Muzika

2020.10.09 07:30

Pasaulis mini Johno Lennono 80-ąjį gimtadienį: jautrūs prisiminimai ir žudiko atsiprašymas

LRT.lt2020.10.09 07:30

Vienam garsiausių roko muzikos dainininkų, buvusiam grupės „The Beatles“ nariui Johnui Lennonui šį penktadienį būtų sukakę 80 metų. Ta proga brito kūryba šiandien prisimenama visame pasaulyje, o jo gimtadienis minimas ypatingais būdais.

Dainų kūrėjas, atlikėjas, pilietinių teisių aktyvistas J. Lennonas laikomas viena ryškiausių XX amžiaus popkultūros figūrų. Jo gyvenimas nutrūko 1980-ųjų gruodį, kai dainininką prie namų Niujorke nušovė Markas Davidas Chapmanas.

Dainininko atminimas ne vienoje pasaulio šalyje pagerbtas paminklais – toks yra ir Lietuvoje, jį galima rasti netoli Vilniaus geležinkelio stoties.

Minint J. Lennono 80-ąjį gimtadienį, išleistas albumas, kuriame skamba 36 muzikanto dainos, parinktos jo našlės, japonų menininkės Yoko Ono ir sūnaus, muzikanto Seano Ono Lennono. Visoms rinkinyje „Gimme Some Truth. The Ultimate Mixes“ esančioms dainoms atliktos garso korekcijos studijoje, siekiant „išgryninti“ jų skambesį. Taip pat „atnaujinti“ ir dainų vaizdo klipai.

J. Lennono gimtadienio proga jo gimtojo Liverpulio jaunimo centre „Strawberry Field“ pradėtas eksponuoti baltas fortepijonas, kuriuo muzikantas parašė savo garsiąją dainą „Imagine“.

Šį instrumentą 2000-aisiais aukcione įsigijo britų dainininkas George‘as Michaelas. Prieš savo mirtį 2016-aisiais jis yra sakęs, jog norėtų, kad ateityje fortepijoną galėtų apžiūrėti visi norintys.

Jaunimo centre „Strawberry Field“, kuris yra netoli J. Lennono vaikystės namų ir įkvėpė „The Beatles“ dainą „Strawberry Fields Forever“, yra įrengta grupės istorijai skirta paroda, kurią kasmet aplanko apie 60 tūkstančių žmonių.

J. Lennono gimtadienio proga JAV ir Didžiojoje Britanijoje pradėjo veikti specialūs skaitmeninės televizijos ir radijo kanalai, skirti šio kūrėjo muzikai.

Buvęs J. Lennono bendražygis Paulas McCartney ta proga davė kelis išsamius išskirtinius interviu – JAV radijui „Sirius XM“ jį kalbino aktorius Alecas Baldwinas, o britų radijui BBC – J. Lennono sūnus Seanas.

1970-aisiais iširus „The Beatles“, Paulas ir Johnas buvo susipykę – J. Lennonas netgi yra sukūręs piktų eilučių dainose, kuriomis pašiepė buvusį bičiulį.

Tačiau P. McCartney J. Lennono sūnui sakė, kad prieš mirtį susitaikė su jo tėvu, ir dėl to dabar jaučiasi geriau.

„Po visų mūsų „The Beatles“ nesąmonių, ginčų ir verslo skirtumų esu labai laimingas, kad susitaikiau su tavo tėvu.

Labai skaudėtų širdį, jei tai nebūtų nutikę“, - sakė 78-erių dainininkas.

Nors jo ir Johno tandemas laikomas vienais geriausių popmuzikos dainų kūrėjų istorijoje, P. McCartney sakė, kad kartu jie yra sukūrę ir labai prastų dainų – ypač karjeros pradžioje. Tačiau ir šiandien, rašydamas dainas, jis galvoja apie J. Lennoną.

„Pagalvoju – o ką pasakytų Johnas? Ir tada sakau – tu teisus, čia prasta daina, reikia pakeisti. Ir žinau, kad jis panašiai darydavo. Išleisdavau albumą, o jis sakydavo – po velnių, turiu eiti į studiją ir pabandyti padaryti geriau nei Paulas“, - teigė P. McCartney.

BBC radijo laidoje jis prisiminė ir tai, kaip pirmą sykį pamatė J. Lennoną – tai nutiko autobuse.

„Pagalvojau – o, žinai, įdomiai atrodantis vaikinas. O tada pamačiau jį eilėje prie keptų bulvyčių ir žuvų ir pasakiau – o, tas bičas iš autobuso. Nieko apie jį nežinojau, išskyrus tai, kad kietai atrodo. Visi mes bandėme atrodyti madingai“, - juokėsi dainininkas.

Jis ir Johnas bičiulio galiausiai buvo supažindinti 1957-aisiais – bažnytinėje mugėje, kurioje J. Lennonas grojo su grupe „The Quarrymen“.

Taip prasidėjo viena įspūdingiausių draugysčių popmuzikos istorijoje.

Grupė „The Beatles“ pasiekė svaiginančių aukštumų, nors nė vienas jos narių neturėjo muzikinio išsilavinimo.

Tačiau P. McCartney įsitikinęs, kad būtent tai privertė juos labiau stengtis ir tobulėti.

„Dabar į tai žiūriu kaip gerbėjas. Galvoju – oho, kaip man pasisekė, kad sutikau tą keistą stileivą iš autobuso, kuris grojo muziką. Ir kad mes susidėjome ir papildėme vienas kitą“, - pasakojo P. McCartney.

Iki gimtadienio likus 2 savaitėms, į žiniasklaidos antraštes pateko J. Lennono žudikas M.D. Chapmanas – kalėti iki gyvos galvos nuteisto vyro prašymas būti paleistam lygtinai atmestas jau 11 sykį.

Svarstant prašymą, M.D. Chapmanas atsiprašė J. Lennono našlės Y. Ono. Jis teigė, jog jos vyrą nušovė, siekdamas šlovės ir yra nusipelnęs mirties bausmės.

Kaip skelbia BBC, jis taip pat pridūrė, kad apie savo „pasibjaurėtiną poelgį“ galvoja kasdien ir supranta, kad likusią gyvenimo dalį gali tekti praleisti kalėjime.

„Noriu pakartoti, kad gailiuosi dėl savo nusikaltimo. Neturiu jokių pasiteisinimų. Tai baisiausias nusikaltimas – prieš žmogų, kuris nekaltas.

Jis buvo labai garsus. Nenužudžiau jo dėl to, koks jis buvo žmogus. Jis buvo šeimos žmogus. Jis buvo legenda.

Nužudžiau jį, nes jis buvo labai garsus ir tai buvo vienintelė priežastis. Norėjau išgarsėti, tai buvo labai savanaudiška“, - sakė J. Lennono žudikas, kuris po dvejų metų vėl galės teikti prašymą paleisti į laisvę anksčiau laiko.

Šiems prašymams kategoriškai prieštaraujanti Y. Ono prieš penkerius metus sakė, kad mintis apie M.D. Chapmano paleidimą iš kalėjimo jai kelia baimę.

„Bijau, kad jei jis tai padarė vieną kartą, jis galėtų tai padaryti vėl. Kam nors kitam – tai galėčiau būti aš ar mano sūnus, ar bet kas kitas“, - portalui „The Daily Beast“ sakė menininkė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt