Muzika

2020.05.22 15:53

LRT OPUS eteryje – tamsios ir poetiškos britų muzikos žvaigždės Annos Calvi koncertas

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2020.05.22 15:53

Radijo stotis LRT OPUS tęsia įdomių užsienio muzikos atlikėjų koncertų transliacijų seriją, kurią galite girdėti sekmadieniais 19 val. Šį sekmadienį eteryje – britų atlikėjos Annos Calvi koncertas.

Galingu balsu, viurtuozišku grojimu gitara ir tamsia muzikos nuotaika garsėjanti A. Calvi melomanams gerai žinoma jau dešimtmetį.

2010-aisiais britų visuomeninio transliuotojo BBC apklausoje ji buvo išrinkta tarp kylančių atlikėjų, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį. Pranašystės išsipildė. 2011-aisiais išleistas debiutinis Annos albumas buvo nominuotas prestižiniam „Mercury” apdovanojimui, skiriamo geriausiam metų Didžiosios Britanijos ir Airijos artistų albumui. Dainininkė taip pat atsidūrė tarp pretendenčių į Britų muzikos apdovanojimą – Metų proveržio kategorijoje.

Kritikai jos kūrybą vadino hipnotizuojančios, nežemiška muzikos orgija, kupina dainų apie tamsius geidulius, kraują stingdančio skambesio ir stipraus moteriško balso viražų.

„Mercury“ apdovanojimui buvo nominuoti ir kiti du A. Calvi albumai - „One Breath“ (2013 m.) ir „Hunter“ (2018 m.). Pastarąjį albumą kritikai pavadino stebėtinai atviru lesbietiškos meilės laišku, nors pat dainininkė nemėgsta komentuoti savo asmeninio gyvenimo. Šįmet pasirodė savotiškas albumo „Hunter“ tęsinys „Hunted“ - su anksčiau neskelbtomis dainų versijomis ir naujais jų variantais, įrašytais su Charlotte Gainsbourg, Julia Holter ir kitomis žinomomis atlikėjomis.

Nors gitara groti išmoko dar vaikystėje, o užaugusi baigė muzikos studijas, imtis dainininkės karjeros Anna nusprendė, tik sulaukusi 25-erių – iki tol dirbo gitaros mokytoja ir pardavėja žaislų parduotuvėje.

Kaip pati pasakoja, ryžtis žengti į sceną trukdė įgimtas kuklumas, tačiau jau pirmieji internete jos patalpinti įrašai sulaukė ir garsių muzikantų dėmesio.

Su Nicku Cave'u ir PJ Harvey dėl tamsių muzikos atspalvių dažnai lyginama atlikėja jau netrukus bendradarbiavo su Davidu Byrne'u, Marianne Faithfull, Amanda Palmer ir kitomis muzikos žvaigždėmis.

Vienas pirmųjų jos talentą atrado garsus kompozitorius ir prodiuseris Brianas Eno, kuris padėjo atlikėjai pasirašyti pirmąją sutartį dėl albumo leidybos.

„Šis žmogus yra vienas kūrybingiausių pasaulyje, nuostabus menininkas. Man jo nuomonė labai svarbi. Kartą jis pasakė, kad mano muzika pilna aistros ir nenuspėjama. Kai tai sako šis žmogus, gali susigūžti iš malonumo“, - kai 2011-aisiais teko kalbinti A. Calvi, interviu metu sakė ji.

A. Calvi talentu žavisi ir teatro menininkai, ir garsūs mados kūrėjai. 2017-aisiais ji parašė muziką operai „The Sandman“, kurią režisavo šiuolainio teatro gigantas Robertas Wilsonas.

Dainininkės kūryba skamba ir kine bei televizijoje – ji sukūrė muziką ir penktajam serialo „Peaky Blinders“ sezonui, kurio premjera įvyko pernai. Be to, specialiai kino filmui „Suvenyras“, kuriame vieną pagrindinių vaidmenų sukūrė aktorė Tilda Swinton, ji parašė dainą „Julie“.

Žymūs dizaineriai į A. Calvi dėmesį atkreipė jau pačioje jos karjeros pradžioje. Viskas prasidėjo 2010-ųjų gruodį, kai Anną groti savo renginyje pakvietė Paryžiaus mados parduotuvė „Colette”.

Netrukus moteris jau koncertavo „Gucci” priėmime, kurį Paryžiaus aukštosios mados savaitės metu surengė žurnalas „Vogue”. 2011-aisiais duodamas interviu britų dienraščiui „The Daily Telegraph” garsusis dizaineris K.Lagerfeldas ištiesė žurnalistei A.Calvi kompaktinę plokštelę. „Tai – mano mėgstama atlikėja. Išgirskite ją. Ji nuostabi”, – ištarė Karlas.

Po poros mėnesių Anna stojo prieš dizainerio fotoobjektyvą. Kūrėjas dainininkę įamžino Paryžiaus galvos apdangalų gamintojų „Maison Michel” fotosesijoje.

Po kelių mėneių A.Calvi veidas papuošė prancūzų žurnalo „L'Express Styles” britiškojo leidimo viršelį – dainininkę šįkart fotografavo vienas labiausiai gerbiamų britų dizainerių seras Paulas Smithas. Kanų kino festivalyje Anna dalyvavo labdaros vakare kaip išskirtinė „Chanel” mados namų viešnia.

Lietuvoje A. Calvi niekada nėra viešėjusi, tačiau Latvijoje koncertavo jau du kartus. 2011 metais ji dainavo Rygos salėje „Palladium“, o 2014 metais – Salacgryvoje, festivalyje “Positivus”.

Pristatydama albumą „Hunter“, pernai A. Calvi surengė pasirodymą Ženevos salėje „Alhambra“ - festivalio „Antigel“ programoje. Šio koncerto įrašą, bendradarbiaujant su Europos transliuotojų sąjunga, sekmadienio vakarą išgirs LRT OPUS klausytojai.

Tamsi ir geidulinga 39-erių A. Calvi muzika šiame koncerte visiškai apnuoginta – tuo metu pasirodymus ji rengė viena, pasikliaudama tik savo balsu ir gitara.

„Buvo pačiai įdomu, kai galiu sukurti ekstremalią dramą scenoje, būdama viena. Tai pasirodymas, kuris klaidžioja tarp intymumo, trapumo ir triukšmingumo“, - pristatydama savo pasirodymą, sakė A. Calvi.