Muzika

2020.05.06 18:36

Mirė legendinės elektroninės muzikos grupės „Kraftwerk“ įkūrėjas Florianas Schneideris

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2020.05.06 18:36

Muzikos pasaulis gedi – trečiadienio vakarą pranešta, kad mirė vienos garsiausių visų laikų elektroninės muzikos grupių „Kraftwerk“ įkūrėjas Florianas Schneideris.

Muzikantui buvo 73-eji. 1970-aisiais su bendraminčiu Ralfu Hutteriu Diuseldorfe grupę „Kraftwerk“ subūręs F. Schneideris joje grojo iki 2008-ųjų.

Daugybę elektroninės, roko, popmuzikos kūrėjų įkvėpusi grupė „Kraftwerk“ yra koncertavusi ir Lietuvoje. Užpernai ši grupė, tiesa, jau be F. Schneiderio, grojo Kauno „Žalgirio“ arenoje.

Prieš penkis dešimtmečius susibūrusi grupė vadinama vienais elektroninės muzikos pradininkų. Jos albumai „The Man-Machine“, „Autobahn“, „Radioactivity“ padarė įtaką šimtams garsių pasaulio muzikantų. Savo laiku nuo „Kraftwerk“ idėjas nusirašinėjo ir Davidas Bowie, ir „Depeche Mode“ - ir visiškai to neslėpė. Vienas D. Bowie kūrinių, „V-2 Schneider”, yra pavadintas F. Schneiderio garbei.

Dviejų turtingų šeimų vaikų, Ralfo Hutterio ir Floriano Schneiderio, Diuseldorfe suburta grupė aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje sukūrė savo skambesį ir estetiką. Elektroninius garsus jie derino su gyvų instrumentų skambesiu, rašė matematiškai tikslią, kartais – gana gana monotonišką muziką, padėjusią pagrindus šių dienų elektroninei muzikai.

Pavyzdžiui, vienas garsiausių grupės kūrinių „Autobahn“ trunka daugiau nei dvidešimt minučių – iš esmės tai yra gana vienodas, hipnotizuojantis, pats save atkartojantis kūrinys, perteikiantis pasivažinėjimo greitkeliu atmosferą.

Tačiau tai nesutrukdė kūriniui (tiesa, sutrumpintai jo versijai) 1975-aisiais pakilti į populiariausiųjų dvidešimtukus JAV ir Didžiojoje Britanijoje. Priežastis? Nieko panašaus pasaulis tuo metu nebuvo girdėjęs.

Grupės kūrinys „Radioactivity“, pasakojantis apie atominės energetikos pavojus, daina „The Robots“ su rusišku tekstu „aš tavo tarnas, aš tavo darbininkas“, pirmąja pasaulyje elektroninės muzikos balade laikomas kūrinys „Neon Lights“ - visa tai yra reikšminga XX amžiaus muzikos istorijos dalis.

Grupės kelyje pasitaikė netikėtų situacijų – pavyzdžiui, dar 1978-aisiais ji įrašė dainą „The Model“, kuris jai pačiai atrodė kvailokas popmuzikos kūrinys. Tačiau jį pamėgo britų radijo didžėjai – po ketverių metų išleistas atskirai, kūrinys pakilo į pirmąją Didžiosios Britanijos „topų“ vietą, o po poros dešimtmečių įgijo antrą kvėpavimą, kai naują, „metalinę“ jo versiją įrašė vokiečių grupė „Rammstein“.

Grupės įvaizdis – atskira tema. Griežto kirpimo drabužiai, kuo mažiau judesių ir, šiukštu, jokių scenoje rodomų emocijų – šio principo „Kraftwerk“ laikosi griežtai. Nepasikeitė jis, ir byrant grupės sudėčiai – šiuo metu joje groja tik vienas iš įkūrėjų Ralfas Hutteris.

F. Schneideris, kaip ir kiti grupės nariai, taip pat garsėjo kaip itin paslaptingas muzikantas, labai nemėgęs duoti interviu ir slėpęs savo asmeninio gyvenimo detales.

Palikęs „Kraftwerk“, jis retai rodydavosi viešumoje, tiesa, sklandė kalbos, kad kiekvieną antradienį lankydavosi vienoje Diuseldorfo kavinėje, kurioje gerbėjai galėdavo palikti plokšteles, o muzikantas jas esą mielai pasirašydavo.

Atsisveikinęs su „Kraftwerk“, F. Schneideris per paskutinius 12 gyvenimo metų išleido tik vieną kūrinį, skirtą kovai su vandenynų tarša.

Žinią apie F. Schneiderio mirtį trečiadienio vakarą pranešė jo artimieji. Mirties priežastis - vėžys. Beje, kalbama, kad F. Schneideris mirė dar praėjusį mėnesį ir ši žinia tada nepasiekė žiniasklaidos. Apie tai užsiminė „Kraftwerk“ lyderis R. Hutteris, savo trumpame pranešime paminėjęs, kad F. Schneideris mirė netrukus po gimtadienio (jis buvo balandžio pradžioje).