Muzika

2020.09.06 21:11

Jubiliejus kitaip: festivalis „Kaunas Jazz“ 30-metį atšventė pagal pandemijos taisykles

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2020.09.06 21:11

Vienas seniausių Lietuvos festivalių „Kaunas Jazz“ švenčia trisdešimtmečio jubiliejų – nors keliais mėnesiais vėliau, nei įprasta, tačiau Kauną visą savaitgalį jis džiugino puikia muzika ir smagia nuotaika.

„Kaunas Jazz“ vyksta pavasarį – tačiau įspūdingą jubiliejui suplanuotą programą balandį teko keisti ir atidėti, dėl koronaviruso pandemijos Lietuvoje visiškai uždraudus renginius.

Didžiosios dalies užsienio žvaigždžių koncertus pavyko nukelti kitam pavasariui – 2021-aisiais festivalyje dainuos JAV žvaigždės Gregory Porteris (su Kauno miesto simfoniniu orkestru) ir Cecile McLorin Salvant.

Be to, šią vasarą „Kaunas Jazz“ jau surengė vokiečių gitaristo Torsteno Goodso bei JAV vokalistės Chinos Moses koncertus Trakuose ir Palangoje, o šią savaitę pradėjo pagrindinį koncertų maratoną.

Trečiadienį Vilniaus kongresų rūmuose koncertą surengė garsus vokiečių trimininkas Tillas Bronneris su grupe, o savaitgalį renginiai persikėlė į Kauną ir jo apylinkes.

Tiesa, dėl COVID-19 pandemijos festivalio rengėjai nusprendė kiek įmanoma vengti uždarų erdvių – beveik visi savaitgalio renginiai vyko po atviru dangumi, kai kurie iš jų buvo paskutinę minutę perkelti iš vidaus į lauką. Uždarose patalpose įvyko tik vienas koncertas – šeštadienį Kauno klube „Sandėlis“ dainavo atlikėja Kotryna Juodzevičiūtė su grupe.

Pagrindinis veiksmas persikėlė į lauko sceną, kuri po kelerių metų pertraukos sugrįžo į tradicinę vietą – suremontuotą Vienybės aikštę miesto centre.

Nepaisydami šeštadienio vakarą nugriaudėjusio lietaus, čia gausiai susirinkę žiūrovai mėgavosi svingo vokalisčių grupės „The Ditties“, Kauno bigbendo ir Lietuvos džiazo grando Petro Vyšniausko, Estijos vokalistės Sofijos Rubinos, grupės „Saulės kliošas“ koncertais.

Pastaroji, kaip įprasta, į festivalio renginius pritraukė didžiausią minią. Tiesa, ir čia festivalis pasistengė, kad COVID-19 plitimo pavojus būtų kuo mažesnis.

Erdvė arčiausiai scenos, kur susiburia daugiausiai publikos, buvo aptverta, joje muzikos klausytis buvo galima tik sėdint – kėdės viena nuo kitos buvo atskirtos saugiais, Vyriausybės rekomenduojamais atstumais.

Didžioji dalis renginių buvo nemokami. Šeštadienio popietę visa Laisvės alėja skambėjo „Džiazo gatvės“ garsais – trijose scenose koncertavo jauni atlikėjai, vyko šokių pamokos ir įvairūs konkursai.

Sekmadienį festivalio publiką vėl džiugino viena ryškiausių Estijos vokalisčių S. Rubina - „Kaunas Jazz“ ne sykį viešėjusi dainininkė prie Zapyškio bažnyčios svajingo džiazo programą atliko kartu su lietuvių muzikantais Liutauru Janušaičiu ir Kęstučiu Vaiginiu.

Šis koncertas dėl pandemijos irgi buvo perkeltas iš bažnyčios vidaus į lauką – kaip ir festivalį sekmadienį vainikavęs džiazo dainininkės Eglės Vakarinaitės pasirodymas, iš baro „Volfas Engelman studija“ perkeltas į aikštę šalia.

„Tiesiog nesinori rizikuoti. Visi suprantame, kad laikai – sudėtingi. Esame dėkingi visiems žiūrovams, kurie sąmoningai dėvi kaukes.

Nors festivalis šįmet – neįprastas, manau, kad jis pavyko neblogai. Labai tikimės, kad kitais metais jau galėsime sugrįžti prie įprasto ritmo“, - sakė „Kaunas Jazz“ sumanytojas Jonas Jučas.

Du koncertus festivalyje surengusi estė S. Rubina tapo vienintele savaitgalio viešnia iš užsienio.

„Daugėjant koronaviruso atvejų Lietuvoje ir Estijoje, iki paskutinės minutės buvo neramu, ar pavyks atvykti. Kai nebežinai, kada kitą sykį galėsi pasimatyti su draugais Lietuvoje, kiekvieną tokią kelionę dar labiau vertini“, - džiaugėsi dainininkė.

Jubiliejinis „Kaunas Jazz“ jau po kelių dienų finišuos dviem Lietuvos publikos itin mėgstamo „Eurovizijos“ laimėtojo iš Portugalijos Salvadoro Sobralio koncertais – rugsėjo 10 dieną Trakų pilyje ir rugsėjo 12 dieną Palangos koncertų salėje.

Festivalio rengėjai patikino, kad dėl S. Sobralio vizito baigiami sutvarkyti visi formalumai ir leidimai dėl švelnesnės izoliacijos režimo viešnagės Lietuvoje metu, o pats dainininkas nekantriai laukia kelionės į mūsų šalį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt