Muzika

2020.07.10 16:09

LRT OPUS eteryje – alternatyvios muzikos ikonos Nicko Cave’o koncertas

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2020.07.10 16:09

Radijo stotis LRT OPUS tęsia įdomiausių užsienio roko, elektroninės, alternatyvios muzikos atlikėjų koncertų transliacijų ciklą, kurį galite girdėti sekmadieniais 19 valandą.

Šį sekmadienį eteryje – legendinio Australijos dainininko, rašytojo Nicko Cave‘o ir jo grupės „The Bad Seeds“ koncertas, Europos transliuotojų sąjungos ir Vokietijos transliuotojo „Radio Eins“ įrašytas 2013 metais Berlyne.

62-ejų N. Cave‘as – menininkas, puikiai žinomas kiekvienam išprususiam melomanui. Dar aštuntajame dešimtmetyje su postpanko grupe „The Birthday Party“ išgarsėjęs dainininkas 1983-aisiais subūrė savo grupę „The Bad Seeds“, su kuria muziką kuria iki šių dienų.

Dainas apie religiją, meilę, smurtą, mirtį ir tamsiąsias gyvenimo puses rašantis, pankroko, bliuzo, soulo elementus savo kūryboje supinantis N. Cave‘as išsiskiria žemu, giliu balsu, turtinga tekstų kalba ir išradingomis metaforomis, dėl kurių neretai yra kviečiamas skaityti paskaitų apie poezijos kūrimą, o jo eilės netgi analizuojamos kai kurių universitetų literatūros kursuose.

Už nuopelnus kultūrai gimtojoje Australijoje prieš trejus metus ordinu apdovanotas N. Cave‘as taip pat yra subūręs grupę „Grinderman“, su bendražygiu Warrenu Ellisu sukūręs muzikos kino ir televizijos filmams (tarp jų – „Kelias“ ir „Virš įstatymo“), parašęs du romanus (vienas jų, „Asilė, pamačiusi angelą“, išleistas ir lietuvių kalba). Gegužės pabaigoje Kopenhagoje atidaryta iki kitų metų vasario veiksianti speciali paroda, skirta šio dainininko gyvenimui ir kūrybai.

Apie atlikėją sukurtas ne vienas filmas. Ypač įsimenantis – prieš ketverius metus pristatytas „One More Time With Feeling“, rodytas ir Lietuvos kino teatruose.

Šiame dokumentiniame filme rodoma, kaip N. Cave‘as įrašinėja albumą po gniuždančios tragedijos – 2015-aisiais nuo uolos Didžiojoje Britanijoje nukrito ir užsimušė jo 15-metis sūnus Arthuras.

Mažiau besidomintys alternatyvia muzika turbūt geriausiai žino N. Cave‘o balades – ypač „Into My Arms“ ir bene didžiausią dainininko hitą, su atlikėja Kylie Minogue įrašytą „Where The Wild Roses Grow“.

Tačiau N. Cave‘o arsenale – ir daug aršių, provokuojamų, trankių kūrinių, piešiančių „nepatogius“ vaizdinius.

Dainininkas yra pelnęs didžiulę kolegų pagarbą - kaip įkvėpėją ir didelį talentą jį mini daug žinomų muzikantų. Pavyzdžiui, grupės „Red Hot Chili Peppers“ bosistas Flea jį yra pavadinęs geriausiu šiuo metu gyvenančiu dainų autoriumi pasaulyje.

Muzikos kritikai ypač giria N. Cave‘o koncertus – ir gaivališkus pasirodymus su „The Bad Seeds“, ir ramesnius solinius vakarus, kuriuose jis ne tik groja, bet ir atsako į publikos klausimus.

Lietuvoje nė sykio nesilankęs dainininkas du kartus koncertavo Latvijoje. Pastarąjį sykį – prieš dvejus metus, kai grojo ir lietuvių pamėgtame festivalyje „Positivus“ Salacgryvos miestelyje.

Čia N. Cave‘as surengė efektingą pasirodymą, trukusį kone dvi su puse valandos. Scenoje lyg paslaptingoms apeigoms diriguojantis šamanas atrodantis dainininkas į ją pakvietė ir dešimtis žiūrovų, o vienai gerbėjai dainuodamas tiesiai į akis ją sujaudino iki ašarų.

Koncerte, kurį išgirs LRT OPUS klausytojai, N. Cave‘as ir „The Bad Seeds“ 2013-aisiais Berlyno teatre „Admiralspalast“ pristatė penkioliktąjį savo albumą „Push The Sky Away“ – likus kelioms dienoms iki jo išleidimo. Pasirodymo metu skambėjo ir kūriniai iš šio albumo, ir žinomos ankstesnės kūrybos dainos – „Stagger Lee“, „The Mercy Seat“, „Love Letter“, „O Children“ ir kitos.