Muzika

2020.10.18 15:59

LRT OPUS eteryje – britų „nerimo dainiaus“ Ghostpoet koncertas

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2020.10.18 15:59

Radijo stotis LRT OPUS tęsia žinomų užsienio atlikėjų koncertų transliacijas, kurias eteryje galite girdėti kiekvieną sekmadienį, 19 valandą.

Obaro Ejimiwe (toks tikrasis šio kūrėjo vardas) išgarsėjo 2011-aisiais, kai jo įrašytas albumas „Peanut Butter Blues & Melancholy Jam“ buvo nominuotas prestižiniam „Mercury“ apdovanojimui, skiriamam už geriausią britų ir airių albumą. Šiam apdovanojimui buvo nominuotas ir trečiasis jo albumas „Shedding Skin“, pasirodęs 2015-aisiais.

Britų (ir ne tik) muzikinės žiniasklaidos Ghostpoet garbstomas kaip visiškai originalus, su niekuo nepalyginamas menininkas, kurio muzikoje susipina repas, rokas, elektroninė muzika, džiazas ir dar daug kitų žanrų. Reikėtų pridėti – ir prasmingi tekstai, kuriuose „vaiduoklis poetas“ (taip verčiamas Ghostpoet slapyvardis) nagrinėja socialinę nelygybę, rasizmą, visuomenės ydas ir kitas tamsiąsias kasdienio gyvenimo puses.

Dažniausiai „alternatyvaus hiphopo artistu“ vadinamas Ghostpoet pats šiek tiek pyksta dėl tokio apibendrinimo. Kai prieš porą metų koncertuodamas keliavo per pasaulį, socialiniuose tinkluose jis nuolat rašydavo frazę „aš nesu hiphopas“.

Prašomas patikslinti, ką turi omenyje, atlikėjas sako, kad yra „tiesiog menininkas, mėgstantis gitaras“, o bandymai priskirti jį vienam žanrui yra visiškai netikslingi.

Su daugybe garsių muzikantų, tarp jų – grupe „Massive Attack“, Micachu, „The Streets“ bendradarbiavęs 37-erių britas dažnai vadinamas nerimo dainiumi. Nes būtent tokia nuotaika smelkiasi iš kiekvieno jo kūrinio. Kai kurie kritikai dėl to jį net lygina su legendiniu amerikiečių dainiumi Tomu Waitsu, o kai kurias dainas lygina su psichologiniais trileriais.

Paranojos, nerimo, tamsos kupinas ir naujausias jo albumas – šių metų gegužę išleistas „I Grow Tired But I Dare Not Fall Asleep“. Jame, sako pats muzikantas, jis ryškiau suka į alternatyvaus roko ir elektroninės muzikos vandenis, o naujosios dainos yra kupinos baimės, nuovargio ir pykčio.

Nors dainos – parašytos dar prieš koronaviruso pandemiją, akivaizdu, kad ši muzika išties taikliai atspindi sumaištį ir sutrikimą, pasaulį apnikusius 2020-aisiais.

„Iš dalies tai visuomenės atspindys. Jis rodo, kur esame atsidūrę – pavargę protiškai ir fiziškai, persidirbę, mažai uždirbantys, nepatenkinti savo aplinka.

Gali užmigti ir leisti įvykiams vystytis savo eiga, arba nemiegoti ir stengtis kažką pakeisti“, – naujojo albumo pavadinimą (liet. „Pavargstu, bet nedrįstu užmigti“) apibūdina Ghostpoet, pats parašęs ir prodiusavęs visus naujojo albumo kūrinius.

Ir priduria: „Visada stengiuosi nerti ir žvalgytis po tamsiąją gyvenimo pusę, „pagauti“ laikmečio atmosferą.“

Lietuvoje ne kartą viešėjęs atlikėjas užpernai koncertavo Vilniaus menų fabrike „Loftas“ – pristatydamas tuo metu naujausią, 2017-ųjų albumą „Dark Days + Canapes“.

Tačiau pirmą sykį į mūsų šalį jis užsuko pačioje savo tarptautinės karjeros pradžioje – 2011-aisiais, kai koncertavo festivalyje „Satta Outside“.

Kai prieš dvejus metus teko kalbėtis su Ghostpoet, jis pasakojo, jog puikiai prisimena pirmąją viešnagę: „Nes tai buvo vienas pirmųjų mano koncertų užsienyje. Beprotiška kelionė – iš oro uosto šešias valandas važiavome į festivalį pajūryje, pakeliui į Lietuvą pasimetė pusė mūsų instrumentų, teko juos skolintis. Bet prisimenu, kad tai buvo ir vienas geriausių koncertų mano gyvenime“.

Sekmadienio vakarą LRT OPUS klausytojai išgirs Ghostpoet koncertą, kurį jis šių metų kovo pradžioje, prieš pat karantiną, surengė Londono salėje „Dingwalls“, BBC radijo stoties „6 Music“ festivalyje. Tai buvo vienas pirmųjų kartų, kai jis gyvai atliko tuo metu dar neišleisto naujausio albumo dainas.

Koncertas transliuojamas, bendradarbiaujant su Europos transliuotojų sąjunga, tarptautiniu muzikos sklaidos tinklu „Eurosonic“ ir įrašų leidykla PIAS.