Naujienų srautas

Muzika

2020.04.17 15:40

LRT OPUS eteryje – Vilniuje lauktos britų alternatyvios scenos žvaigždės Nadine Shah koncertas

LRT.lt 2020.04.17 15:40

Radijo stotis LRT OPUS tęsia įdomiausių užsienio alternatyvios ir elektroninės muzikos atlikėjų koncertų transliacijas, kurias eteryje galite girdėti kiekvieną sekmadienį, 19 valandą.

Šį sekmadienį eteryje – praėjusį mėnesį Londone, BBC radijo stoties „6 Music” festivalyje įrašytas britų dainininkės Nadine Shah koncertas.

Beje, ši atlikėja 2018 metų pabaigoje turėjo koncertuoti ir Vilniuje, klube „Kablys“, tačiau tą sykį dėl asmeninių priežasčių atšaukė pasirodymus.

„Turbūt ryškiausia musulmonė su gitara“, – taip apie Nadine Shah rašo ledinys „The Guardian“. Dainininkė vadinama labai teatrališka ir šiek tiek gotiška. Jai rūpi politinės ir socialinės šių dienų pasaulio problemos.

Už kol kas naujausią, 2017 metais išleistą savo albumą „Holiday Destination“ N. Shah buvo nominuota prestižiniam „Mercury“ apdovanojimui. BBC įtraukė jį tarp 10 geriausių metų įrašų, o Nepriklausomos muzikos asociacija (AIM) paskelbė metų albumu.

Jos talentą jau įvertino „Depeche Mode“, Nickas Cave'as ir kitos žvaigždės, pakvietusios Nadine . apšildyti jų koncertus.

N. Shah dainos neretai palyginamos su PJ Harvey ir N. Cave‘o kūryba. Gyvai jos skamba dar tvirčiau. Didelę įtaką Nadine padarė Steve’io Wonderio, Ninos Simone, Madonnos ir „Talking Heads“ muzika.

Nuo pat pirmųjų jos įrašų 2012-aisiais muzikos kritikai negaili jai aukščiausių įvertinimų ir dėmesio. „The Guardian“, „NME“, „Pitchfork“, „The Line of Best Fit“, „Uncut“, „Mojo“ ir daugelis kitų ne vieną jos albumą įtraukė į metų geriausių sąrašus.

Muzikos kritikai trečiąjį Nadine albumą pavadino „drąsiu, protingu ir bekompromisiu“, „svarbiausiu metų protesto albumu“ ir „išskirtiniu mūsų pasaulio sveikatos tyrimu“.

„Džiaugiuosi savo koncertuose matydama daug moterų. Daugelis mano dainų parašytos specialiai joms. Negalime nevertinti žmonių muzikinio skonio ir talento šioje srityje pagal lytį. Visame pasaulyje muzikos scena yra perdėm vyriška – moterys lygiai taip pat myli ir supranta muziką, tik per dažnai bijo tai parodyti. Viską mes galim, tik pačioms reikia tuo patikėti ir to nepamiršti”, - sako Nadine.

Pakistaniečio ir norvegų kilmės britės dukra Nadine dažnai kviečiama kalbėti apie socialines stigmas, moterų teises, etnines ir religines mažumas. Ji dirba su įvairiomis labdaros organizacijomis ir keliauja į mokyklas kalbėti apie psichinę sveikatą. N.Shah taip pat dalyvauja judėjime „Not In My Name“, kurios metu musulmonai viešai pasmerkia „Islamo valstybės“ veiksmus. Prieš beveik 14 metų ji netgi trumpam buvo uždaryta į kalėjimą dėl savo elgesio per Anglų gynybos lygos (EDL) paradą.

„Man svarbu, kad žmonės žinotų mano kilmę. Dviem savo dukterėčioms noriu būti pavyzdžiu, kurio pati augdama neturėjau“, – sako Nadine.

Psichologiniai išgyvenimai – viena svarbiausių Nadine Shah dainų temų. Kol buvo kuriamas jos debiutinis albumas „Love Your Dum And Mad“, nusižudė du jos artimi draugai. Vienas kentėjo nuo bipolinio sutrikimo, kitas – nuo narkotikų priklausomybės. Apie šias tragiškas mirtis Nadine jautė pareigą dainuoti ir kalbėti.

Antrasis albumas „Fast Food“ – taip pat itin asmeniškas. Greitas maistas – tai greiti, trumpi meilės romanai ir nepasisekę jos santykiai.

Trečiojo albumo „Holiday Destination“ viršelyje – nuotrauka iš subombarduoto Gazos ruožo. Jos muzika pasakoja apie pabėgėlių krizę, islamofobiją. Vienoje savo dainoje ji Donaldą Trumpą išvadino tiesiog fašistu.

„Labai norėčiau šitą albumą perduoti Adele, Edui Sheeranui ar Taylor Swift. Jie galėtų jį ištransliuoti žmonėms, kurių aš niekada nepasieksiu. Adele turi daugiau įtakos ir galios nei dauguma politikų. Aš manau, kad jei ji užsiliptų ant scenos ir visiems pasakytų „Vote Remain“, mes vis dar būtume Europos Sąjungoje ir nebūtų jokio Breksito“, - sako N. Shah, birželį išleisianti ketvirtąjį albumą „Kitchen Sink“.

N. Shah koncertas LRT OPUS eteryje skambės, bendradarbiaujant su Europos transliuotojų sąjunga ir britų transliuotoju BBC.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą