitė ir Mantas Zemleckas pristatė šįmet išleistą trečiąjį albumą „9“ – vakare, kuriame kone viskas buvo ne taip, kaip buvo planuota.

Pirmiausia, šis koncertas turėjo įvykti dar šių metų gegužės pabaigoje, bet buvo nukeltas dėl karantino.

Albumas „9“, kurio pristatymui skirtas šis vakaras, internete pasirodė dar vasaros pirmoje pusėje, tačiau tik trečiadienį „Lofte“ pirmą sykį buvo galima įsigyti jo kompaktinę plokštelę (kitų metų Knygų mugei planuojamas ir vinilo leidinys).

Žiūrovų irgi buvo tik perpus tiek, kiek galėtų būti. Dėl koronaviruso pandemijos ir su ja susijusių ribojimų „Kamanių šilelis“ į „Loftą“ galėjo įleisti maždaug 600 žmonių.

Bilietai buvo išgraibstyti, o internete, kaip besidomintys šiuo koncertu, pasižymėjo beveik 4 tūkstančiai žmonių. Šiuo metu, kai nerimas dėl COVID-19 verčia žmones vangiai eiti į koncertus, tai – didelis skaičius.

Bet jis neturi stebinti tų, kurie domisi „Kamanių šileliu“. Ramiai ir tyliai per devynerius metus šis režisierės ir aktoriaus duetas virto viena įdomiausių ir daugiausiai dėmesio sulaukiančių Lietuvos alternatyvios scenos grupių.

Naujojo albumo dainos buvo kuriamos trejus dainos, o įrašytos sodyboje karantino metu.

„Grojame devynerius metus, albume – devynios dainos, tad pavadinimas – simboliškas“, - portalo LRT.lt tiesioginėje transliacijoje prieš koncertą pasakojo K. Gudmonaitė.

Keliolika kūrinių koncertui „Lofte“ surepetavę Kamilė ir Mantas abu dainuoja, groja įvairiais instrumentais. Trečiadienio vakarą prie jų prisijungė bičiulis – kadaise ir pirmąjį albumą įrašyti padėjęs muzikantas, Olandijoje gyvenantis Donatas Bielunskis.

Sceną grupė pastatė neįprastai – „Lofto“ salės viduryje. Vaizdą praturtino šviesų dailininko Arvydo Buinausko sukurtas specialus apšvietimas.

Jausmas – lyg dalyvautum hipnozės seanse, nes Mantas ir Kamilė nusprendė šį koncertą groti, žiūrėdami vienas kitam į akis.

Visa tai turi jautrų ir kiek neįprastą atspalvį. Albumo kūrimas sutapo su jo autorių asmeninio gyvenimo peripetijomis.

„Šios dainos tyrinėja, analizuoja, kilo iš apmąstymo, kokie yra žmonių tarpusavio santykiai. Kalbame apie santykių trapumą, išsiskyrimus, sugrįžimus. Apie du žmones, vienas į kitą žiūrinčius išsiplėtusiais vyzdžiais“, - pasakojo „Kamanių šilelis“.

Kamilė ir Mantas – sutuoktiniai, kurie prieš dvejus metus pasuko atskirais keliais. Šiandien jie neslepia, kad grupės ateitis tuo metu atrodė neaiški.

„Tai sudėtinga situacija, sunku apie tai kalbėti paprastai. Bet taip, mes prieš porą metų išsiskyrėme, ir albumo dainos kažkuria prasme buvo to paveiktos. Bet kas čia žino, kaip bus ir kaip yra.

Pusei metų buvome sustabdę grupės veiklą, buvo svarstymų, kad gal jau viskas.

Dėl to mums itin svarbus šis albumas ir koncertas - nes nusprendėme groti toliau, pajutome, kad kūryba stipriau už šią situaciją. Mums pavyko, sukūrėme albumą, dėl to yra šventė. Nes mes esame ir toliau kuriame, mums tai puikiai pavyksta.

Bendrauti ne visada paprasta, visko būna, bet negrotume kartu, jei tai būtų neįmanoma“, – sakė K. Gudmonaitė.

Nors visa tai sufleruoja, kad „9“ – išsiskyrimo albumas, grupės nariai to neakcentuoja. Kita vertus, albumo dainose – tiek daug melancholijos ir šviesaus liūdesio, kad nekyla abejonių, kokios emocijos ir patirtys jį įkvėpė. Ir tos emocijos dainose – kartais tokios nuogos, jog net šiek tiek sutrinki.

Internete jau plačiai pasklidusi daina „Paleisk mane namo“ atrodo lyg buvusių įsimylėjėlių laiškas vienas kitam. Įspūdis – lyg šiame albume dueto nariai poetiškai deda savo jausmus ant stalo ir yra itin atviri.

„Kažkuria prasme visos dainos yra apie meilę. Visos dainos diktuoja skirtingas žmonių buvimo santykiuose etapus“, - gūžtelėjo pečiais Kamilė.

Vienas dalykas, dėl kurio lyg ir viskas aišku, - „Kamanių šilelis“ nesibaigia. Grupė jau yra parašiusi nemažai dainų dar vienam albumui. O kritikai ir toliau laužys galvą, kuriam stiliui ją priskirti.

Kai „Kamanių šilelis“ debiutavo, grupės pavadinimas Lietuvos muzikos pasaulio užkulisiuose sukėlė ir šypsenų, ir kuriozų. Daug kas klaidingai spėliodavo, kad kalba eina apie liaudiškos muzikos kapelą.

Iš tiesų „Kamanių šilelis“ savo kūrybą vadina alternatyvia, į ją įsiliejant folkloro, etninės muzikos elementams ir elektroniniams garsams.

Pavadinimas – įkvėptas asmeninės istorijos. „Kamanės“ – tai Kamilės ir Manto vardų samplaika. O šilelyje įvyko jų pažintis.

„Buvo minčių tą pavadinimą keisti, bet jau buvo vėlu. Kita vertus, muzika pati nuspalvina pavadinimą, ji nulemia, kaip į jį žiūrėsi“, - juokėsi Kamilė.

Ir britų roko grupės „Radiohead“, ir klasikine, eksperimentine ar Afrikos genčių muzika besižavintys „Kamanių šilelio“ nariai groja savo kūrybos dainas, tačiau kartais pasitelkia žinomo rašytojo Donaldo Kajoko tekstus.

„Jis mus lydi nuo pirmojo albumo, jo kūryba rezonuoja su mūsų, atrodo, kad temos, apie kurias jis rašo, jo minimalizmas išreiškia didelį žmogaus buvimą, tai visiškai atitinka mūsų požiūrį į gyvenimą.

Kai skaitau Kajoką, nutinka aukščiausios gyvenimo patyrimo akimirkos. Tai vienintelis poetas, kurio tekstus dainuojame. Su jo leidimu – bendraujame, kol kas jis nesakė, kad sugadinome jo tekstą“, - šypsojosi K. Gudmonaitė.

Susikaupimas, šiluma, ramybė – vakaras su „Kamanių šileliu“ trečiadienį nepriminė roko ar popmuzikos koncerto. Greičiau – jaukų draugų susibūrimą prie židinio. Ir būtent taip į savo žiūrovus žvelgia patys Kamilė ir Mantas.

„Nuo pat pradžių nusiteikėme, kad nesame grupė, kuri groja masėms. Orientuojamės į gylį, o ne į auditorijos platumą. Nevadiname klausytojų gerbėjais - toks apibūdinimas net į galvą nešautų.

Jei žmonės klauso mūsų muzikos, sako, kad ta muzika juos paliečia ar skamba sudėtingose gyvenimo situacijose, to mums visiškai pakanka.

Tie žmonės – šviesūs, šilti ir nuoširdūs. Tai, kas vyksta, mums yra didelė dovana“, - kalbėjo muzikantai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt