Muzika

2020.06.28 11:51

LRT OPUS eteryje – britų scenos legendų „The Specials“ koncertas

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2020.06.28 11:51

Radijo stotis LRT OPUS tęsia garsių užsienio atlikėjų koncertų transliacijas, kurias galite girdėti kiekvieną sekmadienį, 19 valandą.

Šį sekmadienį eteryje – ryškų pėdsaką britų muzikos istorijoje palikusi grupė „The Specials“, laikoma vienu svarbiausių „2 Tone” žanro pavyzdžių.

Šis muzikos stilius Didžiojoje Britanijoje išgarsėjo devintojo dešimtmečio pradžioje ir buvo pavadintas pagal leidyklą „2 Tone Records”, įkurtą „The Specials“ nario Jerry Dammerso. „2 Tone” muzikoje dera Jamaikos ska žanro ir pankroko bei popmuzikos skambesys, dažnai lydimas socialines problemas atspindinčių tekstų.

Vienas šios žanro atlikėjų tikslų buvo sumažinti įtampą tarp skirtingų rasių jaunuolių. Kova su rasizmu nuo pat karjeros pradžios buvo vienas esminių grupės kūrybos akcentų.

1977-aisiais susibūrusios grupės „The Specials“ ryškiausiu hitu tapo 1981-aisiais išleista daina „Ghost Town“, pasakojusi apie depresiją ir niūrias nuotaikas, vyravusias tuo metu ekonomikos krizę patyrusioje Didžiojoje Britanijoje.

Įdomu, kad daina šį pavasarį vėl dažnai skambėjo britų radijo eteryje – jos tekstas apie ištuštėjusį miestą pasirodė itin tinkamas koronaviruso pandemijos ir karantino metu.

60-ųjų stileivų įvaizdį pasirinkusių „The Specials“ aukso amžius buvo nuo 1979 iki 1981 metų, kai net septynios iš eilės grupės dainos pakilo į populiariausiųjų dešimtuką Didžiojoje Britanijoje.

Vėliau grupė skilo, du jos nariai įkūrė kitą projektą „Fun Boy Three“, o 1984-aisiais „The Specials“ išsiskirstė. Tačiau trumpam sugrįžo 1993-aisiais, tada penkeriems metams atsikūrė 1996-aisiais, o 2008-aisiais trečią kartą sugrįžo į sceną ir muzikuoja iki šiol.

Šiuo metu grupėje nebegroja jos įkūrėjas J. Dammersas, tačiau iki šiol „The Specials“ nariai yra jos senbuviai – dar 1977-aisiais prie jos ištakų buvę dainininkas Terry Hallas, gitaristas Lynvalas Goldingas, bosistas Horace'as Panteris.

Be to, didelį autoritetą Didžiojoje Britanijoje turinčioje grupėje yra groję dešimtys muzikantų, žinomų ir iš kitų kolektyvų – pavyzdžiui, grupių „The Libertines“ ir „Ocean Colour Scene“.

Dešimtims žinomų atlikėjų (tarp jų - Damonui Albarnui ir „Gorillaz“) įtaką padariusi grupė „The Specials“ nepraranda aktualumo ir populiarumo. Geriausias to įrodymas – pernai po 21 metų pertraukos išleistas naujas albumas „Encore“, kuris iškart pakilo į populiariausiųjų dešimtuko viršūnę Didžiojoje Britanijoje.

LRT OPUS eteryje skambėsiantis koncertas pernai balandį buvo surengtas Berlyno salėje „Max Schmelling Halle“.

Koncerto transliacija vykdoma bendradarabiaujant su Europos transliuotojų sąjunga ir Vokietijos radijo stotimi „RBB – Radio Eins“.

Populiariausi